Logo Tyfloświat

Słownik w Twoim telefonie

Nokia Mobile Dictionary jest darmową aplikacją na telefony komórkowe, umożliwiającą tłumaczenie słów w językach obsługiwanych przez program.

Do NMD można zaimplementować jednocześnie trzy pakiety językowe, tj. angielski i dwa dowolnie, wybrane przez użytkownika. Nowe lub dodatkowe pakiety z językami można pobrać bezpośrednio z poziomu samej aplikacji lub ze strony internetowej programu.

NMD jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. W menu ?Opcje? wybieramy, spośród dostępnych języków, źródłowy, a więc ten, z którego będziemy chcieli tłumaczyć i docelowy, w którym chcemy poznać znaczenie wpisanego słowa. Wybrane języki są zapamiętywane po wyłączeniu i ponownym włączeniu programu, a ich skrócone nazwy są wyświetlane na ekranie.

Strona www NMDPodczas wprowadzania słów do przetłumaczenia, program, wykorzystując wgrane słowniki, dokańcza za nas wpisywanie tekstu, podsuwając różne propozycje ostatecznego wpisu. Jest to bardzo wygodne, ponieważ obejmuje także różne zwroty z użyciem danego słowa. Np. wpisując do przetłumaczenia wyraz “słońce”, jako propozycje programu otrzymamy m.in. “w pełnym słońcu” czy “jasny jak słońce”. Po liście proponowanych zwrotów poruszamy się strzałkami w górę i w dół. Aby poznać tłumaczenie, wystarczy na wpisanym przez nas słowie nacisnąć klawisz wyboru. Podczas tłumaczenia z angielskiego lub na angielski, dodatkowo otrzymujemy krótki komentarz w tym języku, informujący np. że jest to zwrot potoczny lub podający propozycję kilku innych wariantów danego wyrazu.

Jeśli nasz telefon posiada zainstalowaną aplikację Text To Speech, czyli syntezator mowy Nokii, to Mobile Dictionary może zaprezentować nam poprawną wymowę tłumaczonego słowa. W tym celu, po ukazaniu się tłumaczenia na ekranie telefonu, wystarczy ponownie nacisnąć klawisz wyboru. Oczywiście zainstalowany Text To Speech musi być ustawiony na działanie w tych samych językach, co pakiety zaimplementowane do NMD.

Program stanowi integralną część oprogramowania nowszych modeli telefonów, tj. na chwilę obecną Noki E55, e63, E66, E71, E75, 5320 XpressMusic, 5630 XpressMusic, 5800 XpressMusic, 6210 Navigator, 6220 classic, 6710 Navigator oraz 6720 classic.

Jeśli chcielibyśmy NMD zainstalować na jakimś innym telefonie, opartym na platformie S60V3, musimy zadowolić się wersją nieposiadającą certyfikatu, tzw. niepodpisaną. Certyfikat dla takiej aplikacji musimy pozyskać we własnym zakresie.

Wersja bez certyfikatu posiada menu tylko w języku angielskim i możemy ją pobrać m.in. tutaj

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top