Logo Tyfloświat

Wszystkomająca komórka – instalacja dodatkowego oprogramowania

Każdy właściciel telefonu komórkowego, po jakimś czasie stwierdza, że jego telefon mógłby mieć więcej przydatnych funkcji. W Internecie jest całe mnóstwo płatnych i darmowych aplikacji rozszerzających funkcjonalność naszych aparatów. Chcesz mieć lepszy dyktafon? Może przydałby Ci się słownik języka angielskiego w komórce? A może chcesz poklikać ze znajomymi na Gadu-Gadu? Nie ma sprawy, to nic trudnego.

Jak się do tego zabrać?

Ponieważ czytelnicy portalu Tyfloświat w większości używają telefonów firmy Nokia, opartych na platformie Symbian S60, skoncentrujemy się na tych właśnie aparatach. Komorka firmy Nokia_fot. barunpatro

Na początek musimy pobrać z Internetu interesującą nas aplikację. Pamiętajmy, aby przy pobieraniu upewnić się, że dany plik instalacyjny dedykowany jest dla naszego modelu telefonu.

Telefony działające na platformie Symbian S60 dzielą się na tzw. generacje, oznaczane literą V oraz cyferką, np. S60 V2 czy S60 V3. Oznaczenie to określa wersję platformy Symbian zainstalowaną w naszej komórce.

Pliki instalacyjne mogą mieć różne rozszerzenia. Rozszerzenie SIS oznacza, że plik dedykowany jest wersji V1 lub V2. Rozszerzenie SISX oznacza plik dla telefonów V3 i nowszych. Rozszerzenie JAR sygnuje aplikację napisaną w języku Java, działającą na wszystkich generacjach S60.

Skoro mamy już odpowiednią wersję programu, musimy przygotować do instalacji nasz telefon. W tym celu powinniśmy włączyć funkcję zezwalającą na instalowanie w naszym telefonie wszystkich, tj. nie tylko tych certyfikowanych, aplikacji. Funkcję tę odnajdziemy wchodząc w menu ?Narzędzia?, następnie ?Menedżer aplikacji?, gdzie z opcji wybieramy pozycję ?Ustawienia?, ?Opcje?, ?Instalowanie oprogramowania?. W tym podmenu należy zaznaczyć pozycję ?Wszystko?. Lokalizacja tej funkcji może się nieznacznie różnić w zależności od modelu telefonu.

Pierwsze kroki

Do dyspozycji mamy dwa sposoby instalacji, przy pomocy oprogramowania Nokia PC Suite i bezpośrednio z telefonu. Aby móc skorzystać z pierwszego sposobu, należy zainstalować w naszym komputerze, dostarczony wraz z telefonem, program Nokia PC Suite. Przy instalacji najwygodniej jest połączyć telefon z komputerem za pomocą dostarczonego przez producenta kabelka. Na koniec, aby usprawnić łączność komputera z telefonem, w folderze ?Łącza? wybieramy pozycję USB i ustawiamy w niej domyślny tryb ?PC Suite?.

Jeśli chcemy przeprowadzić instalację bezpośrednio z poziomu telefonu to musimy przenieść na kartę pamięci plik instalacyjny. Można to zrobić przekładając kartę pamięci do czytnika kart w naszym komputerze lub bezpośrednio pobierając plik instalacyjny z Internetu na nasz telefon.

Instalacja z poziomu komputera

Podłączamy telefon do komputera kabelkiem USB. Odnajdujemy w komputerze i uruchamiamy interesujący nas plik instalacyjny, co powoduje otwarcie się okna programu Nokia Application Installer i zadanie użytkownikowi pytania ?Czy chcesz zainstalować aplikację przeznaczoną do tego telefonu?? Jeśli przejdziemy dalej, naciskając przycisk TAK, pojawi się komunikat ?Zakończ instalację w interfejsie użytkownika telefonu lub kliknij przycisk Anuluj, aby anulować instalację.? Telefon wyda z siebie odpowiedni dźwięk i wyświetli zapytanie o treści ?Zainstalować <NazwaInstalowanejAplikacji>?? Wyboru twierdzącego dokonujemy naciskając klawisz funkcyjny ?1? (F1), rezygnujemy naciskając klawisz funkcyjny ?2? (F2). W następnym kroku telefon może poinformować nas, że ?Aplikacja jest nie zaufana i może uszkodzić dane telefonu.? Taki komunikat pojawia się często, nawet podczas instalowania oryginalnych aplikacji firmy Nokia. Kolejne okno nosi nazwę ?Szczegóły? i zawiera informację na temat instalowanej aplikacji. Jeśli instalujemy nowszą wersję zainstalowanego już oprogramowania to w następnym kroku telefon zapyta ?<NazwaInstalowanejAplikacji> już istnieje. Zastąpić wersję <NumerZainstalowanejWersji> wersją <NumerInstalowanejWersji>??

