Potrzebujesz nowego komputera? Nie ma problemu. Obecnie w sklepach możesz wybierać i przebierać do woli. Komputerów do wyboru, do koloru. Niestety, gdy udajesz się do sklepu, zaczynają się kłopoty. Najczęściej sprzedawca zainteresowany jest tylko przedziałem cenowym, w którym chcesz dokonać zakupu. Na pytania o poszczególne parametry odpowiada czytając z ulotki dołączanej do danego sprzętu. W takiej sytuacji nigdy nie dowiesz się, czy to urządzenie spełni Twoje oczekiwania. Jako osoba z dysfunkcją wzroku posiadająca konkretne preferencje, kupujesz kota w worku.
Obserwując Wasze zainteresowanie i próby rozeznania się w natłoku pojawiającego się sprzętu, postanowiliśmy publikować na stronach naszego portalu testy niektórych dostępnych na rynku urządzeń. Będziemy w nich zwracać uwagę na rzeczy, których nie znajdziecie w żadnych innych recenzjach. Testy możliwości, funkcjonalności i ergonomii pracy przeprowadzane pod kątem potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Jako pierwszy w nasze ręce trafił netbook Samsung NF210.
Pierwsze wrażenia
Netbook powinien być mały i zgrabny. Takie też wrażenie sprawia NF210. Gabaryty są klasyczne dla dziesięciocalowych mini-komputerów. Pod tym względem opisywany dzisiaj model niczym się nie wyróżnia. Chociaż posiada plastikową, błyszczącą obudowę, nie należy do najlżejszych. Jego waga wynosi 1.35 kg. Między innymi, także dzięki temu, trzymany w ręku, zamknięty netbook wywołuje wrażenie bardzo solidnego.
Biały lub, jak wolą niektórzy, koloru kości słoniowej netbook z opływową obudową wyróżnia się wśród innych urządzeń w swojej klasie. Dwa zawiasy łączące ekran z resztą komputera są bardzo masywne i swoją konstrukcją przypominają te znane z modeli HP Mini. Jedną ręką nie uda nam się otworzyć NF210. Ciekawe rozwiązanie stanowi zawinięcie w górę krawędzi obudowy po obu stronach klawiatury. Z jednej strony urządzenie od razu uzyskuje charakterystyczny design, a z drugiej, “burty” dodatkowo stabilizują zamknięty ekran, wywołując wrażenie niezwykłej trwałości i wytrzymałości.
Bateria w Samsungu niestety odstaje od obudowy. Wygląda to trochę tak, jakby ktoś przylepił nam pod komputerem pilota od telewizora. Oczywiście sam netbook stoi bardzo stabilnie na swoich gumowych nóżkach i wystający akumulator mu w tym nie przeszkadza.
Istnieją dwa “słabe ogniwa” całej konstrukcji. Pierwsze to połączenie górnego i dolnego fragmentu obudowy w jej frontowej części. W momencie, gdy opieramy w tym miejscu nasze nadgarstki by rozpocząć pisanie, słychać nieprzyjemne trzeszczenie cienkiego plastiku. Drugie stanowi źle dopasowana bateria, która wyraźnie rusza się w swoim mocowaniu. Podnosząc komputer ma się wrażenie, iż zaraz wypadnie z niego akumulator. Dołączany zasilacz jest mały i lekki, niejako rekompensuje wagę samego urządzenia.
Wyposażenie
Samsung NF210 jest nieco uboższą wersją modelu NF310. Testowany model posiada odrobinę gorszy wyświetlacz oraz został dodatkowo pozbawiony portu Powered USB, służącego do ładowania zewnętrznych urządzeń przy wyłączonym komputerze. Pozostałe gniazdka są standardowe dla tej klasy urządzeń. NF210 posiada trzy porty USB 2.0, dwa złącza audio, czytnik kart pamięci i blokadę Kensingtona. Czytnik kart obsługuje już cztery standardy: klasyczne SD, MMC, MS oraz nowy SDXC. Gniazdo VGA do podłączenia zewnętrznego monitora wygląda odrobinę archaicznie. W tym miejscu znacznie lepiej sprawdziłby się port HDMI. Testowany Samsung zapewnia nam możliwość skorzystania z Internetu przy pomocy klasycznego kabla sieciowego oraz bezprzewodowej karty sieciowej WiFi 802.11 b/g/n. Brak modemu 3G rekompensuje nieco łączność Bluetooth v 3.0, pozwalająca połączyć netbooka z telefonem lub innymi urządzeniami peryferyjnymi.
