Logo Tyfloświat

Bez względu na jakość i wygodę użytkowanych przez nas słuchawek, po pewnym czasie chcemy się od nich uwolnić. Obsługa urządzeń za pomocą screenreaderów, słuchanie muzyki czy książek w formacie audio wymusza u osób z dysfunkcją wzroku stałą integrację audio z posiadanymi urządzeniami. Czasem wyglądamy jakbyśmy my i nasze słuchawki stanowili jedność, połączeni w idealnej symbiozie. Jednak dajmy odpocząć uszom.

W chwili obecnej większość treści audio, których słuchamy, jest przez nas kupowana, strumieniowana i przechowywana w postaci cyfrowej na urządzeniach mobilnych i komputerach. Urządzenia te umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie materiału audio za pośrednictwem technologii Bluetooth. Trzeba jednak mieć na co go przesłać. Posiadacze starszych urządzeń stacjonarnych, niewyposażonych w technologię Bluetooth, chcący odtworzyć swoją ulubioną muzykę na domowych centrach rozrywki i udostępnić ją większemu gronu słuchaczy czy też po prostu chcący chwilowo odpocząć od słuchawek, stanęli przed dylematem zakupu nowego sprzętu audio lub rezygnacji ze swoich zapędów. I tu na przeciw ich oczekiwaniom wychodzi firma Harman Kardon ze swym zewnętrznym adapterem Bluetooth BTA-10.

Adapter umożliwia przesyłanie materiałów z dowolnego smartphone’a, tabletu i z innych urządzeń typu odtwarzacze MP3 czy laptopy na dowolny domowy system audio za pośrednictwem łączności Bluetooth w standardzie 2.1. Odbiornik podłączamy za pomocą dołączonych kabli do sprzętów wyposażonych w dodatkowe wejście 3,5 mm lub stereo RCA. Podłączenie trwa kilka sekund. Następnie odczekujemy 10 minut i możemy rozpocząć parowanie urządzeń. Urządzenie, do którego adapter został podpięty, przełączamy w tryb AUX, do czego służy zazwyczaj osobny przycisk (opisany skrótem, znajdujący się na samym urządzeniu, np. na wieży lub pilocie). W urządzeniu, z którego będziemy przesyłać strumień audio, włączamy Bluetooth. Na liście wyświetlą się sprzęty, z którymi możemy uzyskać połączenie tą drogą. Wybieramy BTA-10 i klikamy ‘Połącz’. Podczas procesu łączenia umieszczona na obudowie adaptera niebieska dioda zaczyna mrugać, a po połączeniu świeci delikatnym światłem stałym. To wszystko, dźwięk jest transmitowany i można cieszyć się nim w całym pomieszczeniu.

Dzięki technologii Harman True Stream bezprzewodowe połączenie audio uzyskuje najwyższą możliwą jakość. Powstała ona w celu uzyskania jak najlepszej jakości audio i podniesienia ogólnej wyrazistości dźwięku przy przesyłaniu go z urządzeń bezprzewodowych. I rzeczywiście, adapter, dzięki zoptymalizowaniu przepustowości, sprawia, że skompresowany sygnał audio wysyłany z urządzenia źródłowego jest dekodowany bezbłędnie i jest jak najbardziej wiernie odtworzony, jakby to miało miejsce przy przesłaniu go standardową drogą kablową.

BTA-10 zapamiętuje do ośmiu źródeł audio, więc nie musimy ich każdorazowo parować.

Przydatną funkcją jest automatyczne przechodzenie adaptera w stan Stand-by po wyłączeniu łączności Bluetooth w urządzeniu, z którego odtwarzana jest muzyka.

Wymiary BTA-10 to tylko 50 x 50 mm, waga wynosi 35 g, dzięki czemu idealnie pasuje do każdego miejsca i nie burzy także doznań estetycznych.

Nominalny zasięg urządzenia wynosi 10 m, co pozwala na wygodne poruszanie się po mieszkaniu.

Łatwość użytkowania i podłączenia urządzenia, jakość strumieniowanego dźwięku, wygoda wynikająca z braku słuchawek i plątaniny kabli ułatwiają użytkownikom z dysfunkcją wzroku codzienne audiożycie.

Maksymilian Pijanowski

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top