Screener programu Nokia PC Suite_fot. FIRRDalej program instalacyjny poinformuje o wielkości instalowanej aplikacji i zapyta, gdzie ją umieścić. Do wyboru mamy kartę pamięci i pamięć telefonu. Aby nie obciążać wewnętrznej pamięci, zaleca się instalowanie aplikacji na karcie pamięci. Wyjątek stanowi oprogramowanie udźwiękawiające. Umieszcza się je w pamięci telefonu głównie po to, by po wyjęciu karty pamięci, niewidomy użytkownik mógł nadal korzystać z udźwiękowionego telefonu.

Jeśli posiadamy telefon S60 V3 lub nowszy to w kolejnym kroku program pyta nas o zgodę na dostęp do innych aplikacji aparatu. Po zaakceptowaniu tego warunku, telefon informuje nas że instalacja jest w toku.

W trakcie procesu będziemy na bieżąco informowani o postępie instalacji, a gdy się ona zakończy telefon zakomunikuje ?Instalacja zakończona pomyślnie?.

W przypadku nowszych modeli aplikację odnajdziemy w folderze ?Osobiste?, starsze telefony wyświetlają nowe aplikacje w głównym menu.

Instalacja z poziomu telefonu

Na karcie pamięci w telefonie znajduje się plik instalacyjny, pobrany uprzednio z Internetu, który otwieramy przy pomocy menedżera plików, do którego wchodzimy poprzez menu ?Narzędzia?. W menedżerze plików strzałką w prawo przechodzimy do karty pamięci i po określeniu pliku instalacyjnego wciskamy klawisz wyboru. Telefon zakomunikuje ?Przygotowywanie do instalacji.?, a następnie zapyta ?Zainstalować <NazwaInstalowanejAplikacji>?? Dalszy przebieg procesu nie różni się od instalacji z poziomu komputera.

Uwagi dodatkowe

Jeśli przez przypadek ściągniemy plik instalacyjny, który nie jest dedykowany dla naszego modelu, to podczas instalacji telefon poinformuje nas, że ?Instalacja <NazwaInstalowanejAplikacji> niemożliwa.?

Czasami, instalując program spotkamy się z komunikatem ?Błąd Certyfikatu?. Wyświetlany jest on w przypadku uruchomienia starszych aplikacji, których certyfikat wygasł. W takiej sytuacji wystarczy przestawić datę telefonu o rok do tyłu, zainstalować aplikację i ponownie ustawić prawidłową datę.

W Internecie znajduje się wiele tzw. niepodpisanych plików instalacyjnych, które nie posiadają certyfikatu producenta telefonu. Pliki takie, nawet jeśli dedykowane są S60 V3 i nowszym, posiada rozszerzenie SIS. Zabezpieczenia systemowe telefonu nie zezwalają na instalację nie podpisanych plików. Takie aplikacje można podpisać na specjalnie w tym celu stworzonych stronach internetowych.

Niektóre aplikacje na telefony komórkowe pisane są w języku programowania Python. Jeśli chcielibyśmy zainstalować sobie taki program, to najpierw powinniśmy zainstalować w naszym telefonie tzw. biblioteki języka Python. Są one dostępne bezpłatnie w Internecie.

Podczas instalacji programu, część z wyżej wymienionych komunikatów może się w ogóle nie pojawić. Inne, tak jak np. prośba o dostęp do innych programów, mogą pojawić się wielokrotnie.

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top