Mówiący telefon stacjonarny
Mimo że telefony komórkowe, dzięki systemowi operacyjnemu Symbian i programom udźwiękawiającym, są dostępne dla osób niewidomych, nie należy zapominać o starszej siostrze komunikacji bezprzewodowej, a mianowicie telefonii stacjonarnej. Telefon stacjonarny w swoim domu posiada niemal każdy i warto, by to urządzenie także przemówiło do nas ludzkim głosem.
Ostatnio trafił do mnie telefon KX-TG7170PDS firmy Panasonic, przeznaczony dla osób słabosłyszącyh, niewidomych i starszych. Postaram się przybliżyć czytelnikom ten aparat i jego funkcje.
Na firmowych stronach Panasonic można przeczytać:
?KX-TG7170PDS
Telefon bezprzewodowy DECT ze słuchawką pracującą w oparciu o zjawisko przewodnictwa kostnego,
Identyfikacja abonenta wywołującego,
Wyświetlacz LCD 1,4 cala,
Głosowa identyfikacja numeru,
Książka telefoniczna w słuchawce – 50 wpisów,
Lista abonentów wywołujących,
Duże przyciski klawiatury?.
Czy w oparciu o tak skromny opis można pokusić się o zakup wzmiankowanego telefonu, zwłaszcza że cena sugerowana urządzenia to aż 699 zł?
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, będzie czytelnikom łatwiej podjąć decyzję.
W pudełku telefonu bezsznurowego Panasonic KX-TG7170PDS znajdujemy: słuchawkę, bazę, liniowy kabel telefoniczny, zasilacz, 2 akumulatorki niklowo/wodorkowe AAA ? małe paluszki o pojemności 650 miliamperogodzin, uchwyt na ramię, zaczep na pasek oraz instrukcję obsługi w języku polskim.
Telefon pracuje ze słuchawką, posiadającą tzw. wibracyjną wkładkę głosową, która ma być pomocna w odbiorze rozmowy telefonicznej osobom słabosłyszącym, gdyż przytknięta do twarzy, skroni czy kości policzkowej, dzięki przenoszonym przez powietrze drganiom fal głosowych, poprawia słyszalność.
Osoby słyszące, korzystając z telefonu, przykładają słuchawkę do ucha, tak jak to robią ze standardowym aparatem, gdyż wibracyjna wkładka słuchawkowa wystaje ponad słuchawkę na mniej więcej centymetr i nie powoduje uczucia dyskomfortu.
Dodatkowo, telefon posiada gniazdko Jack 2,5 mm, dzięki któremu możliwe jest podpięcie zestawu słuchawkowego.
Wygodna klawiatura składa się z kwadratowych, wyprofilowanych zgodnie z kształtem palca, doskonale spełniających swoją funkcję przycisków.
Funkcje telefonu wymieniane przez producenta to:
? książka telefoniczna ? 50 wpisów,
? powtórne wybieranie ? redial/ pause,
? przycisk Flash,
? przycisk Int do połączeń interkomowych ? do bazy telefonu można dodatkowo przyłączyć 6 słuchawek,
? głosowa identyfikacja numeru dzwoniącego.
To prawdopodobnie właśnie ta ostatnia funkcja sprawia, że telefon przedstawiany jest przez producenta jako urządzenie m.in. dla osób niewidomych.
Głosowa identyfikacja w tym aparacie działa na zasadzie odtwarzania wgranych sampli, czyli krótkich ścieżek dźwiękowych. W telefonie umieszczono 10 sampli, zawierających nagrania cyfr od 0 do 9, zarówno po polsku, jak i w innych językach. Przykładowo, jeśli wybieramy numer 9228, to telefon wypowie: ?dziewięć, dwa, dwa, osiem?, a nie ?dziewięćdziesiąt dwa dwadzieścia osiem?.
