Logo Tyfloświat
 • Strona główna
 • Testy
 • Artykuł: The FriendMail, czyli obsługa Facebooka za pomocą poczty elektronicznej

Facebook to chyba najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Każdy z pewnością o nim słyszał, a z pewnością nie jeden z czytelników posiada tam już swoje konto. Korzystają z niego gwiazdy muzyki, informując swoich fanów o tym, co wydarzyło się w ich karierze, developerzy, zawiadamiając o rozwoju swojego oprogramowania, firmy, promując swoją pozycję na rynku. Przede wszystkim jednak z Facebooka korzysta wielu z nas, by utrzymywać kontakt z naszymi znajomymi, sprawdzać, co u nich słychać, a niejednokrotnie odnawiać stare znajomości. Jak zwykle problem stanowi wygodny dostęp do tak popularnego serwisu przez osoby niewidome. Niestety nie ma jeszcze na dzień dzisiejszy uniwersalnego sposobu, który raz na zawsze zaspokoiłby wszystkie nasze potrzeby związane z tym portalem. Jest jednak wiele mniejszych serwisów i programów, ułatwiających nam dostęp do pewnych zasobów tej platformy społecznościowej. W tym artykule chciałbym opisać jeden z nich.

The FriendMail, bo to o nim mowa, to serwis umożliwiający podstawową kontrolę nad naszym kontem w serwisie Facebook z poziomu naszej skrzynki pocztowej.

Jak to działa?

Zasada działania jest prosta. Rejestrujemy się, wiążemy naszego Facebooka z mailem, a następnie konfigurujemy powiadomienia według naszych potrzeb oraz uczymy się potrzebnych nam adresów e-mail, które odpowiedzialne są za wykonywanie konkretnych poleceń.

Co dokładnie można osiągnąć za pomocą The FriendMail?

Przede wszystkim The FriendMail dostarcza nam za pośrednictwem poczty elektronicznej zarówno zwykłe powiadomienia, jakie zwykł nam wysyłać Facebook (informacje o tym, że ktoś dodał nas do znajomych, skomentował nasz status, itp.), jak i wpisy umieszczane przez naszych znajomych. Jak widać, dzięki tej aplikacji możemy więc obserwować, co słychać u naszych znajomych bez odwiedzania strony portalu.

Ponadto serwis umożliwia nam publikowanie statusów ze zdjęciami, wiadomości lub postów na tablicy znajomego, przegląd jego profilu czy komentowanie i ?lubienie? statusów. Wszystko to przez wysłanie jednej wiadomości e-mail.

Jak zacząć?

W pierwszej kolejności udajemy się pod adres http://www.thefriendmail.com, gdzie możemy dokonać powiązania naszego konta Facebook z adresem e-mail.

Co prawda strona jest w języku angielskim, jednak nawet dla osób, które nie są w nim zbyt biegłe, powinna być ona stosunkowo intuicyjna w obsłudze, a po jednorazowej konfiguracji ustawień nie musimy już więcej na nią zaglądać.

Aby dokonać rejestracji, klikamy w link ?Sign in?. Otwiera się strona Facebooka, gdzie należy zalogować się na konto oraz udzielić stosownych zezwoleń, klikając przycisk ?Zezwól?.

W następnym kroku zostajemy ponownie przeniesieni na stronę serwisu The FriendMail, tym razem w celu powiązania adresu e-mail z kontem na portalu społecznościowym. Musimy jedynie wpisać wybrany adres e-mail, a następnie, po otrzymaniu na naszą skrzynkę pocztową wiadomości z linkiem aktywującym, kliknąć w żądany adres.

Po udanym potwierdzeniu aktywacji konta, mamy już swobodny dostęp do naszego ?panelu sterowania?. Po zalogowaniu się strona The FriendMail prezentuje nam trochę linków i informacji. Może się zdarzyć, że będzie trzeba udzielić jeszcze większej liczby uprawnień ? w takim przypadku zostaniemy o tym poinformowani. wystarczy wtedy kliknąć w link ?click here? i poraz kolejny kliknąć ?Zezwół? na stronie Facebooka, która się ukaże.

Teraz trochę więcej o samych opcjach the Friend Mail. Strona główna pokazuje nam listę powiązanych adresów e-mail. Tu możemy więc dodać ich więcej, zmienić ich opcje lub je usunąć. Dokonujemy tego przy użyciu stosownych linków ?Link a new address? ?Settings? i ?Remove?.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem tej strony jest link ?Alerts?. To właśnie pod tą zakładką możemy skonfigurować typ wysyłanych przez The FriendMaila powiadomień. Tabelka na stronie pozwala nam aktywować poszczególne typy powiadomień oraz konfigurować częstotliwość ich nadsyłania. Dostępne są trzy typy alertów:

 • ?Notifications? ? zwykłe powiadomienia, jakie wysyła nam zazwyczaj Facebook, ale w upiększonej formie The FriendMaila,

 • ?News? ? posty publikowane przez naszych znajomych oraz strony, które śledzimy,

 • ?Birthdays? ? powiadomienia o urodzinach znajomych.

Po kliknięciu linku ?Activate?, uaktywnimy wybrany typ powiadomień i ustalamy, jak często chcemy je otrzymywać (raz dziennie lub okresowo w formie paczki, na żądanie ? po wysłaniu stosownego maila lub w momencie, gdy coś się zdarzy, czyli w czasie rzeczywistym). Ustawiamy wszystko według własnego uznania i zatwierdzamy.

Od tej pory powiadomienia, skonfigurowane według naszych preferencji, powinny zjawiać się w naszej skrzynce.

