Logo Tyfloświat

Miniaturowy, gadający odtwarzacz MP3

Pamiętasz swojego pierwszego Walkmana? A może był to już jakiś super płaski Discman? Od roku 1979, gdy firma Sony wypuściła na rynek nowe urządzenie do odtwarzania muzyki, zaczęliśmy przyzwyczajać się do tego, że nasza ulubiona muzyka towarzyszy nam na każdym kroku. Przez lata zmieniały się możliwości techniczne zarówno samych urządzeń, jak i nośników danych: od kaset magnetofonowych, przez płyty CD, mini dyski, aż po najpopularniejsze obecnie pamięci wbudowane w odtwarzacze MP3. Możemy przebierać wśród najróżniejszych modeli ?empetrójek?. Każdy może znaleźć coś dla siebie?

Wśród tych wszystkich odtwarzaczy jest jeden, który zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ łączy w sobie kilka cech, które sprawiają, że jest naprawdę wyjątkowy. Mam oczywiście na myśli iPoda Shuffle 3G VoiceOver, pieszczotliwie nazywanego przez swoich miłośników Szufelką.

Skąd się wziął iPod Shuffle?

iPod trzymany w dłoni_fot. AppleNa początku bieżącego millenium, dużą popularnością zaczęły cieszyć się odtwarzacze MP3 firmy Apple. Seria produktów o nazwie iPod szybko zdobyła wielbicieli. iPody stały się modne. Niestety, równie szybko użytkownicy odtwarzaczy Apple przekonali się, że ich wielkogabarytowe iPody nie zawsze są poręczne. Zaowocowało to wypuszczeniem na rynek w styczniu 2005 roku pierwszego modelu iPod Shuffle 1G. Owo 1G oznacza pierwszą generację. Był to pierwszy iPod wyposażony w pamięć Flash, w zależności od wersji o pojemności 512 MB lub 1 GB. W porównaniu z braćmi, był prawdziwym maleństwem. Ważył niespełna 22 gramy. Apple reklamowało go: “Mniejszy niż paczka gumy do żucia…”. Nowością było także wykorzystanie jednego gniazda mini jack, zarówno do ładowania baterii, łączenia iPoda z komputerem, jak i do podłączania słuchawek.

We wrześniu 2006 roku pojawiła się na rynku wersja Shuffle 2G. Producent zmniejszył gabaryty o połowę, wagę do 15 gram i wyposażył Szufelkę w poręczny klips, pozwalający przypiąć odtwarzacz do ubrania. Shuffle drugiej generacji posiadał 1 GB pamięci. Na przestrzeni lat wersja 2G, oprócz początkowego, srebrnego koloru, zyskała całą paletę barw oraz dodatkowy 1 GB pamięci. Na uwagę zasłużył model Shuffle 2G Red, gdyż dziesięć dolarów, uzyskanych ze sprzedaży każdego egzemplarza tego właśnie modelu, przeznaczone zostało na walkę z AIDS w Afryce.

Fakt, iż Szufelka była tak mała, zrobiona została z jednego kawałka metalu i nie posiadała wewnątrz żadnych ruchomych, mogących się zepsuć elementów, miał niewątpliwie wpływ na to, że iPod Shuffle stanowi ponad 20% wszystkich sprzedanych modeli iPodów na całym świecie. W związku z tym, cztery lata od pojawienia się na rynku modelu 1G, firma Apple zaprezentowała w marcu 2009 najnowszy i ponownie rewolucyjny iPod Shuffle 3G VoiceOver.

Czym się różni 3G od 2G?

Przede wszystkim nowy model jest mniejszy o 40% od swojego poprzednika. Jego wymiary to: 45,2X17,5X7,8mm wraz z klipsem mocującym. Shuffle trzeciej generacji jest lżejszy o 33%, waży teraz tylko 10,7 grama. Taka miniaturyzacja była możliwa dzięki przeniesieniu klawiszy sterujących z obudowy iPoda na kabelek prawej słuchawki. W tej wersji cała obudowa wykonana jest z jednego kawałka anodyzowanego aluminium w czarnym lub srebrnym kolorze. Trzystopniowy włącznik, wraz z diodą oraz gniazdem mini jack, został umieszczony na górnej, najmniejszej krawędzi odtwarzacza. Niezwykle sprężysty klips, biegnący przez całą długość tylniej ścianki Szufelki, wykonany został z kutej, nierdzewnej stali. Pozwala on bez obaw przypiąć odtwarzacz do bluzki, paska czy rękawa koszuli. Dzięki małej szczelinie w klipsie możemy również zawiesić naszego iPoda na smyczce. Niebanalny design sprawia, że Shuffle 3G przestaje być tylko odtwarzaczem, a staje się stylowym dodatkiem do naszej garderoby.

