Logo Tyfloświat

Wprawdzie YouTube, czyli najpopularniejszy serwis z materiałami wideo jest stosunkowo wygodny i dostępny dla użytkowników czytników ekranu, skoro jednak jak grzyby po deszczu powstają serwisy bazujące na filmach m.in. z tego źródła, z przyjemnością informujemy, że i dla osób niewidomych stworzono coś interesującego. Gdyby zatem komuś nie korzystało się z witryny www.youtube.com dostatecznie wygodnie, zwracamy uwagę na serwis YourTube, będący zaprojektowaną specjalnie z myślą o użytkownikach screenreaderów nakładką. YourTube, dostępny pod adresem http://www.povidi.com/yourtube/, umożliwia wyszukiwanie materiałów wideo w bazie YouTube, a następnie ich odtwarzanie.

Szukamy

Po otwarciu strony YourTube, pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest poszukanie interesującego nas materiału. W pole ?Video Keywords? wpisujemy słowa kluczowe, za pomocą których możemy wyszukać interesujący nas film. Wyniki możemy wyświetlić w ilości 10, 20, 50 lub 100, do czego przyda nam się rozwijalna lista, opisana jako ?Number of results?. Niestety, w skrypcie przetwarzającym wyniki nie wszystko zostało dopracowane i nie jest możliwe wyświetlenie wyników w ilości 100 na stronę, a wybranie tej pozycji spowoduje wyświetlenie błędu. Na szczęście pozostałe opcje działają prawidłowo, a zatem możliwe jest wyświetlenie do 50 wyników wyszukiwania na stronę.

Za pomocą przycisków opcji opisanych jako ?Search Video? i ?Search Channels? decydujemy o tym, czy przeszukiwane mają być pojedyncze materiały wideo czy całe kanały.

Oglądamy

Gdy już wpiszemy słowa kluczowe, wybierzemy ilość wyświetlanych wyników i zatwierdzimy wszystko przyciskiem ?Search?, czas najwyższy coś obejrzeć. Każdy wynik wyszukiwania umieszczony jest jako nagłówek poziomu trzeciego, a link prowadzący do niego jest odpowiednio ponumerowany. Po wciśnięciu klawisza ENTER na takim odsyłaczu, przechodzimy do strony odtwarzacza, wyposażonego w następujące kontrolki:

– Przycisk ?Play Now? ? odtwarzanie materiału, gdy wciśnięty, zmienia się w przycisk ?Pause?,

– Przycisk ?Increase Volume? ? zwiększenie głośności,

– Przycisk ?Decrease Volume? ? zmniejszenie głośności,

– Przycisk ?Mute? ? wyciszenie dźwięku,

– Przycisk ?Forward 5%? ? przewinięcie do przodu o 5%,

– Przycisk ?Back 5%? ? przewinięcie do tyłu o 5%,

– Przycisk ?Restart? ?odtwarzanie materiału od początku,

– Pole wyboru domyślnie odznaczone ?Prompt when fully loaded? ? uaktywnienie lub dezaktywowanie powiadamiania o pełnym wczytaniu materiału.

W razie kłopotów z danym materiałem, twórcy serwisu umożliwiają odtworzenie go w oryginalnej wersji YouTube za pomocą odnośnika ?View this at YouTube?.

Serwis nie jest niczym innowacyjnym i z pewnością nie jest uboższy w funkcjonalności od pierwowzoru. Nie ulega jednak wątpliwości, że YourTube jest po prostu wygodny i może okazać się przydatny tym, którzy chcą poszukać jakiegoś materiału, a następnie się z nim zapoznać. Szczególnie istotna jest możliwość regulacji głośności odtwarzanego filmu, którą docenią z pewnością posiadacze programowych syntezatorów mowy i jednej karty dźwiękowej.

Życzymy przyjemnego korzystania.

Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top