Logo Tyfloświat

Ile to już razy zdarzyło nam się przyjść na przystanek chwilę po odjeździe autobusu czy tramwaju? Jak często okazuje się, że mamy przed sobą co najmniej pół godziny oczekiwania na nasz środek transportu? Oczywiście, będąc w domu i mając dostęp do komputera z Internetem, możemy oszczędzić sobie takich doświadczeń, sprawdzając rozkłady jazdy na stronach internetowych przewoźników. Co jednak zrobić, gdy nie mamy takiej możliwości? Co ma zrobić osoba niewidoma lub słabowidząca, gdy stoi sama na przystanku i nie ma kogo zapytać o najbliższy odjazd? Na szczęście i w takiej sytuacji możemy sobie poradzić sami, jeśli tylko posiadamy w swoim telefonie mobilny rozkład jazdy.

Osoby z dysfunkcją wzroku mają do dyspozycji dwie darmowe, doskonale współpracujące z programami odczytu ekranu, aplikacje – Ginger BLU oraz Mobile MPK.

Ginger BLU

Ginger BLU jest, specjalnie przystosowaną do współpracy z komórkowymi programami odczytu ekranu, wersją aplikacji Ginger. Skrót BLU (Blind and low-vision users) oznacza niewidomych i słabowidzących użytkowników. Ginger BLU swoim działaniem obejmuje obecnie tylko cztery miasta w Polsce, tj. Poznań, Wrocław, Białystok oraz Tychy.

Po włączeniu aplikacji jesteśmy proszeni o podanie interesującej nas linii komunikacji miejskiej. Po jej wpisaniu, wciskamy klawisz wyboru lub F1 i wybieramy opcję “Dalej”. W kolejnym kroku decydujemy o kierunku, w którym nasz kurs będzie się odbywał. W następnym etapie wskazujemy interesujący nas przystanek, czyli ten z którego mamy zamiar odjeżdżać. Po wybraniu przystanku mamy do dyspozycji informacje o aktualnej godzinie, najbliższym odjeździe oraz kilku kolejnych odjazdach interesującej nas linii.

Po wejściu w menu “Opcje”, zyskujemy dostęp do kilku dodatkowych funkcji. Możemy sprawdzić odjazdy wcześniejsze lub późniejsze od aktualnie wyświetlanych, a także zapoznać się z rozkładem na poszczególne dni tygodnia. Możemy także powrócić do spisu przystanków danej linii, zmienić ustalony wcześniej kierunek lub przejrzeć cały rozkład chronologicznie. Mamy też możliwość sprawdzenia dostępnych przesiadek na danym przystanku, a w niektórych sytuacjach także na innych przystankach położonych nieopodal.

W menu głównym programu możemy zmienić formę wyszukiwania z numeru linii na nazwę przystanku oraz tryb wprowadzania danych z numerycznego na alfanumeryczny, przydatny przy wpisywaniu numerów linii specjalnych, jak np. kursów nocnych. W tym samym menu znajdziemy także “Historię”, która zawiera ostatnio wyszukiwane połączenia, co ułatwia szybkie dotarcie do najczęściej sprawdzanych kursów.

mMPK

Mobile MPK jest projektem, który od kilku lat rozwija się bardzo prężnie. Dzięki otwartości autorów, aplikacja jest w stu procentach dostępna dla komórkowych programów odczytu ekranu. Obecnie, mMPK obejmuje swoim zasięgiem dziewiętnaście miast Polski, w tym cały Górnośląski Okręg Przemysłowy. Koncepcja projektu przewiduje, że to sam użytkownik decyduje, co mMPK, zainstalowane w jego telefonie, powinno zawierać, począwszy od wyboru miasta, przez określenie interesujących nas połączeń, określenie, czy program powinien zawierać dodatkowe informacje o kursach, skończywszy na wyborze nazwy samej aplikacji.

Po włączeniu mMPK natrafimy na listę dostępnych opcji. Aby sprawdzić interesujące nas połączenie wybieramy pozycję “Rozkład linii”. Po wpisaniu interesującego nas numeru, naciskamy klawisz wyboru lub F1 i wybieramy pozycję OK. Kolejne dwa kroki są identyczne, jak w Ginger BLU. Wybieramy kierunek kursu oraz interesujący nas przystanek. Jako wynik otrzymamy listę połączeń, w której każda linia odpowiada za połączenia z jednej godziny. Poruszając się strzałkami w górę i dół możemy sprawdzić wcześniejsze i późniejsze połączenia.

W “Opcjach”, tak jak w Ginger BLU, możemy odnaleźć dodatkowe funkcje, np. sprawdzić, jakie inne linie odjeżdżają z danego przystanku, przejrzeć przystanki składające się na dany kurs, obejrzeć rozkład przystanku, z którego dowiemy się o najbliższych odjazdach różnych linii wraz z ich kierunkiem docelowym. Znajdziemy tu także informacje dodatkowe, np. który z wymienionych kursów jest wykonywany pojazdem niskopodłogowym. Tutaj również dodamy przystanek do ulubionych lub sprawdzimy rozkład na poszczególne dni tygodnia.

W menu głównym programu, podobnie jak w Ginger BLU, mamy możliwość wyszukania konkretnego przystanku. Pozycja “Ulubione” zawiera dodane przez nas przystanki. Opcja “Wyszukaj połączenia”, po podaniu przystanku początkowego i końcowego, wyznacza optymalne połączenia, także takie wymagające przesiadek.

Zarówno Mobile MPK, jak i Ginger BLU są aplikacjami darmowymi. Oznacza to, że ich użytkowanie nie generuje dodatkowych kosztów. Programy po zainstalowaniu, nie wymagają do prawidłowego działania łączenia się z Internetem.

Obie aplikacje zostały napisane w języku Java, co sprawia, że działają na wszystkich udźwiękowionych telefonach i, jak już wspomniałem, doskonale współpracują z komórkowymi programami odczytu ekranu. Ginger BLU, dla jednego z czterech miast, można pobrać bezpośrednio ze strony projektu.

Mobilne MPK, można pobrać tutaj lub bezpośrednio z poziomu przeglądarki naszego telefonu.

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top