Logo Tyfloświat

Beeper – telefon z kukułką

Odkąd telefony komórkowe, wraz z wieloma dodatkowymi funkcjonalnościami, które nabywają, wkradły się w nasze łaski, wiele osób zrezygnowało z noszenia przy sobie tradycyjnych zegarków na rękę i zaczęło kontrolować czas na komórce. Niestety, często nasz telefon znajduje się gdzieś głęboko w kieszeni lub znika w czeluściach damskiej torebki. Fakt ten sprawia, że rzadziej zerkamy na zegarek i tracimy poczucie czasu. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie nam program Beeper.

Darmowa aplikacja Beeper powstała i rozwijała się dzięki pomysłowości użytkowników polskiego forum GSMCenter. Na początku program miał za zadanie tylko krótkim dźwiękiem informować o pełnej godzinie. Obecnie jest rozbudowaną aplikacją o wielu przydatnych funkcjach.

Głównym zadaniem Beepera jest informowanie właściciela telefonu o wybiciu pełnej godziny. Program umożliwia dokonanie wyboru między jednym dźwiękiem a wieloma plikami MP3, w których żeński głos Agata, syntezatora RealSpeak, informuje nas aktualnej godzinie. Pod dźwięki programu można podłożyć własne pliki w jednym z obsługiwanych formatów: MP3, AAC, WAV, AMR, MID lub RNG, dbając tylko o zachowanie oryginalnych nazw. Aplikacja umożliwia regulację głośności oraz wybór godzin, w jakich dźwięki mają być odtwarzane. Komunikatom audio mogą towarzyszyć wyświetlane napisy, które, oprócz informacji o godzinie, mogą zawierać datę, ilość wykorzystywanej pamięci RAM, moc sygnału GSM oraz poziom naładowania baterii. Wszystkie napisy, łącznie z osobnym paskiem programu, można konfigurować pod kątem położenia, wielkości, koloru i rodzaju czcionek.

Dodatkową dźwiękową funkcją jest opcja informowania głosem “Agatki” o zakończeniu procesu ładowania. Także w tym przypadku, podmieniając oryginalny plik MP3 możemy zmienić domyślny dźwięk na dowolnie przez nas wybrany. Wszystkie pliki audio, dzięki opcji testowania komunikatów, można sprawdzać w samym programie.

Beeper posiada własny budzik, który, w odróżnieniu od innych tego typu aplikacji, umożliwia wskazanie zewnętrznego playera, który zostanie włączony o wskazanej godzinie i rozpocznie automatyczne odtwarzanie muzyki.

Program ma również możliwość nagrywania rozmów, zapisywanych do plików w formatach AMR i WAV. Podczas nagrywania, zarówno my jak i nasz rozmówca, słyszymy charakterystyczne piknięcia, informujące, że rozmowa jest nagrywana.

Beeper umożliwia także wygodne archiwizowanie wiadomości SMS. Po wybraniu opcji ?Eksport SMS? program zapyta nas o lokalizację, w której zapisze plik SMS+data.txt, zawierający wszystkie wiadomości z folderu ?Skrzynka odbiorcza? wraz z informacją o nadawcy, dacie i czasie ich nadejścia.

Dodatkową, niezwykle przydatną opcją Beepera jest możliwość restartu telefonu. W momencie, gdy komórka zaczyna się dziwnie zachowywać, jej działanie jest wyraźnie spowolnione, warto ją wtedy wyłączyć i włączyć ponownie, resetując w ten sposób zajętą pamięć urządzenia. Opcja restartu pozwala nam to zrobić bardzo szybko, bez konieczności podawania kodu PIN.

Ta darmowa aplikacja, dedykowana telefonom opartym na platformie Symbian S60V3, została napisana w języku programowania Python, więc do prawidłowego działania potrzebuje bibliotek tego języka dla Symbian S60.

Sam program można pobrać ze strony portalu Inhand

Beeper posiada menu w języku polskim. Może uruchamiać się automatycznie w momencie włączenia telefonu. Działa wtedy w tle i jest widoczny na pasku zadań. Można jednak sprawić, aby aplikacja nie była widoczna w ogóle. W tym celu należy zainstalować dodatkowo plik ENVY, znajdujący się w pakiecie, który wcześniej powinniśmy podpisać. Instalacja ENVY nie jest konieczna do prawidłowego działania Beepera.

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top