Logo Tyfloświat

Obecnym i przyszłym użytkownikom mobilnych urządzeń Apple chciałbym przedstawić system operacyjny, jaki firma z Cupertino udostępniła 12 października. Skorzystają z niego użytkownicy iPhonów (od wersji 3 GS), iPadów i iPodów Touch (od trzeciej generacji). Można go zainstalować jako bezpłatną aktualizację. Po raz ostatni musimy w tym celu skorzystać z komputera z zainstalowanym programem iTunes. iOS 5 przynosi nam dużą zmianę w tym zakresie: odtąd urządzenia będą się aktualizować samodzielnie i samodzielnie też (zarówno bez udziału komputera, jak i osób trzecich) będziemy mogli je skonfigurować.

Nowością iOS 5 jest również fakt, że będzie on obsługiwał zarówno telefony  pracujące w systemie GSM, jak i CDMA.

PC free!

Nowe urządzenia z systemem iOS 5, po uruchomieniu, wyświetlają ekran ustawień, podobny nieco do tego, który pokazuje się w fabrycznie przygotowanych komputerach Mac. W kilku etapach konfigurujemy urządzenie, dostarczając mu niezbędnych informacji i wybierając pożądane opcje. Jeśli potrzebujemy pomocy VoiceOvera, wystarczy trzykrotnie nacisnąć przycisk ?Początek?. Polecenie to odtąd jest domyślnie ustawione jako przełącznik VoiceOvera.

Znajdź mnie!

System iOS 5 przynosi ze sobą darmową odtąd usługę ?Znajdź mnie?, umożliwiającą odnalezienie, zablokowanie lub wręcz wymazanie naszego iPhone’a, iPoda czy iPada. Po całkowitym wymazaniu pamięci naszego sprzętu, nie będziemy go jednak mogli lokalizować. Do prawidłowego działania usługi wymagane jest, aby wszystkie nasze urządzenia Apple używały tego samego Apple ID.

iCloud

Wraz z udostępnieniem iOS 5, zainaugurowano nową usługę, zwaną iCloud. Jest to chmurowe rozwiązanie, służące synchronizacji danych na różnych urządzeniach, pracujących pod kontrolą iOS 5 i Mac OS od wersji 10.7. Oprócz danych książki adresowej, kalendarzy i poczty elektronicznej, możemy przechowywać w iCloud także zdjęcia, muzykę i dokumenty pakietu iWork, a nawet wykonać kopię zapasową danych z naszego urządzenia. Usługa pozwala nam na dostęp do tego wszystkiego z dowolnego urządzenia skonfigurowanego w ramach tego samego Apple ID. Za darmo otrzymujemy 5 GB przestrzeni dyskowej oraz konto poczty elektronicznej, synchronizujące naszą korespondencję.

Centrum powiadomień

Wiele programów wysyła do nas powiadomienia, gdy otrzymujemy wiadomości, gdy pojawiają się aktualizacje, albo kiedy w kalendarzu pojawia się przypomnienie o jakimś wydarzeniu. Dotąd wiadomości te znikały bezpowrotnie i nie można było w żaden sposób do nich powrócić. Centrum powiadomień rozwiązuje ten problem i umożliwia przejrzenie powiadomień, a nawet bezpośrednie przejście do programów, od których one pochodzą. Jedną z pozycji Centrum powiadomień jest prognoza pogody, znana z poprzednich wersji iOS. Została jednak wzbogacona o nową funkcję: teraz iPhone sam rozpoznaje naszą lokalizację i podaje odpowiednią prognozę. Można również, jak dotąd, ustawić ręcznie interesującą nas miejscowość, dla której prognozę chcielibyśmy zobaczyć.

Aby otworzyć Centrum powiadomień przy pomocy VoiceOvera, należy dotknąć najpierw górnej krawędzi ekranu (tak, jakbyśmy chcieli zobaczyć pasek statusu, a potem trzema palcami przesunąć w dół.

iMessage

To usługa umożliwiająca przesyłanie wiadomości pomiędzy urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu iOS 5. Została ona wbudowana w aplikację do wysyłania wiadomości. Można dzięki niej przesyłać tekst, zdjęcia, klipy wideo, dane o lokalizacjach i kontakty. A wszystko zarówno przez WiFi, jak i 3G. Jeśli adresat nie jest w zasięgu Internetu, otrzyma swoją wiadomość jako SMS-a. Wiadomości możemy przesyłać zarówno do pojedynczych osób, jak i do grup użytkowników.

