Logo Tyfloświat

Grupa TP stworzyła Asystenta NN, specjalną aplikację dla osób niewidzących, niedowidzących i starszych, która ułatwia korzystanie z telefonu komórkowego. Aplikacja wykorzystuje do obsługi telefonu udźwiękowione menu. Umożliwia też rozpoznawanie kolorów, kierunku źródła światła oraz daje możliwość zlokalizowania swojej pozycji poprzez GPS.

Stworzenie aplikacji Asystent NN jest kolejnym przykładem zaangażowania Grupy TP w tworzenie przyjaznych rozwiązań dla ludzi starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Staramy się, by żaden z naszych klientów nie został dotknięty wykluczeniem cyfrowym i wszyscy mogli w pełni korzystać z naszych nowoczesnych usług i produktów ? uważa Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

Wykorzystanie zintegrowanego syntezatora mowy, umożliwia odczytywanie tekstów pojawiających się na ekranie telefonu oraz plików pomocy wyjaśniających działanie poszczególnych funkcji.

Dzięki kamerze wbudowanej w telefon możliwe jest też rozpoznawanie kolorów czy kierunku źródła światła. Natomiast GPS pozwala na wysłanie do wskazanej wcześniej osoby, np. rodziny czy opiekuna, wiadomości SMS określającej współrzędne miejsca, w którym przebywa użytkownik telefonu. Zastosowanie dużych czcionek oraz kontrastowych barw menu ułatwia korzystanie z telefonu także osobom starszym.

Aplikacja obsługuje język polski i angielski (wymagane są odpowiednie syntezatory mowy).

Miesięczny abonament, jaki należy uiścić za korzystanie z Asystenta NN, to 11,07 zł. Program współpracuje z wybranymi telefonami firmy Nokia, konkretnie Nokia 6210 Navigator, 6220 Classic i E75. Usługę pobiera się wysyłając SMS o treści NXMLT44044 na numer 7929.

Program powstał w Orange Labs Grupy TP we współpracy z naukowcami z Zakładu Elektroniki Medycznej Politechniki Łódzkiej, z którą Grupa TP pracuje nad rozwiązaniami zapobiegającymi wykluczeniu cyfrowemu osób z niepełnosprawnościami. Aplikacja była też testowana przez osoby niewidome.

Wcześniej, wspólnie z pracownikami tej uczelni, TP opracowała program b-Link, który umożliwia korzystanie z komputera osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi wyłącznie za pomocą mrugnięć powiekami. Program jest bezpłatny i bardzo prosty w obsłudze. Do tej pory ze stron internetowych TP ściągnęło go już blisko 16 tys. osób. W tym 12 895 polską wersję aplikacji, 2 296 wersję francuską i 672 angielską.

Trzeba przyznać, że Asystent NN jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które od swojego telefonu nie wymagają wiele. Oczywiście, nie możemy go porównywać do pełnowartościowych Screenreaderów, takich jak Mobile Speak czy Talks, ale też i nie taka jest jego rola, a cenowo, mimo konieczności opłacania miesięcznego abonamentu i tak może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem.

Źródło: inf. prasowa

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top