Logo Tyfloświat

Komórkowy odtwarzacz DAISY

W ostatnim czasie coraz większą popularnością, nie tylko wśród osób z dysfunkcją wzroku, cieszą się tzw. audiobooki. Najbardziej efektywną formą audiobooka, czyli książki czytanej, jest stworzony przez Szwedów format DAISY (ang. Digital Accessible Information System). Format DAISY pozwala, w swej najpełniejszej formie, na jednoczesne odsłuchiwanie treści książki i śledzenie jej na ekranie komputera lub specjalnie dedykowanego odtwarzacza. Dodatkowo czytelnik ma dostęp do nawigacji po rozdziałach, stronach, przypisach, adnotacjach, itp. Z uwagi na swoją funkcjonalność system ten został przyjęty za standard w ponad trzydziestu krajach i w oparciu o niego stworzono już przeszło sto tysięcy audiobooków.

Do niedawna jedyną możliwością skorzystania z formatu DAISY było użycie komputera z odpowiednim oprogramowaniem lub użycie specjalnie w tym celu stworzonego, przenośnego odtwarzacza. Obecnie mamy również trzecią możliwość, czyli programy odtwarzające format DAISY na naszych telefonach komórkowych. Do dyspozycji mamy kilka aplikacji, ale bez wątpienia na szczególną uwagę zasługuje program DAISY2Go.

Program Daisy2Go jest aplikacją wchodzącą w skład pakietu Nuance Accessibility Suite, tak więc można go używać za darmo, jeśli posiada się ważną licencję dla programu Talks lub TalksZooms w wersji 4.0. Aplikacja została stworzona wg specyfikacji DAISY 2.2, powstałej dla telefonów opartych na platformie Symbian S60 V3 i zoptymalizowana do współpracy z programem udźwiękawiającym Talks.

Po uruchomieniu DAISY2Go domyślnie znajdujemy się w tzw. widoku ?Biblioteczka?. Wyświetlają się tutaj wszystkie dodane przez nas do odtwarzacza książki. Aby dodać nowy tytuł do biblioteczki z opcji wybieramy pozycję ?Nowa Książka?. Następnie definiujemy rodzaj pamięci (telefon lub karta pamięci), wskazujemy folder zawierający interesującego nas audiobooka i wybieramy pozycję ?Dodaj?. Po zastosowaniu tej procedury, w biblioteczce będzie wyświetlał się tytuł dodanej przez nas książki. Nowych książek dodawać możemy dokładnie tyle, ile pomieszczą pamięć wewnętrzna naszego telefonu i karta pamięci.

Aby zacząć słuchanie audiobooka, wystarczy w biblioteczce strzałkami wybrać interesujący nas tytuł i dwukrotnie nacisnąć klawisz wyboru. Po pierwszym naciśnięciu wyświetli się ?Spis treści?. Można tutaj określić, od którego miejsca dana książka ma być czytana.

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość ustawienia tzw. zakładek, które tworzymy naciskając w trakcie słuchania audiobooka klawisz ?8? w naszym telefonie. Stworzenie zakładki pozwoli nam w późniejszym terminie od razu odnaleźć zaznaczone miejsce.

Klawisze strzałek pozwalają nam w trakcie odtwarzania zwiększać i zmniejszać głośność, przewijać treść czytanego tekstu w przód i w tył, a także przeskakiwać po utworze w dowolnie przyjęty sposób: po rozdziałach, stronach, a także wspomnianych zakładkach. Aplikacja pozwala również na zwiększenie i zmniejszenie prędkości odtwarzania bez zmiany wysokości głosu.

Program posiada szereg tzw. widoków:

? ?Widok odtwarzania? umożliwia wybór poziomu nawigacji między nagłówkami, stronami, zdaniami i blokami tekstu,

? ?Widok informacji? wyświetla wszelkie informacje o danej publikacji DAISY tj. nazwisko autora i czytającego, tytuł, nazwę wydawnictwa itp.

? ?Widok tekstu? pokazuje, zsynchronizowany z treścią audio, tekst książki.

? ?Widok zakładek? umożliwia zarządzanie stworzonymi dla danego tytułu zakładkami.

Niezwykle ciekawą funkcją DAISY2Go jest możliwość zaimportowania wskazanego folderu zawierającego np. audiobooka w formacie MP3 i przekształcenie go na format DAISY. Dzięki temu zwykła książka, przegrana z kaset lub wygenerowana przy pomocy komputerowego screenreadera, może być odtwarzana w systemie DAISY.

Program ma jedną wadę. Utworzona przez DAISY2go książka działa tylko w telefonie komórkowym. Nie można jej przekopiować na inny nośnik i odtwarzać np. w innym odtwarzaczu DAISY.

Aplikację DAISY2Go można pobrać ze strony polskiego dystrybutora programu Talks.

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top