Logo Tyfloświat

Wielu z nas posiada konta w najrozmaitszych serwisach internetowych. Każdy z nich oferuje unikalne możliwości w zależności od tego, czy jest to poczta, serwis społecznościowy czy chmura, w której przechowujemy pliki i dokumenty. Aż strach pomyśleć, jaką potęgą mógłby stać się Internet, gdyby te wszystkie serwisy połączyły siły i podjęły współpracę. Współpraca taka jest jednak możliwa. Czy nie chcielibyście, aby pewne, często wykonywane operacje odbywały się automatycznie? Z pomocą przychodzi serwis IfTTT (If This Than That), pozwalający na konfigurację automatycznego wykonywania tego typu zadań. W niniejszym artykule postaram się pokrótce opisać ten stosunkowo nowy, a oferujący wiele ciekawych możliwości serwis.

Przykłady zastosowań

Naszą podróż w głąb IfTTT rozpocznę od podania kilku przykładów jego zastosowania.

Sytuacje, w których IfTTT może okazać się przydatne:

  • gdy chcemy, aby załączniki wysyłane na nasz Gmail były automatycznie kopiowane do dysku Google lub Dropboxa;
  • gdy chcemy otrzymywać powiadomienia o nowych mailach SMS-em;
  • gdy chcemy tweetować wiadomości z jakiegoś kanału RSS lub publikować je na Facebooku;
  • gdy chcemy co jakiś czas o określonej porze informować na swoich kontach w portalach społecznościowych o jakimś cyklicznym wydarzeniu np. audycji radiowej;

Możliwych kombinacji jest wiele, a lista wspieranych serwisów, urządzeń i akcji wciąż wzrasta.

Rejestracja

Rejestracja w serwisie jest bardzo prosta i darmowa. Formularz rejestracyjny nie zawiera nawet kodu captcha.

Po udanej rejestracji i weryfikacji konta, ukaże nam się nasz kokpit(Dashboard) z pozycji, którego możemy zarządzać planowaniem naszych zadań.

Tworzenie zadań

Możemy albo stworzyć własny przepis (recipe) na nasz własny automat, albo skorzystać z bazy tysięcy gotowych przepisów udostępnionych przez społeczność IfTTT.

W tym pierwszym przypadku powinniśmy udać się do „Create”, a następnie kliknąć w link “If this than that”. Ukaże się kreator naszego przepisu. Wybieramy kanał (channel), czyli serwis, będący przyczyną zdarzenia (w którym coś ma się wydarzyć), zwany również triggerem. Jeżeli jest to nasz pierwszy przepis z wybranym kanałem, zostaniemy poproszeni o jego aktywację, polegającą na zalogowaniu się do wybranego serwisu i udzieleniu IfTTT zezwolenia na dostęp do naszego konta. Gdy już to uczynimy, czeka nas wybór zdarzenia, które ma mieć miejsce, by przepis się uaktywnił oraz dotyczących tego zdarzenia dodatkowych parametrów, jeśli są one wymagane. W kolejnym kroku wybieramy kanał docelowy – serwis, w którym ma zostać wykonana akcja spowodowana wystąpieniem zdarzenia z kroku wcześniejszego. Tu sprawa wygląda tak samo jak w przypadku kroku numer 1. Potem wszystko jest już gotowe i możemy cieszyć się naszym własnoręcznie wykonanym robotem.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, by pisać własny przepis, możemy skorzystać z linka “Browse” i wyszukać interesujący nas przepis z bazy IfTTT. Uwaga: nazwy oraz opisy przepisów występują z reguły w języku angielskim. Warto wziąć to pod uwagę, formując wyszukiwanie.

Aplikacja mobilna

Użytkowników urządzeń mobilnych Apple ucieszy fakt, iż IfTTT posiada swoją własną aplikację na platformę iOS. Za jej pomocą możemy za równo zarządzać używanymi przez nas przepisami, jak i skorzystać z kilku ciekawych funkcji, związanych z naszym urządzeniem (kontakty, przypomnienia, położenie czy zdjęcia). Używając tej aplikacji, napotkałem na dwa mankamenty: ciężki do przejścia przewodnik nowego użytkownika, pokazywany przy pierwszym uruchomieniu oraz kursor gubiący się na liście dostępnych kanałów podczas tworzenia nowego przepisu. Z pierwszym można poradzić, stukając po ekranie, dopóki nie ukaże się formularz logowania. W doborze właściwego kanału pomoże nam zaś pole wyszukiwania nad listą wszystkich kanałów. Jak widać, aplikację da się obsłużyć w sposób niemalże idealnie intuicyjny.

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł przekona Was do sprawdzenia swoich sił w tworzeniu własnych społecznościowych robotów.

Paweł Masarczyk

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top