Logo Tyfloświat

Koreański Samsung od kilku lat konsekwentnie umacnia swoją pozycję w różnych sektorach rynku sprzętu elektronicznego. Dotyczy to również notebooków. Po znanych i popularnych seriach multimedialnych, w ubiegłym roku Samsung wypuścił na rynek kilka nowych modeli: ultra mobilny (oznaczony numerem 9), biznesowy (oznaczony numerami 4 oraz 6), netbook oparty o system Chrome OS (oznaczony numerem 5), uniwersalny (oznaczony numerem 3), oraz dwie eleganckie maszyny multimedialne o dużej wydajności (oznaczone numerem 7) To niewątpliwie dużo, jak na jeden rok.

 

Zdjęcie omawianego komputera_fot. SamsungSprzęt Samsunga dosyć powszechnie uważany jest za niezły, często nawet bardzo dobry, zważywszy na stosunek jakości do nie aż tak wygórowanej ceny. Notebooki Samsung są często bardzo ciche, co dodatkowo przysporzyło im wielu zwolenników, szczególnie wśród osób wrażliwych na hałasy w tle. Uprzedzając, powiem tylko, że w tym aspekcie Samsungi serii 4 nie są już tak dobre. Biznesowe notebooki Samsung występują w kilku wielkościach: z ekranem 12,5 cala (Samsung 400B2), 14,1 cala (Samsung 400B4 oraz 600B4 z dodatkowo wzmocnioną obudową) i 15,6 cala (Samsung 400B5). Można spotkać ich różne konfiguracje sprzętowe z procesorem Intel Core I3-I5, pamięcią co najmniej 4 GB RAM, dyskiem twardym 320 – 500 GB (czasem też SSD). Istnieją ponadto konfiguracje z modemem 3G. Producent w notebookach oferuje szybsze porty USB 3.0, HDMI, Express Card, eSata, ochronę twardego dysku i zabezpieczenia programowe firmy Intel i do tego 3-letnią gwarancję. Brzmi idealnie! . Przyjrzyjmy się zatem lepiej 14-calowemu notebookowi Samsung 400B4.

 

Pierwsze wrażenia

 

Mianem notebooka biznesowego określa się najczęściej sprzęt w wytrzymałej obudowie o stonowanych kolorach, z matowym ekranem i sporą ilością złącz różnego przeznaczenia. Wzór stanowić mogą od lat ThinkPady firmy Lenovo, ProBooki i EliteBooki firmy HP czy biznesowe Delle Vostro i Latitude, albo Toshiby Tecra. Projektanci notebooków Samsung stworzyli wysokiej klasy sprzęt stylistyką nawiązujący do niektórych Thinkpadów.

 

Obudowa notebooka sprawia bardzo dobre wrażenie, wykonana jest z dobrej jakości plastiku z wewnętrznymi wzmocnieniami, ma kolor czarny. Klapa ekranu pokryta jest przyjemnym lekko gumowym materiałem. Sprzęt jest dobrze spasowany, drobne skrzypienie można usłyszeć po spodniej stronie w okolicy klawiatury, za to akumulator jest bardzo dobrze zabezpieczony. Samo przenoszenie notebooka nie jest zbyt uciążliwe. Pomimo pewnej grubości i wielkości sprzętu, można go w miarę dobrze chwycić. niepokoić natomiast mogą niestabilne zawiasy i cienka klapa ekranu. Można ją odchylić o ponad 180 stopni, tym samym układając ekran w pozycji poziomej. Gwałtowne podniesienie notebooka, gdy klapa ekranu znajduje się zbyt blisko klawiatury, może się skończyć nagłym jej zamknięciem.

 

Wyposażenie

 

Konstruując modele należące do serii 4, Samsung poważnie podszedł do ich wyposażenia w prawie wszystkie możliwe porty. Brakować komuś może złącza FireWire, modemowego oraz szeregowego, ale obecnie są one wykorzystywane coraz rzadziej. Możemy za to znaleźć cztery porty USB, w tym dwa szybsze – 3.0, a jeden połączony z eSata, HDMI i Display Port do przesyłania obrazu, port sieciowy RJ45 i opcjonalnie gniazdo na kartę SIM tradycyjnie schowane pod akumulatorem.