Nowa Szufelka posiada 4 GB wbudowanej pamięci Flash. Bateria litowo-polimerowa pozwala na dziesięć godzin ciągłej pracy oraz wielokrotne ładowanie, przy czym pełny okres ładowania wynosi trzy godziny. Odtwarzacz ładujemy przez port USB komputera. Dołączane słuchawki Apple z pilotem posiadają pasmo przenoszenia od 20 do 20000 Hz. Więcej szczegółowych danych technicznych iPoda Shuffle 3G można znaleźć tutaj

Przesuwany, trzystopniowy włącznik umożliwia nam: wyłączenie iPoda oraz wybór pomiędzy normalnym odtwarzaniem a trybem ?mieszania utworów?. Przełączanie między trybami odtwarzania sygnalizowane jest bardzo przyjemnymi dźwiękami. Pilot sterujący, umieszczony na kablu, posiada trzy przyciski. Z jego poziomu wykonujemy podstawowe funkcje odtwarzacza tj. start, stop, pauza, kolejny utwór, wcześniejszy utwór, przewijanie oraz opcje VoiceOver.

Jeśli ktoś chciałby obejrzeć multimedialną prezentację iPoda Shuffle 3G w języku angielskim, znajdzie ją tutaj

Czym jest VoiceOver?

iPod Shuffle jest jedynym iPodem nieposiadającym wyświetlacza. Fakt ten sprawiał, iż użytkownicy mający wiele plików muzycznych w swoim odtwarzaczu musieli “na ślepo” szukać wybranego utworu. Ponieważ proces ten był żmudny i frustrujący, firma Apple wprowadziła nowe, rewolucyjne rozwiązanie. VoiceOver, bo to o nim mowa, syntetycznym głosem odczytuje nam nazwę odtwarzanego utworu, jego wykonawcę czy też nazwę albumu. Wystarczy dłuższe przyciśnięcie klawisza na pilocie, by VoiceOver ściszył na chwilę odtwarzaną muzykę i odczytał interesujące nas informacje.

Gdy przytrzymamy ten sam klawisz nieco dłużej, VoiceOver pozwoli nam wybrać jedną z list odtwarzania, odczytując ich nazwy. Po playlistach możemy poruszać się strzałkami na pilocie lub pozwolić urządzeniu automatycznie odczytać zawartość naszej Szufelki.

Jeśli przełącznik iPoda szybko przestawimy z pozycji ?ON? na pozycję ?OFF? i ponownie go włączymy to syntetyczny głos poinformuje nas o poziomie naładowania baterii. Jeśli wartość wskaźnika naładowania spadnie poniżej 20%, przy każdorazowym uruchomieniu odtwarzacza będziemy informowani przyjemnym głosem o niskim poziomie naładowania baterii.

iPod Shuffle 3G_fot. AppleVoiceOver potrafi mówić dwudziestoma językami. System rozpoznaje, czy dany tytuł utworu napisany jest po chińsku, szwedzku czy hiszpańsku i odczytuje go w danym języku. Wyboru domyślnego języka, odczytującego nazwy playlist i poziom naładowania baterii dokonujemy w programie Itunes.

iTunes – Czym jest i do czego służy?

Wcześniejsze wersje Szufelek nie wymagały używania iTunes. Wystarczyło skopiować na iPoda pliki z muzyką tak, jak to robimy na zwykłego pendrive?a, i raz kliknąć w darmowy program Shuffle Rebuild, znajdujący się na iPodzie. Nowa wersja 3G wymaga oprogramowania iTunes w wersji conajmniej 8.0.1. Od wersji 8.0 iTunes posiada wsparcie dla screenreaderów i jego obsługa nie przysparza żadnych problemów. Najnowszą wersję programu pobrać można np. tutaj

Przy pierwszym włączeniu Shuffle 3G w słuchawkach usłyszymy angielskojęzyczny głos proszący nas o podłączenie odtwarzacza do iTunes, gdzie ustawimy język. Używanie iTunes jest niezwykle proste. Przykładowo, aby wczytać muzykę, wystarczy z menu plik wybrać opcję ?wczytaj folder do biblioteki?, a następnie z tego samego menu ?plik? wybrać opcję ?synchronizuj?. U góry ekranu pojawia się informacja o postępie procesu i o jego zakończeniu. Gdy synchronizacja zostanie zakończona, można odłączyć odtwarzacz i zacząć słuchać muzyki.

