Logo Tyfloświat

Radio zawsze stanowiło bardzo ważne medium dla niewidomych. Ludzie z tej grupy społecznej nie tylko lubili słuchać radia, ale również chcieli w radiu zaistnieć jako prezenterzy czy realizatorzy lub jako jedni i drudzy.

W radiu, w przeciwieństwie do telewizji, kluczową rolę odgrywa dźwięk, więc wydawałoby się, że jest ono dla osoby z dysfunkcją wzroku środowiskiem bardzo naturalnym. Niestety, niewidomy radiowiec to rzadkość. Gdzie tkwi problem?

Wynika on z dwóch czynników: braku dostępnych dla czytników ekranów programów emisyjnych oraz obaw pracowników i współpracowników przed wpuszczeniem niewidomego na antenę.

O ile z drugą kwestia osoba niewidoma musi poradzić sobie sama, o tyle na pierwszy problem znaleziono przysłowiowe panaceum. Jest nim profesjonalny pakiet emisyjny nowozelandzkiej firmy StationPlaylist.

StationPlaylist Studio

To system cyfrowej emisji dźwięku, stworzony z myślą o nadawcach radiowych. Może być wykorzystywany także przez DJ-ów (również w charakterze ?szafy grającej?) oraz w innych sytuacjach, w których pożądana jest profesjonalna emisja dźwięku. Oprogramowanie potrafi działać w pełni automatycznie lub w trybie wspomagania żywego prezentera.

Studio wyposażone jest w system automatycznego i ręcznego miksowania utworów. Dzięki temu jest w stanie zapewnić profesjonalną emisję dźwięku oraz możliwość miksowanie piosenek na jednej karcie muzycznej, bez wcześniejszego przygotowywania plików do emisji.

Studio używa interfejsu składającego się z jednego odtwarzacza, co czyni obsługę prostą bez uszczerbku na jakości emisji.

Konkurencyjne systemy emisyjne używają interfejsów złożonych z kilku/kilkunastu wirtualnych odtwarzaczy. W ten sposób nawiązują do używanych przed wielu laty systemów kasetowych albo odtwarzaczy CD. Im więcej odtwarzaczy na ekranie, tym więcej koncentracji potrzeba do ich obsługi, a co za tym idzie, tym więcej można zepsuć na antenie.

Studio również używa wielu odtwarzaczy, ale nie zaprząta nimi uwagi prezentera. Osoba obsługująca program operuje nimi nie będąc nawet tego świadoma. Na ekranie jest tylko jeden odtwarzacz . Pozostałe są “wirtualne” i używane wewnętrznie przez oprogramowanie, gdy zachodzi taka potrzeba. Wszystko, co trzeba opanować, by wejść na antenę to sześć przycisków: ?Play?, ?Stop?, ?Następny?, ?Poprzedni?, ?Mikrofon? i ?Linia?.

Program umożliwia nadawanie w Internecie, przygotowany jest także do współpracy z profesjonalnymi systemami nadawczymi.

W skład pakietu wchodzi również aplikacja StationPlaylist Creator, za pomocą której można przygotować profesjonalną playlistę muzyczną. Aplikację wyposażono w możliwość tworzenia ramówek, rotacji, programowania zależnościowego utworów, reklam, jingli i braków, czyli miejsc na wejścia prezenterskie.

Zarówno do aplikacji Creator, jak i Studio dołączono narzędzie Tracktool, dzięki któremu można ustawiać intro, outro, punkt miksu i zakładkę w utworze.

Cały pakiet jest całkowicie dostępny dla czytników ekranu, zarówno dla Jaws, jak i Window- Eyesa. Specjalne skrypty wspomagające pracę osób niewidomych z aplikacjami można bezpłatnie pobrać ze strony StationPlaylist.

Na koniec wspomnę, że jeśli kupimy program w Polsce, mamy prawo do wsparcia technicznego w naszym języku, zapewnianego dzięki przeszkolonym przez producenta specjalistom. Jeśli zaś zdecydujemy się na zakup bezpośrednio u producenta, polskojęzyczne wsparcie nas nie obejmuje.

Programy można kupić w pakiecie, lub osobno. Koszt aplikacji w pakiecie to około 1500 zł.

Polska strona programu: www.stationplaylist.com.pl

Robert Łabędzki

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top