 

Rozkład portów komunikacyjnych przedstawia się następująco:

 

  • Przód: czytnik kart (zabezpieczony ochronną atrapą karty SD),

  •  

  • Lewy bok (patrząc od góry): gniazdo zasilania, LAN, otwory wentylacyjne, VGA, HDMI, 2x USB 3.0, ExpressCard/34,

  •  

  • Prawy bok (patrząc od góry):blokada Kensingtona, USB 2.0, eSATA/USB 2.0, napęd optyczny, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe,

  •  

  • Z tyłu: brak złączy.

 

Podzespoły

 

Testowany egzemplarz zaopatrzony został w procesor Intel Core I5 2410M o częstotliwości zegara 2300 MHZ, z technologią Turbo Boost do 2900 MHZ. Pamięć operacyjna to 4 GB. Maksymalna ilość RAM dla tego komputera wynosi 16GB, łącznie dwa banki pamięci.

 

W testowanej jednostce, dysk twardy firmy Hitachi miał pojemność 500 GB 7200 RPM. Z powyższej konfiguracji wynika, że komputer zachowuje się bardzo płynnie. Było tak faktycznie, chociaż nie zawsze. Być może we znaki dały się dodatkowe usługi, m.in. zabezpieczające twardy dysk, które sprawiały, że komputer (wraz z NVDA) czasami potrafił się przywieszać. Zawsze wtedy słyszalny był dysk twardy. Wyłączenie tych narzędzi pomogło, odtąd sprzęt działał płynniej.

 

Matowa matryca o przekątnej 14,1 cala ma rozdzielczość HD 1600 x 900, a wykorzystywany układ graficzny to Intel HD Graphics 3000.

 

Poza tym Samsung 400B4 posiada czytnik linii papilarnych oraz układ szyfrujący TPM, o których działaniu nic nie mogę napisać, gdyż tych opcji nie testowałem.

 

Multimedia

 

Samsung 400B4 posiada dwa głośniki stereo, umieszczone nad klawiaturą. Grają chyba troszkę gorzej od tych, jakie są obecne stosowane w multimedialnych Samsungach, np. RC520. Dźwięk, jaki się z nich wydobywa, jest donośny, nienajgorszej jakości i w miarę czysty. Z racji tego, że omawiany notebook nie jest urządzeniem stricte multimedialnym, nie posiada głośników sygnowanych logo znanej marki, jak to ma miejsce w niektórych urządzeniach, proponowanych klientom przez Asusa, Della czy HP-a. Rzecz jasna żadnego głębszego spektrum dźwiękowego nie usłyszymy, ale spokojnie, od czasu do czasu da się na wbudowanych głośnikach posłuchać muzyki, oczywiście dźwięk będzie miał ?laptopową? jakość. Dobre umiejscowienie głośników sprawia ponadto, że dźwięk dochodzi do nas od góry, a nie jest tłumiony od spodu.

 

Głośniki są na tyle mocne, że do pracy z syntezą eSpeak NVDA wystarcza ok. 60% głośności przy 60% siły głosu NVDA. Gdybyśmy siłę głośników zwiększyli do 100 %, musielibyśmy głośność screenreadera zmniejszyć do około 30-40 %.

 

Gorzej przedstawia się działanie mikrofonu. Zasadniczo sam w sobie, jak na notebookowe standardy, jest dobrej klasy. Niestety wystąpiły bardzo poważne problemy z ustawieniami sterownika dźwięku i w zasadzie trudno powiedzieć, co było tego przyczyną. Standardowy kodek Realtek ALC269 HD Audio zawiera typowe opcje konfiguracyjne. Jeżeli już uda się wyłączyć tłumienie zakłóceń oraz zwiększyć czułość mikrofonu, działa on bardzo przyzwoicie, ale tylko do momentu rozłączenia się z rozmówcą na Skype?ie albo TeamTalku. Po ponownym nawiązaniu połączenia, wszystko wraca do stanu pierwotnego. Rodzi to duże wątpliwości w sytuacji, gdy ktoś rozważaa zakup tego komputera w dużej mierze do rozmów internetowych. O ile, od czasu do czasu, można konfigurować ustawienia głośności, o tyle na co dzień nie będzie to wygodne. Pozostaje mieć nadzieję, że aktualizacja sterowników rozwiąże ten problem.