Kiosk

To wydzielona strefa App Store, widoczna jako ikona na ekranie naszego urządzenia, gdzie można dokonać subskrypcji, a także czytać interesujące nas wydawnictwa prasowe. Zasubskrybowany tytuł ściąga się automatycznie, kiedy tylko pojawia się kolejne wydanie, tak, że pobrane czasopisma można czytać również w trybie off-line.

Przypomnienia

Rzecz niby znana, ale tym razem zadania do zrobienia mogą być łączone nie tylko z zaprogramowanym czasem ich wykonania, ale również z miejscem, gdzie powinniśmy sobie o nich przypomnieć. Zbliżając się np. do miejsca pracy, będę powiadamiany o służbowych sprawach do załatwienia. W pobliżu sklepu, w którym zwykle robię zakupy, mogę otrzymać na ekranie przygotowaną uprzednio listę zakupów. Przypomnienia współpracują z naszym kalendarzem i usługą iCloud, tak, że wszystkie zmiany dokonywane na jednym z naszych urządzeń, będą widoczne także na pozostałych.

Twitter

Usługa zintegrowana z wieloma aplikacjami. Po jednorazowym zalogowaniu możemy tworzyć wpisy i wysyłać zdjęcia z dowolnego miejsca w systemie, zaopatrując je w informację o naszej lokalizacji.

Kamera

Zdjęcia można wykonywać za pomocą przycisku zwiększającego głośność. Posługując się VoiceOverem w telefonie iPhone, iPodzie Touch lub iPadzie 2, zostaniemy poinformowani, czy na naszym zdjęciu zostanie utrwalona czyjaś twarz, a nawet ile twarzy mieści się w kadrze. W programie do robienia zdjęć można wykonać ich wstępną edycję.

Dzięki usłudze iCloud zdjęcia zrobione w systemie IOS mogą natychmiast znaleźć się w innych naszych urządzeniach i tam zostać poddane dokładniejszej obróbce.

Synchronizacja bezprzewodowa

Nasze iPhone’y, iPody i iPady nareszcie można synchronizować bezprzewodowo, a jeśli urządzenie mobilne podłączone jest do źródła zasilania, synchronizacja ta dokonuje się automatycznie.

Safari

W ramach funkcji ?Lista artykułów? możemy zapisać interesującą nas stronę do późniejszego przeczytania.

?Reader?, funkcja znana z Safari dla komputerów Mac, umożliwia oglądanie stron internetowych w bardziej przejrzystej formie. Przeglądarka sama pokaże, które strony można tak przeglądać. Niestety, funkcja ta nie zawsze poprawnie działa z VoiceOverem.

Ułatwienia dostępu

Jest ich sporo i odnoszą się do różnych rodzajów niepełnosprawności, dlatego skupię się tylko na tych, które dotyczą osób z dysfunkcją wzroku.

Napisałem już, że iOS 5 umożliwia całkowitą konfigurację urządzenia bez pomocy osób trzecich. VoiceOver uruchamia się trzykrotnym naciśnięciem przycisku ?Początek?, a Zoom trzykrotnym stuknięciem trzema palcami. Można posłużyć się również stacją dokującą Apple, ale nie klawiaturami BlueTooth ani monitorami brajlowskimi.

Ciekawostką jest to, że po wyłączeniu VoiceOvera i uruchomieniu Zooma, trzykrotne naciśnięcie klawisza ?Początek? będzie przenosić nas pomiędzy tymi aplikacjami.

Kolejna nowość (sygnalizowałem ją również wcześniej) dotyczy obsługi kamery: wszystkie urządzenia z iOS5 będą nas informować, jeśli jedna lub więcej twarzy znajdzie się ?na celowniku? naszego obiektywu. Zdjęcia można teraz robić, naciskając przycisk ?Głośniej?. Do zmiany fokusa służy podwójne stuknięcie.