Podzespoły
NF210 wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Intel Atom N550, taktowany na 1500 MHz. Pamięć RAM to standardowo 1GB, ale bez większego problemu można ją rozszerzyć do 2GB. Dysk twardy w technologii SATA posiada pojemność 250GB. Podświetlany diodami LED ekran o matowej matrycy, oferuje natywną rozdzielczość 1024 x 600. Zarządza nim karta graficzna Intel Graphics Media Accelerator. Osoby słabowidzące, szczególnie przy pracy na świeżym powietrzu, mogą narzekać na słabe kontrasty.
Multimedia
Testowany Samsung posiada zarówno wbudowaną kamerę, jak i mikrofon. Niestety, mikrofon umieszczony został w taki sposób, iż doskonale wychwytuje odgłosy pracy wentylatora, które chwilami całkowicie zagłuszają inne dźwięki. Netbook wyposażony został w dwa głośniki stereo, ulokowane nad klawiszami funkcyjnymi Dźwiękiem zarządza zintegrowana karta Realtek, co niestety w wyraźnie odczuwalny sposób przekłada się na jego jakość. Głośniki praktycznie nie emitują niskich tonów. Zaletę stanowi możliwy do osiągnięcia wysoki poziom natężenia dźwięku. Syntezatory SAPI5 słyszane są bardzo głośno i wyraźnie, a dopiero przy ustawieniu maksymalnej głośności zdają się lekko chrypieć. Zarówno syntezatory, jak i odgłosy systemowe mają przyjemne, przestrzenne brzmienie.
Klawiatura
Wyspowa klawiatura QWERTY NF210 jest bardzo wygodna. Przyciski są duże i wyraźnie rozdzielone. Skok klawiszy jest nieco płytki i miękki. Może to przeszkadzać przy szybkim i długim pisaniu. Blok kursorów jest odrobinę przesunięty, poniżej linii Spacji, co ułatwia jego użytkowanie. Dostępne z klawiszem FN funkcje są dość ubogie: F5 przełącza na zewnętrzny monitor, F6 wycisza głośniki, F7 włącza aplikację wsparcia dla produktów Samsunga, F9 włącza i wyłącza WiFi oraz Bluetooth, a F10 pozwala dezaktywować Touch Pad. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kursorów do regulacji dźwięku. Strzałki w lewo i prawo zmieniają głośność, a w górę i dół, jasność ekranu. Okrągły włącznik samego netbooka znajduje się nad klawiszami funkcyjnymi, między głośnikiem a prawym zawiasem monitora. Touch Pad posiada opcje multidotykowe. Jego powierzchnia stanowi część obudowy, przez co jest niewyczuwalny pod palcami. Górną i dolną krawędź wyznacza Spacja i przyciski myszki, ale lokalizacji bocznych krawędzi możemy się tylko domyślać.
Działanie
Netbook działa bardzo sprawnie. Zainstalowany system Windows 7 Starter pracuje szybko i płynnie. Syntezatory SAPI5 nie spowalniają pracy w odczuwalny sposób.
NF210 radzi sobie bez problemu nie tylko z szybkim otwieraniem stron internetowych, ale także dokumentów PDF.
Sześciokomorowa bateria pozwala przy aktywnym połączeniu WiFi na ciągłą pracę przez około siedem godzin. Wyłączenie karty bezprzewodowej wydłuża czas działania do około dziesięciu godzin.
Po dłuższym czasie lub znacząco większym obciążeniu procesora, netbook zaczyna się szybko nagrzewać. Osiągane temperatury nie są jednak nieprzyjemne i nie wpływają na komfort pracy. Głośność wentylatora, nawet przy dużym obciążeniu nie jest zbyt wysoka.
Podsumowanie
W swojej klasie produktów, Samsung NF210 stanowi bardzo ciekawe urządzenie. Posiada charakterystyczny i interesujący design. Sprawia wrażenie trwałego i wytrzymałego. Praca na nim jest szybka i przyjemna. Dwurdzeniowy procesor zapewnia płynne działanie nie tylko systemu, ale także zainstalowanych syntezatorów mowy SAPI5. Niska jakość mikrofonu wyklucza używanie NF210 do nagrywania np. wykładów. Solidna konstrukcja oraz bezprzewodowa łączność czynią z tego netbooka bardzo wygodne, mobilne urządzenie.
Piotr Witek