Taką identyfikacją możemy posługiwać się przy wybieraniu numeru z książki telefonicznej, odsłuchu listy przywołań, czyli numerów, które się z nami łączyły i numerów przez nas wybieranych. Niestety, mimo, że książka telefoniczna umożliwia wprowadzenie opisu danego kontaktu, ze względu na sposób udźwiękowienia telefonu przez producenta, osoba niewidoma nie będzie w stanie dokonać głosowej identyfikacji rozmówcy.
Telefon posiada wbudowany dobry zestaw głośnomówiący, zawiera też sześciostopniową regulację głośności, zarówno dzwonka, jak i słuchawki.
Producent umożliwił również wyłączenie dzwonka i korzystanie ze świetlnej sygnalizacji odbieranego połączenia, przy czym dioda informująca o nadchodzącym połączeniu jest dobrze widoczna.
Ze względu na rozmiary telefonu, dla wygody posiadacza, do aparatu dołączono zaczep na pasek i uchwyt na ramię powleczony od spodu antypoślizgową pianką. Prawdę mówiąc, nie znalazłem zastosowania praktycznego tego uchwytu, ale skoro producent dołożył go do standardowego wyposażenia, to znaczy, że jakieś funkcje ma on spełniać.
Podczas standardowego użytkowania, telefon na bateriach działa tydzień, a jego ładowanie trwa 7 godzin. Ładowanie akumulatorów odbywa się za pomocą bazy telefonu.
W bazę wmontowano przycisk przywołania, który przydaje się w przypadku, gdy zapodziejemy gdzieś słuchawkę. Wystarczy wcisnąć przycisk, a słuchawka zacznie wydawać z siebie dźwięk, co umożliwi nam jej zlokalizowanie.
Urządzenie KX-TG7170 firmy Panasonic posiada duży 1,4 calowy wyświetlacz, z możliwością regulacji kontrastu, dzięki której staje się bardzo wygodny w obsłudze dla osób słabowidzących.
Wadą telefonu jest to, że nie udźwiękowiono jego menu, więc ustawień trzeba się uczyć na pamięć, choć za taką cenę Panasonic mógł postarać się bardziej, szczególnie, że telefon jest polecany przez producenta między innymi jako urządzenie dla osób niewidomych. Kolejnym mankamentem jest brak możliwości wysyłania smsów, które o dziwo wprowadziła ostatnio do oferty Telekomunikacja Polska, a które są niezwykle przydatne.
Zasięg telefonu to sto metrów, czyli standard w przypadku telefonów firmy Panasonic.
Z urządzenia korzysta się bardzo dobrze, nie ma trzasków, szumów i innych podobnych mankamentów spotykanych w telefonach bezprzewodowych innych producentów, więc pod tym względem wszystko jest dopięte na ostatni guzik.
Pozostaje jednak pytanie, czy warto zapłacić za to urządzenie aż 699 zł, podczas gdy dobry aparat bezprzewodowy tej firmy kosztuje 180 zł, a jeżeli chodzi o sytuację osób niewidomych i słabowidzących, omawiany model wyróżnia jedynie 10 sampli i wyświetlacz o zwiększonym kontraście? Decyzję pozostawiam czytelnikom.
PODSTAWOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA TELEFONU PANASONIC KX-TG7170PDS:
Standard: DECT (digital enhanced cordless telecommunications) ? cyfrowy rozszerzony standard telefonii bezprzewodowej.
Zasilanie: baza: 220,240 wolt 50Hz ? zasilacz sieciowy w zestawie, pobór mocy 1,8 wat ? stan gotowości max 6,8 wata.
Wymiary: Baza: ok. 60mm*173mm*105mm; Słuchawka: ok. 179mm*48mm*38mm.
Ciężar baza: 220g, słuchawka 164g.
Informacje wykorzystane w artykule pochodzą z oryginalnej instrukcji obsługi telefonu, ze strony firmowej Panasonic Polska (www.panasonic.pl), jak i z infolinii Firmy Panasonic, której numer dostępny jest na firmowej stronie internetowej.
Robert Łabędzki