 

Klawiatura

 

Klawiatura omawianego notebooka przypomina te znane z klasycznych ThinkPadów. Nie jest wyspowa, charakteryzuje się dosyć miękkim skokiem i cichą pracą klawiszy. Jest dobrze zamortyzowana, do tego otoczona z każdej strony elementami obudowy notebooka, które nad klawiaturą są metalowe. Klawisze mają przyjemne wgłębienia ułatwiające pisanie, ale moim zdaniem są trochę zbyt małe lub po prostu osadzone zbyt blisko siebie. Nie udało mi się niestety przyzwyczaić do pracy z nią. Biorę jednak pod uwagę fakt, że już dawno nie używałem podobnych klawiatur i najzwyczajniej w świecie mogłem się od tego typu klawiatur odzwyczaić.

 

Wykorzystanie ogólnie przejętego wzór, zaczerpniętego z biznesowych notebooków Lenovo ThinkPad uznaję za coś bardzo pozytywnego. Autorzy innych testów omawianego sprzętu jednoznacznie chwalą tę klawiaturę, więc może faktycznie na moją opinię wpływ miało przyzwyczajenie.

 

Rozkład klawiszy jest standardowy. Na plus przemawia duży lewy i prawy Shift, duży Enter i Spacja oraz zdecydowanie wyodrębnione klawisze strzałek o sporej wielkości. Klawisz Esc również został wyodrębniony. Klawisze funkcyjne F1-F12 są mniejsze i nieoddzielone. Za nimi, bez żadnej przerwy znajdują się: Numlock, Pause, Insert, Delete. Po prawej stronie, patrząc z góry do dołu, odnajdujemy: Home, PgUp, PgDn oraz End, który po swojej lewej stronie ma prawy Shift.

 

Po włączeniu Numlock: 1, 2, 3 to ?j?, ?k?, ?l?, ?-? to ?;?, 4, 5, 6, to ?u?, ?i?, ?o?, ?*? to ?p?, 7, 8, 9, pozostają bez zmian, numeryczne ?0? to ?m?, a tradycyjne ?0?zzamienia się w ?/?.

 

Pomiędzy literami ?g? i ?b? znajduje się tzw. Grzybek albo w nomenklaturze ThinkPadów Trackpoint ? drugi po gładziku przyrząd nawigacyjny. Nie należy do zbyt czułych narzędzi, jest dosyć twardy i raczej śliski, dzięki czemu każde dotknięcie nie powoduje na szczęście interakcji. Gładzik jest chyba standardowych rozmiarów, ma przyjemną fakturę.

 

Klawisz CTRL znajduje się na swoim stałym miejscu, na dole po lewej stronie, a zaraz za nim tradycyjnie umieszczono klawisz FN, który w połączeniu innymi klawiszami powoduje:

 

  • Uśpienie albo hibernację ? FN-Esc,

  •  

  • Uruchomienie e-Omni Pass ? FN-F6,

  •  

  • Uruchomienie Samsung Support Center ? FN-F7,

  •  

  • Przełączanie trybów zasilania ? FN-F8,

  •  

  • Wyłączenie/włączenie dźwięku ? FN-F9,

  •  

  • Przyciszanie dźwięku ? FN-F10-F11,

  •  

  • Uruchomienie Wi-Fi Managera ? FN-12.

 

Oprogramowanie

 

Jak na biznesowy sprzęt przystało, Samsung 400B4 przysłano do nas z zainstalowanym systemem Windows Professional 64-bit.