Oprogramowanie iTunes pozwala wybrać najwygodniejszy sposób wypełniania iPoda. Można np. tak ustawić program, aby wszystkie nasze zmiany w listach odtwarzania były zapamiętywane w programie lub zapisywane w nowych playlistach ,a odtwarzacz będzie synchronizowany automatycznie dopiero w momencie podłączenia do ładowania. Możliwość prostego tworzenia playlist pozwala na pogrupowanie zawartości Szufelki. Możemy tworzyć osobne listy odtwarzania dla np. różnych gatunków muzyki, poszczególnych albumów lub książek audio. Szczególnie ta ostatnia cecha sprawia, iż iPod Shuffle 3G staje się tak atrakcyjny dla osób niewidomych. Za pomocą VoiceOver możemy przełączać się między wybranymi listami odtwarzania, przeglądać je i szybko odnaleźć tę, która aktualnie nas interesuje. Funkcje iTunes dostępne są za pośrednictwem klawiszy skrótów. W razie jakichkolwiek problemów wsparcie znajdziemy w bardzo dobrze działającej funkcji pomocy.

Szufelka wspiera MP3, odtwarza AAC, AIF i WAV. Na korzyść tego odtwarzacza przemawia również fakt, iż oprogramowanie iTunes, podczas wgrywania utworów do pamięci urządzenia, automatycznie konwertuje niekompatybilne pliki na odpowiedni format. Wystarczy, podczas pierwszego podłączenia iPoda do komputera, zaznaczymy odpowiednią opcje, a następnym razem iTunes dokona konwersji automatycznie. Nie spotkałem się jeszcze z formatem plików muzycznych, którego iTunes nie dostosowałby do wymagań iPoda.

Czy ten odtwarzacz ma jakieś wady?

Oczywiście i to kilka. Najbardziej znaczące to: konieczność używania oprogramowania iTunes do wgrywania plików na iPoda oraz chip Apple znajdujący się w pilocie słuchawek, którego zastosowanie sprawia, iż w przypadku uszkodzenia oryginalnych słuchawek nie będziemy mogli podłączyć do Szufelki innych niż te wyprodukowane przez Apple.

Osobiście używam iPoda Shuffle 3G niemal od chwili, gdy pojawił się w Polsce. Wcześniejszy model Shuffle 2G nie rzucał na kolana. Był odtwarzaczem jak wiele innych. Trzecia generacja Szufelek, pomimo wspomnianych wad, kazała mi przewartościować mój stosunek do tych iPodów. Pełna, bezwzrokowa kontrola nad tym, czego słuchamy i czego słuchać chcemy oraz możliwość weryfikacji stanu naładowania baterii stanowi o wyjątkowości tego odtwarzacza. W Szufelce możemy zgromadzić jednocześnie kilka albumów muzycznych i zwykle do dziesięciu książek audio. Wygodnie, pilotem na kabelku słuchawki, wybieram muzykę lub książkę, na którą aktualnie mam ochotę.

Wsparcie programowe

Od chwili pierwszego podłączenia Szufelki do mojego komputera, jej firmware aktualizowany był automatycznie conajmniej dwa razy, a VoiceOver, wraz z poprawkami dla poszczególnych języków, conajmniej trzykrotnie. Jak wspomniałem na początku, na rynku możemy znaleźć wiele modeli odtwarzaczy MP3. Będą wśród nich urządzenia bardzo małe, będą także mówiące w wielu językach. Nie będzie jednak równie małego, prostego, mówiącego po polsku i niezawodnego jak iPod Shuffle VoiceOver. Jego prostota, funkcjonalność, nietuzinkowy wygląd i precyzja wykonania sprawiają, że jeśli ktoś chociaż raz weźmie go do ręki, trudno będzie mu się z nim rozstać.

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top