Logo Tyfloświat

Wykorzystywanie programów, dzięki którym możemy podyktować głosową notatkę przy pomocy smartphone’ów wyposażonych w system Android czy iOS, to już standard. Wydawać by się mogło, że technologia ta, zanim będzie dostępna w urządzeniach przenośnych, zagości w komputerach stacjonarnych czy laptopach – słowem urządzeniach, które posiadają zdecydowanie lepsze parametry, by coś takiego udźwignąć. Oczywiście, z rozwiązaniami komercyjnymi, które pomagały lekarzom czy prawnikom w ich codziennej pracy, przetwarzając ludzką mowę na zapis tekstowy, mamy już do czynienia od kilku lat. Są to jednak programy drogie, skomplikowane w obsłudze, z których przeciętny użytkownik nigdy nie skorzysta. Z prawdziwą przyjemnością informuję zatem, że pojawiło się rozwiązanie proste, darmowe, a przy tym w pełni dostępne dla niewidomych, będące bowiem częścią programu, z którego rzeczeni niewidomi korzystają na co dzień.

Google + NVDA = dyktowanie notatek

Jakiś czas temu na stronie z dodatkami dla darmowego czytnika ekranu NVDA pojawiła się aplikacja o nazwie Google Speech Recognition. Jak sama nazwa wskazuje, wtyczka wykorzystuje silnik Google’a do rozpoznawania naszego głosu, by następnie przekształcić na tekst to, co powiedzieliśmy.

Krótka instrukcja obsługi

Po pobraniu i instalacji dodatku musimy wejść w menu ustawień NVDA, a następnie wybrać ‘Google Speech Recognition Settings’. W okienku dialogowym trzeba z listy języków wybrać ten, z którego lub których będziemy chcieli korzystać. Każdy z wyborów z osobna wymaga potwierdzenia akcji przy pomocy Spacji, a całość kliknięcia przycisku OK. Jeśli wybraliśmy kilka języków, z jakiego w danej chwili chcemy korzystać decydujemy, wciskając kombinację klawiszy ‘NVDA+y’. Aby rozpocząć nagrywanie, wciskamy kombinację ‘NVDA+shift+g’. Usłyszymy wtedy charakterystyczne „bipnięcie”, oznaczające, że możemy już mówić do mikrofonu. Jeśli chcemy zakończyć nagrywanie, posługujemy się ponownie tym samym skrótem lub czekamy do wyczerpania bufora czasowego, który ma stałą długość – 10 sekund. Po zakończeniu nagrania NVDA odtwarza rozpoznany tekst. Jeśli uznamy, że wszystko jest w porządku, zatwierdzamy rezultaty kombinacją ‘NVDA+ctrl+shift+g’, a tekst zostanie wklejony w miejscu, w jakim aktualnie znajduje się kursor.

Oczywiście w trakcie rozpoznawania zdarzają się błędy, Google nie dba także o interpunkcję. Niemniej jednak, jeśli w danym momencie nie zależy nam na poprawnej pisowni, a ręce bolą nas od stukania w klawisze, dodatek Google Speech Recognition będzie jak znalazł.

Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top