 

Działanie komputera, podobnie jak jego wyposażenie, jest bardzo dobre. System uruchamia się w jakieś 40 ? 60 sekund.

 

Pierwotnie, laptop zawiera stosunkowo dużą ilość oprogramowania dodatkowego. Z naszej perspektywy przydać się może Office 2010 Starter, którego działanie uznać można za specyficzne, ale lepsze to niż nic. Skype 4.2, Adobe Reader, technologie szyfrujące Intel i obsługa czytnika linii papilarnych, uruchamiając się przy starcie, sprawiają problem, gdyż nie mają żadnego menu, a z czytaniem kontrolek i opcji screenreadery mają kłopot, przynajmniej przy standardowych ustawieniach. Gdy chcemy coś zasymulować screenreaderową myszką, z uwagi na nieopisane grafiki i kontrolki, bywa to problematyczne. Samsungowy Manager Wi-Fi, oprogramowanie Samsung Update Plus, umożliwiające aktualizację sterowników, oraz inne, standardowo dostarczane narzędzia firmy Samsung, służące np. do przesyłania danych i multimediów pomiędzy kompatybilnymi notebookami i sprzętem koreańskiego producenta z tych samych powodów było dla mnie nie do końca czytelne.

 

Przydatnym dodatkiem jest oprogramowanie Samsung Recovery Solution. Pozwala ono na zrobienie kopii zapasowej systemu operacyjnego z naszymi ustawieniami i wgranymi programami użytkowymi oraz, w razie potrzeby, na jej odtworzenie, albo w postaci czystego systemu, ze wszystkimi zbędnymi dodatkami, albo właśnie przygotowanej wcześniej kopii użytkownika. O ile możliwe jest przygotowanie kopii przy pomocy screenreadera, o tyle przywracanie systemu wymaga pomocy osoby widzącej. Samsung Recovery Solution uruchamia się po starcie komputera, przed załadowaniem systemu, przyciskając klawisz F2.

 

Załączona płyta z Windows 7 to system bez sterowników, a podobno Samsung na swoich stronach nie udostępnia wszystkich sterowników, np. do USB 3.0, modemu 3G i czytnika linii papilarnych.

 

Kultura pracy

 

Multimedialne notebooki firmy Samsung są najczęściej bardzo ciche i dodatkowo, dzięki trybowi pracy ?Silent Mode? (często FN-F8), ograniczającego wykorzystanie procesora oraz pracy wiatraczka chłodzącego, niemal zupełnie niesłyszalne. Biznesowy Samsung nie jest już niestety tak ciche. Tryb cichej pracy nie występuje, a wentylator słyszalny jest przez cały czas. Nie jest on co prawda bardzo głośny, ale zdecydowanie słyszalny i świszczący, co mnie osobiście drażni. Do pewnego stopnia przypomina mi to niektóre ThinkPady. Komputer działa raczej równomiernie i przy bardziej absorbujących zadaniach, choć głośniejszy, wciąż nie jest bardzo głośny. Szybki dysk twardy należy raczej do słyszalnych. Może przeszkadzać osobom, chcącym niemal idealnej ciszy w tle.

 

Temperatura laptopa podczas normalnej pracy nie jest szczególnie wysoka, przy bardziej wymagających zadaniach powierzchnia notebooka robi się oczywiście cieplejsza ,ale nie wykryłem jakichś szczególnie gorących miejsc, np. na klawiaturze czy okolicach TouchPada.

 

Bateria

 

Notebook został zaopatrzony w akumulator 66 Wh litowo-jonowy, 6 ogniwowy, 11,3 V, 5900 mAh. Czas pracy na baterii to według producenta 460 minut, czyli ponad 7 i pół godziny i jest to, mniej więcej, zgodne z prawdą. Bardziej typowe wykorzystanie notebooka na akumulatorze, czyli standardowe użytkowanie przy włączonym Wi-Fi, przeglądanie Internetu, wykorzystywanie syntezy mowy w słuchawkach i przy użyciu wbudowanych głośników, pozwoliło na pracę przez około 4 godziny i 40 minut. Nie jest to mało, ale też nie jest to wynik szczególnie imponujący. Gdy wczytamy się w testy innych biznesowych notebooków 14-calowych w standardowych konfiguracjach, okaże się, że wyniki są mniej więcej zbliżone do opisywanego notebooka.

