Logo Tyfloświat

W moim ostatnim tekście zająłem się nowościami w systemie iOS, stosowanym w mobilnych urządzeniach produkcji Apple, takich jak iPhone, iPod Touch i iPad. W ostatnim czasie ukazał się również nowy system dla komputerów z Cupertino – Mac OS 10.7 Lion. Opowiadałem o nim w podcaście z cyklu “Makosfera”, dostępnym w serwisie tyflopodcast.net oraz na stronie makowisko.sixdots.pl. Z myślą o tych, którym nie uśmiecha się wysłuchiwanie półgodzinnej audycji, a chcieliby za to mieć pod ręką wykaz nowych funkcji, aby móc przekonać się, czy warto zainteresować się komputerami, pracującymi w oparciu o Mac OS 10.7, podsumuję w tym miejscu najważniejsze zmiany.

Na początku poczynię założenie, że Czytelnicy są zorientowani w podstawowych pojęciach, dotyczących systemu operacyjnego dla komputerów Apple. Jeżeli tak nie jest, zawsze można sięgnąć do tekstów i podcastów opublikowanych zarówno w “Tyfloświecie”, jak i “Tyflopodcaście”, a także na łamach “Makowiska”.

Wszystkim, którzy chcą uzyskać bardziej szczegółowe informacje, podaje adres strony internetowej, dotyczącej nowości w systemie Mac OS 10.7.: http://www.apple.com/pl/macosx/whats-new/

Uwagi ogólne

Warto zauważyć, że, jak zwykle przy takich okazjach, część nowych funkcji systemu to ulepszenia interfejsu, usprawniające poruszanie się po systemie i zarządzanie nim. Z punktu widzenia osób niewidomych i słabowidzących tylko niektóre z nich okażą się interesujące.

Instalacja on-line

Dotychczas nowy system operacyjny można było zakupić jedynie na płytach CD/DVD. Lion przynosi pewną nowość w tej materii: instalujemy go z Internetu lub, jeśli chcemy być niezależni od sieci, z kopii dostępnej na pendrive?ach (różnica kosztu – 40 dolarów na korzyść wersji on-line). Podczas instalacji można wykonać własną kopię i zachować ją na jakimkolwiek nośniku, tak, że ewentualne późniejsze reinstalacje nie będą wymagały dostępu do Internetu, a przynajmniej pobierania dużych ilości danych.

Aplikacje pełnoekranowe

Dla tych, którzy posługują się czytnikiem ekranu być może nie będzie to miało wielkiego znaczenia, ale osoby słabowidzące z pewnością docenią możliwość posługiwania się całą powierzchnią ekranu.

Mission Control i Launchpad

Mission Control służy do przeglądania wszystkich uruchomionych okien i aplikacji i stanowi połączenie aplikacji pełnoekranowych, funkcji Dashboard i Spaces. Launchpad jest nowym ekranem początkowym dla wszystkich aplikacji. Wyświetlany na pełnym ekranie, zastępuje inne okna i pokazuje wszystkie aplikacje. Można je w tym miejscu grupować w foldery, przemieszczać i usuwać.

Mac App Store

Wzorem repozytorium dla aplikacji na iOS, także komputery Mac mają swój sklep z oprogramowaniem. Można tam znaleźć zarówno płatne, jak i darmowe aplikacje, które instaluje się na komputerze po zalogowaniu się posiadanym Apple ID. Nie jest to jedyny sposób zaopatrywania się w programy dla Mac OS. Ciągle można je nabywać na stronach producentów.

Resume i Auto Save

Te dwie funkcje znakomicie poprawiają komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa w sytuacji, gdy obawiamy się o utratę danych. Resume sprawia, że wszystkie aplikacje, tak po prawidłowym, jak i awaryjnym zamknięciu, powracają do stanu, w jakim zostały zamknięte. Także w sytuacji, kiedy aktualizujemy oprogramowanie, po ponownym jego uruchomieniu nie ma potrzeby konfigurowania go na nowo i odzyskiwania danych.

Auto Save natomiast, jak łatwo się domyślić, samoczynnie zachowuje dane, nad którymi pracujemy. I to zachowuje nieustannie. Wygląda więc na to, że nie musimy obawiać się utraty wyników naszej pracy ani pamiętać o naciskaniu klawiszy ?Cmd+s?.

Versions

Funkcja ta pozwala prezentować obrazy historii dokumentów. Można dzięki niej przeglądać ich starsze postacie, przywracać poprzednie wersje, a także kopiować i wklejać treść ze starszych do nowszych wersji.

