Logo Tyfloświat

Cukrzyca to jeden z istotnych czynników ryzyka utraty wzroku. Dlatego profilaktyka tej choroby, zwłaszcza u osób dorosłych, ma ogromne znaczenie. Dobra diagnostyka niekiedy drobnych symptomów, wskazujących na początki procesu chorobowego, jest możliwa tylko wtedy, gdy dzięki badaniom robionym na dużych populacjach ludzi chorych i zdrowych uda się uzyskać duże ilości danych potrzebnych do prowadzenia szczegółowych analiz porównawczych. Narzędziem do pozyskiwania takich danych są aplikacje powstałe dla zegarków z systemem iOS i Android. Wykorzystując drobne zmiany w przebiegu wykresu EKG, zegarki, na których można zainstalować wykorzystywaną w badaniu aplikację, a które posiadają odpowiedni czujnik – badacze zebrali dane od chorych na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, hipercholesterolemię, bezdech senny i od osób zdrowych. Do analizy pozyskanych tą drogą informacji naukowcy użyli sieci neuronowej o nazwie DeepHeart, którą nauczyli odróżniania osób chorych na cukrzycę od tych, które nie cierpiały na tę chorobę. Maszyna osiągnęła poprawność rzędu 85%. W programie badawczym przeprowadzonym na uniwersytecie w San Francisco wykorzystano dane od około 14 tysięcy osób. Wynikiem badania było stwierdzenie, że zachodzi korelacja między istnieniem cukrzycy a aktywnością układu wegetatywnego, która może zostać wychwycona podczas obserwacji zmian zachodzących w zapisie elektrokardiograficznym. Informacje o wynikach powyższych badań pojawiły się wraz z pogłoskami, że Apple pracuje nad czujnikiem do nieinwazyjnego monitorowania stężenia cukru we krwi. Gdyby udało się stworzyć taki czujnik, oznaczałoby to istotny przełom dla chorych na cukrzycę, ponieważ mogliby oni monitorować stężenie cukru we krwi w sposób ciągły, bez konieczności pobierania krwi.

Choć wygląda na to, że na czujnik do monitorowania stężenia cukru przyjdzie nam poczekać jeszcze lata, to twórcy aplikacji Cardiogram już teraz są przygotowani na zintegrowanie takiego czujnika z ich oprogramowaniem. Sieć DeepHeart została zaprojektowana tak, by można jej było używać do wykrywania wielu chorób oraz by podczas analizy można było korzystać z danych pozyskiwanych wieloma kanałami. Cardiogram to darmowa aplikacja, którą można pobrać z AppStore.

http://appleinsider.com/articles/18/02/07/apple-watch-can-detect-early-signs-of-diabetes-with-85-accuracy-study-finds?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top