 

Podsumowanie

 

W ostatnich latach Samsungowi skutecznie udawało się oferować klientom wiele rozmaitych cenowo i jakościowo rozwiązań na zróżnicowanym rynku elektroniki użytkowej i komputerów. Przyszedł czas na notebooki biznesowe. Tu Samsung wykazał się może nie tyle innowacyjnością, co po prostu stworzeniem dobrych i, jak wszystko na to wskazuje, solidnych notebooków. Zaproponowana 3-letnia gwarancja oraz dobra cena w stosunku do konkurencji, dobrze rokuje na przyszłość.

 

Szczególnie dobrze prezentuje się 12-calowy notebook, którego cena (z procesorem I5 i modemem 3G) w chwili pisania tego artykułu wynosi w przybliżeniu 3400 zł. Z perspektywy użytkowników niewidomych i słabowidzących, używających do sterowania komputerem tylko klawiatury, model ten może okazać się niewystarczający, gdyż nie posiada osobnych klawiszy Home, End, PgUp, PgDn. Notebook z ekranem 14-calowym jest już w nie wyposażony, zaś 15-calowy Samsung z serii B posiada ponadto klawiaturę numeryczną.

 

Testując Samsunga 400B4, niestety trochę się zawiodłem. Może zbyt wiele po nim oczekiwałem. Niby nie bardzo głośny, ale jednostajnie słyszalny szum był irytujący, podobnie klawiatura, choć do niej mógłbym się jeszcze przyzwyczaić, miała w końcu dobre właściwości użytkowe. Poza tym zmartwiły mnie, wspominane powyżej, poważne problemy z konfiguracją mikrofonu.

 

Opisywany sprzęt, pomimo kilku was na pewno warto brać pod uwagę, szczególnie, gdy zależy nam na dobrej obudowie, ładnym wyglądzie, dla wielu pewnie akceptowanej klawiaturze, zabezpieczeniach biznesowych, możliwości dosyć szerokiego wyboru konfiguracji (w tym z dyskiem SSD i modemem 3G), i co ważne, na 3-letniej gwarancji.

 

Specyfikacja

 

Procesor: Intel Core i5-2410M – 2.3GHz/2.9GHz (2 rdzenie, TDP 35W, 3MB cache),

 

Pamięć: 4096 MB, Samsung DDR3-1333, 1x 4 GB, dwa gniazda, maks. 8 GB,

 

Karta grafiki: Intel HD Graphics 3000, 8.15.10.2266,

 

Matryca: 14 cali 16:9, 1600×900 pikseli, Samsung SEC3149 / LTN140KT068, niereflektująca,

 

Dysk twardy: 500GB – 7200rpm, 500GB 7200obr/min Hitachi HTS727550A9E364,

 

Złącza: 1 ExpressCard/34, 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, 1 czytnik linii papilarnych,

 

Łączność: Intel 82579V Gigabit Network Connection (10/1000MBit), Broadcom 802.11n (abgn), Broadcom BCM2070 3.0+HS Bluetooth,

 

Napęd optyczny: DVD +/- RW Double Layer,

 

Gabaryty (wysokość x szerokość x głębokość (mm)): 37 x 334 x 236,

 

Waga: 2.261 kg (zasilacz: 0.363 kg),

 

Akumulator: 66 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 11,3 V, 5900 mAh,

 

System operacyjny: Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit,

 

Inne: kamera: 1.3 MPx (SC-13HDN10939N), 36 miesiące(y) gwarancji, BIOS: 04VC, zasilacz 19 V, 3,16 A, 60 W, kontroler NEC uPD720200, moduł szyfrujący TPM.

 

Michał Kasperczak

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top