Logo Tyfloświat

Mobilne GG

Siedząc w poczekalni czy będąc w podróży zdajemy sobie nagle sprawę, że chętnie pogadalibyśmy z kimś znajomym. Rozmowa telefoniczna, ze względu na miejsce w jakim się znajdujemy, często jest niemożliwa, ale dlaczego by nie poklikać na Gadu-Gadu? A gdzie komputer? Komputer, nie jest nam potrzebny. Wystarczy nasza komórka, jakiś komórkowy screenreader i darmowy komunikator PyGG.

PyGG powstał w połowie 2008 r. Jego autorem jest jeden z użytkowników polskiego forum GSMCenter.pl. Podczas tworzenia aplikacji, autor wziął sobie do serca uwagi forumowiczów, w efekcie czego stworzył bardzo przyjazny i intuicyjny w obsłudze program.

PyGG umożliwia korzystanie z protokołu Gadu-Gadu i jego najpopularniejszych funkcji. Aplikacja pozwala importować nasze kontakty z serwera Gadu-Gadu, prowadzić rozmowy tekstowe z wieloma użytkownikami, ustawiać status i własne opisy, edytować i dodawać kontakty oraz archiwizować rozmowy.

Ostatnia, najbardziej stabilna wersja PyGG 1.31 doskonale współpracuje z komórkowymi screenreaderami. Ta darmowa aplikacja korzysta z połączenia internetowego GPRS, co przy tekstowym charakterze pobieranych danych i idącą za tym niewielką objętością pobieranych pakietów danych, powoduje generowanie minimalnych kosztów. Jeśli nasz telefon posiada łączność WiFi a my znajdujemy się w zasięgu jakiejś bezprzewodowej sieci, nasze rozmowy na Gadu-Gadu będą zupełnie darmowe.

Po włączeniu, PyGG prosi nas o wybranie istniejącego konta lub o utworzenie nowego. Nowe konto tworzy się niemal identycznie, jak w przypadku tradycyjnego Gadu-Gadu. Po wyborze konta lub jego utworzeniu program pyta nas o rodzaj statusu, jaki ma zostać ustawiony po włączeniu. W kolejnym kroku wskazujemy połączenie internetowe, którego chcemy używać. Po chwili na ekranie mamy wyświetloną listę naszych kontaktów.

Jeśli program uruchamiamy po raz pierwszy i posiadamy listę kontaktów na serwerze Gadu-Gadu, możemy ją zaimportować, wybierając z opcji pozycję ?Zarządzaj?, a następnie ?Importuj?. Jeśli chcemy wprowadzić nowy kontakt, z zakładki ?Zarządzaj? wybieramy pozycję ?Dodaj?.

PyGG domyślnie ustawiony jest w ten sposób, że dostępni użytkownicy wyświetlani są u góry listy kontaktów. Jeśli chcemy rozpocząć nową rozmowę wystarczy strzałkami góra-dół ustawić podświetlenie na wybranym kontakcie i nacisnąć klawisz wyboru. Spowoduje to otwarcie okna rozmowy.

Aby włączyć edycję wiadomości, należy ponownie użyć klawisza wyboru. Po napisaniu interesującego nas tekstu, aby wysłać wiadomość, kolejny raz wciskamy klawisz wyboru. Po wysłaniu wiadomości, strzałkami góra-dół swobodnie możemy poruszać się po oknie rozmowy odczytując wysłany przez nas tekst oraz nadchodzące odpowiedzi.

PyGG został stworzony tak, aby każda nowa rozmowa otwierała się w nowym oknie. Nadejście nowej wiadomości oraz zmiany statusów na liście kontaktów mogą być oznajmiane odpowiednim dźwiękiem. Między oknami a listą kontaktów przełączamy się naciskając klawisz zielonej słuchawki. Okno rozmowy zamykamy opcją ?Zamknij?, dostępną w menu, przy czym program za każdym razem zapyta nas o potwierdzenie.

Naciskając klawisz F2, aplikację można zminimalizować do paska systemowego, a używając klawisza czerwonej słuchawki całkowicie zamknąć.

Program PyGG jest darmową aplikacją, napisaną w języku programowania Python,dlatego też do jego prawidłowego działania potrzebne są biblioteki tego języka. Aplikację można pobrać, po zalogowaniu się, bezpośrednio z forum GSMCenter, a najnowsze biblioteki języka Python m.in. ze strony Symbian-Freak

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top