Logo Tyfloświat

Dokładnie rok temu obserwowaliśmy premierę najnowszego produktu firmy Apple, iPhone?a 3GS. Pojawienie się na rynku tego urządzenia stanowiło milowy krok w dziedzinie dostępności telefonów z ekranem dotykowym dla osób z dysfunkcją wzroku. Z niewielkim opóźnieniem na te rewelacje zareagowała konkurencja, czyli firmy Code Factory i Nuance Communications. Dzisiaj przyjrzymy się najnowszemu dziecku tej ostatniej, czyli programowi odczytu ekranu Talks w wersji 5.00.3, umożliwiającemu pracę z telefonami dotykowymi.

Talks może obecnie współpracować z modelami telefonów opartymi na platformie systemowej Symbian S60 V3 oraz S60 V5. Jest to chyba najistotniejsza zmiana, rozszerzająca zakres dostępnych telefonów o wiele nowych modeli. Kolejnym usprawnieniem jest, wspomniana już, możliwość obsługi ekranów dotykowych.

Instalacja aplikacji przebiega w sposób standardowy i w niczym nie różni się od instalacji poprzednich wersji. Podobnie przedstawia się kwestia klasycznego menu programu, z którym mamy do czynienia po otwarciu Talks.

W przypadku korzystania z telefonu bez ekranu dotykowego, różnice w działaniu, w stosunku do poprzednich wersji, prawie nie występują. Poprawiono m.in. obsługę klienta e-mail i kalendarza.

W nowszych modelach z systemem S60 V3 zmianie uległy niektóre skróty klawiszowe oraz dość znacznie rozbudowano funkcję audio.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku korzystania z aparatów z ekranem dotykowym. Tutaj zmiany są zasadnicze i zauważalne niemal natychmiast.

Wystarczy przyłożyć palec do panelu dotykowego, a Talks od razu zaczyna odczytywać nam zawartość ekranu, znajdującą się bezpośrednio pod opuszkiem naszego palca. W ten sposób, bardzo łatwo i szybko możemy sprawdzić, jakie elementy, ikony i przyciski są aktualnie wyświetlane. Dodatkową pomocą Talks jest delikatna wibracja telefonu w momencie, gdy zbliżamy się do jakiegoś obiektu na ekranie. Sprawia to wrażenie, iż każdy wyświetlany element otoczony jest wibrującą ramką. W przypadku, gdy na ekranie występuje wiele elementów, pomaga to w ich łatwiejszym odnalezieniu i zapamiętaniu ich położenia.

Jeśli poruszając się po ekranie, natrafimy na jakiś obiekt, np. zegar, wystarczy na sekundę unieść palec i opuścić go z powrotem, klikając wskazany element, aby go uaktywnić i mieć dostęp do jego opcji. W przypadku poruszania się po menu telefonu, musimy dwukrotnie kliknąć w dany obiekt. Raz, aby podświetlić interesującą nas pozycję i drugi, aby ją uaktywnić. Konfigurację można zmienić w ustawieniach telefonu i otwierać poszczególne pozycje jednym kliknięciem.

Talks udostępnia użytkownikom telefonów dotykowych możliwość poruszania się po menu także za pomocą klawiszy. Aplikacja redefiniuje klawisze regulacji głośności, zamieniając je w podstawowej formie w kursory klasycznego joysticka. Dzięki temu po listach możemy poruszać się bardzo precyzyjnie. Dodatkowo, dłuższe przytrzymanie klawiszy regulacji głośności, w zależności od momentu ich użycia, może emulować klasyczny klawisz wyboru, dać dostęp do informacji o otwartym oknie, zakładek, aktywnych klawiszy funkcyjnych lub włączyć klawiaturę wirtualną.

Klawiatura wirtualna jest kolejną nowością Talks, występującą w telefonach z panelem dotykowym. Po jej wywołaniu, automatycznym lub na żądanie użytkownika, możemy skorzystać z klawiatury QWERTY lub klasycznej, alfanumerycznej, wyświetlonej na ekranie telefonu. Dokonujemy tego poruszając palcem po wyświetlaczu i, gdy usłyszymy interesującą nas cyfrę, stukając w ekran w taki sam sposób, jak przy wykorzystaniu standardowej klawiatury. Identycznie wpisujemy zarówno tekst, jak i numery, np. podczas próby nawiązania połączenia telefonicznego.

Po naciśnięciu klawisza Talks, którym domyślnie jest klawisz Menu, uzyskujemy dostęp do standardowych skrótów pozwalających konfigurować tę aplikację. Na ekranie pojawia się klawiatura numeryczna, rozszerzona o dodatkowe funkcje, które w klasycznej wersji wywoływaliśmy np. klawiszami funkcyjnymi.

Jak wspomniałem, nowe funkcjonalności programu Talks sprawiają, iż możliwe jest korzystanie z telefonów z panelem dotykowym. W stosunku do wcześniejszych wersji tej aplikacji jest to rewolucyjna zmiana.

Niestety, korzystanie z wirtualnej klawiatury nastręcza nieco trudności. Sam proces pisania wymaga dość dużej wprawy i koncentracji. Oprócz tego, znacznie ograniczona jest kontrola nad położeniem kursora podczas wpisywania poszczególnych znaków. Osoby z dysfunkcją wzroku, które zdecydują się na korzystanie z programu Talks i telefonu z ekranem dotykowym, muszą przygotować się na co najmniej kilka dni intensywnego przystosowywania się do nowych zasad używania klawiatury.

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top