W nowej wersji systemu dodano nowe elementy poruszania się po ekranie: wybór elementów i funkcję wyszukiwania w VO (funkcja znana z Mac OS). To bardzo ważna nowość, bo, szczególnie przy surfowaniu w Internecie, bardzo uciążliwa była konieczność przesuwania się po całej stronie w poszukiwaniu interesującego nas obiektu. Wyszukiwanie można uruchomić bezpośrednio z klawiatury, naciskając ?VO + F?. Wyszukiwanie to dotyczy zarówno ekranów, jak i Safari.

Pionowa nawigacja w pokrętle polega na przemieszczaniu się pomiędzy elementami znajdującymi się wobec siebie w pionie wyżej lub niżej.

Ponadto w iPadzie pojawiła się nowa komenda: pomiędzy kontenerami, zamiast machnięciem trzema palcami, przemieszczamy się za pomocą pokrętła.

iOS 5 daje możliwość samodzielnego wybrania elementów do obsługi pokrętłem. I jest ich znacznie więcej niż dotąd, szczególnie w odniesieniu do przeglądarki internetowej.

Dzięki etykietowaniu obiektów, “udomowimy” jeszcze większą ilość aplikacji, dotąd dostępnych średnio lub wcale. Funkcja jest prosta w użyciu, a uruchamia się ją, stukając dwukrotnie dwoma palcami i przytrzymując do momentu ustania sygnału dźwiękowego.

Głosy

W nowej edycji oprogramowania pojawiło się kilka nowych głosów, a wszystkich możemy używać w dotychczasowej wersji (kompaktowej) lub pełnej, takiej samej jak w systemie Mac OS. Jeśli nie zaznaczymy, że chcemy używać wersji kompaktowej, urządzenie samo pobierze odpowiednie syntezatory, w zależności od wskazanych przez nas języków. Wersje kompaktowe nie wymagają pobierania syntezatorów z Internetu. Niestety, iPad nadal posiada tylko jeden głos.

W nowej wersji iOS możemy dokonywać regulacji głośności za pomocą pokrętła.

Nagłówki poza Safari

W niektórych aplikacjach poszczególne grupy przycisków oznaczane są nagłówkami, identycznymi jak w zawartości HTML. Teraz VoiceOver potrafi przemieszczać się między nimi, przy czym odpowiednie ustawienia dostępne są w pokrętle.

Siri – dźwiękowy asystent

iPhone 4S otrzymał zupełnie nową funkcjonalność, opartą na mechanizmie rozpoznawania mowy produkcji Nuance Scansoft i aplikacji asystenta produkcji Siri (firmy stosunkowo niedawno zakupionej przez Apple). Użytkownicy iPhone’ów znają funkcję Voice Control, służącą do głosowego wybierania kontaktów z książki telefonicznej albo wybierania utworów do odtworzenia przez iPoda. Teraz zakres możliwości głosowego wydawania poleceń znacznie się poszerzył, a prócz tego możemy dyktować iPhone’owi 4S wiadomości tekstowe (zarówno e-mail, jak i SMS) a także zlecać najrozmaitsze zadania, takie jak budzenie, wyznaczanie trasy podróży, odnalezienie najbliższego bankomatu, itd. Wszystko to bez konieczności ścisłego pamiętania określonych poleceń. Siri posiada ?sztuczną inteligencję?, wyłapującą z kontekstu naszej wypowiedzi sens polecenia. Możemy więc zapytać np.: “Czy potrzebuję dziś parasola?”, a Siri poda nam prognozę pogody. W kolejnym poleceniu moglibyśmy spytać: “A w Krakowie”?, Siri poda nam wtedy prognozę dla grodu Kraka.

Jak dotąd, pełna funkcjonalność usługi zapewniona została jedynie w Stanach Zjednoczonych. Apple pracuje nad kolejnymi językami i krajami udostępnienia Siri. Usługa łączy się z serwerami, na których dokonuje się interpretacja poleceń.

Zachęcamy do testowania wszystkich tych nowości oraz do dzielenia się wrażeniami i ewentualnymi trudnościami.

Robert Hetzyg

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top