Wskazówka: radzę skonfigurować reguły klienta pocztowego lub filtry (w przypadku GMail), które będą kierować wiadomości z The FriendMail do specjalnego folderu. Jest to przydatne zwłaszcza, gdy powiadomienia o postach znajomych ustawiliśmy na ciągłą, rzeczywistą wysyłkę. Adres, z którego będą nadchodzić powiadomienia to noreply@thefriendmail.com ? warto go uwzględnić w polu ?Od?, podczas tworzenia takiej reguły.

Kolejnym elementem na stronie The FriendMail jest link ?General?, pozwalający nam dostosować pewne opcje związane z naszym użytkowaniem serwisu. Możemy tam ustalić, czy chcemy używać skracacza adresów, podając linki w treściach naszych maili, czy serwis ma podawać liczbę nowych postów w temacie wiadomości oraz czy temat wiadomości ma zawierać datę sprawdzenia, czy są nowości.

Strona główna serwisu zawiera też listę adresów potrzebnych do sterowania naszym kontem, opisanych w dalszej części artykułu, możemy więc używać jej jako ściągawki w przypadku, gdy zapomnimy któregoś z nich.

Wygląd wiadomości oraz interakcja z nią

Przykładowa wiadomość z informacją od The FriendMaila zawiera u samej góry link ze zdjęciem osoby, której dotyczy powiadomienie, poniżej nagłówek z imieniem i nazwiskiem osoby, a poniżej nagłówka treść powiadomienia, np. treść statusu znajomego. Poniżej znajduje się ikonka pozwalająca wyciszyć dany wątek, abyśmy już nie otrzymywali żadnych informacji na jego temat. Następnie mamy dwa linki pocztowe ? ?Comment? (otwiera nowy e-mail z odpowiednio spreparowanym polem nadawcy, tematu i treści gotowego do opublikowania komentarza (komentarz do postu wystarczy wpisać na początku treści i wysłać e-mail) oraz ?Like?, który przygotowuje do wysłania e-mail, pozwalający ?polubić? dany post.

Jeżeli powiadomień nazbiera się więcej, e-mail będzie zawierał je wszystkie i wtedy bardzo przydatna będzie nawigacja pomiędzy nagłówkami, pozwalająca szybko przemieszczać się pomiędzy wpisami.

Adresy e-mail potrzebne do sterowania kontem

Jak już wspomniałem na początku artykułu, The FriendMail to nie tylko powiadomienia o nowościach, ale też dzielenie się własnymi przemyśleniami z naszymi znajomymi.

Poniżej zamieszczam listę adresów, umożliwiających nam publikowanie zawartości na Facebooku:

 • status@thefriendmail.com ? wysyłając mail z treścią statusu w treści maila pod ten adres, aktualizujemy swój status na Facebooku. Opublikowane zostaną również załączone zdjęcia.

 • wall@thefriendmail.com ? kierując e-mail pod ten adres, możemy opublikować wpis na tablicy znajomego. By to zrobić, wpisujemy imię i nazwisko znajomego w temacie wiadomości, natomiast treść wpisu w treści maila. Zdjęcia dołączone do maila zostaną również opublikowane.

 • page@thefriendmail.com ? wysyłając e-mail na ten adres z nazwą strony, którą mamy zaznaczoną jako ulubioną, w temacie oraz tekstem wpisu w treści maila, publikujemy wpis na tablicy wskazanej strony.

 • message@thefriendmail.com ? kierując tu naszą wiadomość, wysyłamy wiadomość prywatną naszemu znajomemu. W tym celu należy imię i nazwisko znajomego podać w temacie maila, natomiast treść wiadomości w treści maila.

 • profile@thefriendmail.com ? po podaniu imienia i nazwiska znajomego w temacie maila, aplikacja przysyła nam e-maila zwrotnego z profilem wskazanego znajomego.

 • news@thefriendmail.com ? wysyłając pustą wiadomość na ten adres, otrzymamy statusy naszych znajomych od ostatniego sprawdzenia (przydatne, jeżeli częstotliwość wysyłania powiadomień ustawiliśmy na ?Tylko na żądanie lub ściśle określony interwał czasowy, a chcemy otrzymać je wcześniej?).

Podsumowanie i moje obawy o przyszłość projektu

Jak widać the FriendMail jest bardzo przydatnym serwisem, pozwalającym nam na podstawową obsługę Facebooka w intuicyjny i prosty sposób.

Niestety, na stronie projektu znalazłem informację, iż po ukończeniu okresu beta-testów serwisu, twórcy przewidują ewentualność wprowadzenia płatnych usług. Co prawda zapewniają oni zniżki dla osób zarejestrowanych w czasie beta-testów, jednakże nowi użytkownicy, którzy zdecydują się skorzystać po fazie beta, będą musieli zapłacić pełną cenę za wyznaczone części serwisu. Kierując się doświadczeniem z siostrzanego serwisu autorów The FriendMaila ? Tweetymaila, pozwalającego na obsługę Twittera z poziomu konta pocztowego, przypuszczam, że ograniczenia mogą się wiązać na przykład z liczbą powiadomień na miesiąc, jakie będziemy otrzymywać. Już teraz faza beta ogranicza nas do posiadania jedynie trzech konfiguracji powiadomień.

Mimo wszystko, mam jednak nadzieję, że przynajmniej część z Czytelników uzna ten serwis za użyteczny, a jego autorzy nie obłożą nas srogimi ograniczeniami w darmowej wersji.

Paweł Masarczyk

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top