Logo Tyfloświat

Best Timer

Każdy z nas niejednokrotnie znalazł się w sytuacji, gdy musiał precyzyjnie odmierzyć czas. Z reguły nie mamy z tym większego problemu. Ale co zrobić w sytuacji, gdy w międzyczasie musimy skupić się na czymś innym i gdy nie możemy co chwilę spoglądać na zegarek? Wtedy tracimy poczucie czasu i pojawiają się wątpliwości. Czy te jajka są już ugotowane na twardo? Czy ciasto można już wyjąć z piekarnika? Czy wykonywana właśnie czynność nie trwa za długo? A może za krótko? Wszystkim posiadającym takie wątpliwości z pomocą przychodzi działający na telefonach komórkowych program Best Timer.

Program firmy Smartphoneware jest bardzo prostą i zajmującą niewiele miejsca w pamięci telefonu aplikacją. Dedykowany jest telefonom opartym na platformie Symbian S60 V3.

Przy pierwszym uruchomieniu, Best Timer prosi nas o wybór pomiędzy rejestracją a uruchomieniem wersji shareware. Wersja demonstracyjna działa bez ograniczeń przez piętnaście dni.

Po pierwszym włączeniu aplikacji, na ekranie wyświetla się pusta lista. Aby uruchomić timer należy z opcji wybrać pierwszą pozycję – NOWE ODLICZANIE. Na ekranie pojawią się cztery pola do wypełnienia. W pierwszym wpisujemy nazwę, jaką będzie posiadał tworzony właśnie proces, np. ?Gotowanie jajek?. W drugim polu podajemy czas, jaki ma zostać odmierzony. Podajemy go w kolejności godziny:minuty:sekundy. Trzecie pole umożliwia nam wybór dźwięku oznajmiającego zakończenie odliczania lub wyłączenie sygnalizacji dźwiękowej. Po wybraniu dowolnego odgłosu, możemy go odsłuchać, naciskając klawisz F2. Ostatnie pole pozwala nam ustalić głośność wcześniej określonego dźwięku. Na koniec z opcji wybieramy pozycję GOTOWE.

W ten sposób utworzyliśmy nową pozycję na liście zadań, dedykowaną konkretnej czynności. Takich zadań możemy definiować dowolną ilość. Aby rozpocząć odliczanie, wystarczy na wybranym na liście zadaniu nacisnąć klawisz wyboru lub z opcji wybrać pozycję START. W trakcie odliczania możemy nacisnąć klawisz F2, aby zminimalizować aplikację. Po zakończeniu odliczania, aby wyłączyć sygnał timera, naciskamy ponownie klawisz F2. Jeśli w trakcie odliczania zechcemy je zatrzymać, z opcji wybierzemy pozycję STOP, a następnie, jeśli będziemy chcieli wznowić odliczanie, pozycję KONTYNUUJ lub pozycję RESETUJ, aby powrócić do pierwotnych ustawień.

W opcjach programu odnajdziemy jeszcze pozycje:

? EDYTUJ ODLICZANIE, dzięki której możemy zmieniać wartości utworzonych wcześniej zadań,

? UKRYJ, pozwalającą na zminimalizowanie aplikacji,

? WIĘCEJ, gdzie znajdziemy opcję rejestracji i informację o wersji programu,

? WYJDŹ, która zamyka program.

Best Timer posiada także prosty stoper, do którego można przejść z listy zadań poprzez naciśnięcie strzałki w prawo. Niestety, funkcja ta nie jest odczytywana przez screenreadery komórkowe.

Stronę producenta poświęconą tej aplikacji można obejrzeć tutaj, a sam program w najnowszej wersji V1.05 pobrać w dziale download.

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top