AirDrop

To sposób na bezprzewodowe przesyłanie plików do urządzeń, znajdujących się w promieniu do 10 m. Nie jest do tego potrzebna sieć Wi-Fi, a przesyłana zawartość jest szyfrowana.

Przenoszenie plików

To coś, czego niewątpliwie brakowało wśród skrótów klawiszowych. Pliki można było dotąd przenosić jedynie przeciągając je do katalogu docelowego. Teraz można przenosić pliki kopiując je i wklejając przy pomocy nowego skrótu ?Cmd+Option+v?.

iCloud

Nie należy wprawdzie do samego systemu MaC OS 10.7, ale dopiero omawiany system potrafi współpracować z tą usługą.

Jest to chmurowa aplikacja, wspólna dla iOS i Mac OS 10.7, umożliwiająca bezprzewodową synchronizację danych z urządzeń pracujących na tych dwóch platformach, a także komputerów PC z zainstalowanym programem iTunes. Zmiany dokonywane na którymkolwiek z synchronizowanych urządzeń widoczne są prawie natychmiast na wszystkich pozostałych. Możemy wybierać dane, jakie chcemy udostępniać za pośrednictwem iCloud: ?Kalendarz?, ?Kontakty?, ?Poczta elektroniczna? (dostępny bezpłatny adres w domenie “me.com”, a także zdjęcia, muzyka, książki i oprogramowanie, zakupione w iTunes Store, AppStore i iBokStore.

Możemy również wykonać kopię zapasową danych z urządzenia, pracującego w systemie iOS. W takim wypadku, zmieniając np. iPhone’a na nowszy model, wystarczy podać swój Apple ID, aby pobrać na nowy telefon zakupioną muzykę, aplikacje i książki, rolkę aparatu (zdjęcia i wideo), ustawienia urządzeń i dane aplikacji.

iCloud Storage

Funkcja ta pozwala synchronizować dokumenty napisane przy pomocy współpracujących z nim programów. Jak dotąd, są to aplikacje pakietu iWork.

Użytkownik otrzymuje za darmo 5 GB przestrzeni dyskowej, do których nie wlicza się danych zakupionych w sklepach Apple oraz synchronizowanych zdjęć.

Ułatwienia dostępu

Na koniec to, co interesuje nas najbardziej.

  • VoiceOver o międzynarodowym charakterze (na pokładzie komputera znajdują się syntezatory do obsługi dwudziestu trzech języków, w tym polskiego),

  • Pobieranie głosów lepszej jakości przy pomocy VoiceOver Utility,

  • Obraz w obrazie (funkcja umożliwiająca otwarcie dodatkowego okna z wybranym obszarem ekranu, który chcemy zobaczyć w powiększeniu, bez konieczności powiększania całego ekranu),

  • Międzynarodowe tablice brajlowskie (ponad 80),

  • Ustawienia szczegółowości komunikatów brajlowskich w odniesieniu do konkretnych aplikacji, miejsc w Docku, formularzy, nagłówków, linków itd.,

  • Kursor o dużej rozdzielczości,

  • Uproszczona funkcja ?Przeciągnij i upuść?,

  • Zajęcia VoiceOvera: grupowanie parametrów VO, zależnie od ich przeznaczenia (np. zmiana głosów i/albo prędkość mowy w zależności od tego, czy jesteśmy w sklepie online, czy może czytamy prasę albo przeglądamy naszą korespondencję. Przełączanie tych grup parametrów może odbywać się ręcznie lub automatycznie, na podstawie wybranej aplikacji),

  • Nawigowanie w przeglądarce internetowej przy pomocy pojedynczych liter,

  • Wyszukiwanie w narzędziu VoiceOver Utility (możemy łatwiej znajdować parametry, które chcemy modyfikować),

  • Wyszukiwanie słów przy pomocy ich pierwszej litery, wciskanej razem z prawym klawiszem Command.

Tak pokrótce prezentują się nowe funkcje systemu Mac OS 10.7. A jeśli ktoś poważnie zaczął zastanawiać się nad przesiadką na Maca, to przypominam, że PFRON uznał wszystkie komputery Apple, z wyjątkiem nieposiadającego monitora Maca Mini, za sprzęt specjalistyczny, dotowany większymi kwotami i wymagający mniejszego wkładu własnego. Może rzeczywiście warto to przemyśleć?

Na koniec, jak zwykle, zapraszam wszystkich do zaglądania na Makowisko (http://makowisko.sixdots.pl), gdzie staram się na bieżąco publikować wiadomości ze świata przyjaznych technologii Apple. Ciekawe podcasty można również znaleźć na stronach Tyflopodcastu (http://tyflopodcast.net), w dziale poświęconym urządzeniom Apple.

Robert Hetzyg

 

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top