Logo Tyfloświat

ActiveFile jest darmowym menedżerem plików na platformę Symbian S60V3. Autor, Alie Tan, zgromadził w tym programie wszystkie najlepsze cechy jego dwóch poprzedników z platformy S60V2: FExplorera i YBrowsera.

Główną zaletą, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalną cechą tej aplikacji, jest możliwość pracy w dwóch niezależnych oknach, tak jak w Total Commanderze.

Klasyczne funkcje Explorera, jak kopiowanie, przenoszenie plików i folderów, zmiany ich nazw oraz tworzenie nowych, dostępne są pod klawiszami alfanumerycznymi, co sprawia, że w programie pracuje się szybko i wygodnie.

Szczególnie przydatne mogą okazać się:

? bardzo rozbudowana funkcja wyszukiwania, pozwalająca odnaleźć potrzebny plik lub folder,

? opcja kompresji i dekompresji do formatu gz,

? możliwość dzielenia plików na części o ustalonej wcześniej wielkości oraz scalanie podzielonych archiwów,

? funkcja wysyłania plików i wiadomości audio przez bluetooth, sms, mms, email.Większość z wymienionych funkcjonalności możemy odnaleźć w innych tego typu aplikacjach, lecz ActiveFile posiada także kilka nietypowych rozwiązań, które wyróżniają ten program.

?Menedżer zadań? daje nam możliwość sprawdzenia, jakie zadania, procesy i aplikacje, również te ukryte, działają w tle. Pozwala nam także na wyłączenie aktywnego procesu lub programu.Screener programu Activedile_fot. Alie Tan

?Menedżer wiadomości?, oprócz zwykłego zarządzania smsami, umożliwia nam ukrycie każdej wiadomości, tak by nie była ona dostępna w oryginalnym folderze skrzynki odbiorczej. Dodatkowo opcja ta pozwala na wyświetlanie raz już odczytanego smsa jako nieprzeczytanego.

Opcja ?Tworzenie kopii zapasowych? umożliwia zarchiwizowanie w jednym, skompresowanym pliku wszystkich lub jedynie wskazanych wiadomości.

ActiveFile został również wyposażony w jedyną w swoim rodzaju funkcję ?Kreator fałszywych wiadomości?. Pozwala ona na utworzenie wiadomości wysłanej z dowolnego numeru telefonu, od dowolnej osoby z bazy kontaktów, o dowolnej treści, wybranej dacie i umieszczenie go w skrzynce odbiorczej lub wiadomościach wysłanych. Bez specjalnego oprogramowania nie można stwierdzić autentyczności takiego smsa.

?Monitor pamięci? oraz ?Monitor baterii? pozwalają na śledzenie aktywności tych elementów i zapisanie jej do pliku tekstowego wraz ze statystyką ich działań.

Funkcja ?Informacje o telefonie? pozwala na zapoznanie się z podstawowymi danymi naszego telefonu, tj. numer IMEI, wersją oprogramowania, i zapisanie ich do pliku tekstowego.

Aplikacja posiada dwa tryby pracy. Za wybór jednego z nich odpowiada funkcja ?Klawisze Nawigacji?, znajdująca się w menu Ustawienia. W trybie klasycznym między oknami przełączamy się klawiszem ?*?, a katalogi otwieramy i zamykamy strzałkami ?w lewo? i ?w prawo?. W trybie standardowym między oknami przełączają nas strzałki, a do folderu wchodzimy naciskając klawisz wyboru. Katalog opuszczamy za pomocą klawisza ?F2?.

W artykule opisujemy wersję podstawową ActiveFile 1.40, którą można pobrać tutaj

W Internecie znaleźć można również inne wersje tej aplikacji, wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, pozwalających chociażby na zarządzanie plikami systemowymi, restart telefonu, robienie zrzutów ekranu, czy posiadające alternatywne wersje językowe interfejsu. Niestety, wersja podstawowa w całości jest w języku angielskim.

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top