Logo Tyfloświat
Komputer z naklejonymi na nim kolorowymi kartkami wypełniającymi cały ekran

Na łamach Tyfloświata i Tyflopodcastu poświęcamy wiele miejsca opisom naszych doświadczeń z wysokiej klasy sprzętem audio, od głośników Bluetooth po studyjne konfiguracje umożliwiające profesjonalną produkcję muzyki i materiałów radiowych czy podcastów. Pośród opisywanych przez nas urządzeń szczególne miejsce zajmują inteligentne systemy stereo przeznaczone do użytku domowego.

Domowe zacisze to idealne miejsce, by cieszyć się naszą ulubioną muzyką, audiobookiem czy audycjami radiowymi i podcastami, a wysokiej jakości sprzęt zapewni nam możliwość cieszenia się w pełni tym co preferowany przez nas materiał audio ma do zaoferowania. Jak wiele innych współczesnych urządzeń, systemy takie stały się częścią ekosystemów pozwalających na swobodne zarządzanie z poziomu smartfona oraz bezprzewodową transmisję multimediów, której lwią część możemy obecnie znaleźć w Internecie poprzez popularne usługi katalogowe czy streamingowe.

Jednym z urządzeń dających nam dostęp do wszystkiego czego moglibyśmy chcieć słuchać jest głośnik szwedzkiej firmy Audio Pro, oznaczony modelem G10, który dzięki uprzejmości firmy Audio Klan, polskiego dystrybutora Audio Pro, mieliśmy okazję przetestować. Słuchacze Tyflopodcastu mieli już okazję zapoznać się z urządzeniem w odcinku podcastu wyemitowanym ponad pół roku temu, a teraz nadszedł czas na tekstową wersję recenzji.

Opis i dane techniczne Audio Pro G10

Audio Pro to wywodząca się ze szwedzkiego miasta Helsingborg firma specjalizująca się w produkcji wszystkich rodzajów głośników, od typowo bezprzewodowych oferujących łączność Bluetooth, przez stacjonarne do użytku domowego, po subwoofery czy soundbary. Choć przy pierwszym usłyszeniu nazwy może nam ona mówić niewiele, tworzone pod sloganem „Play nice” produkty można bez trudu znaleźć w sklepach z wysokiej klasy sprzętem audio. Polskim dystrybutorem głośników Audio Pro jest firma Audio Klan. Cechą szczególną wielu z modeli stworzonych przez firmę jest obecność na powierzchni głośników fizycznych przycisków, które na wybranych modelach można zaprogramować tak, aby po ich naciśnięciu odtworzone zostało ustawione tam wcześniej źródło np. ulubiona stacja radiowa czy playlista w serwisie Spotify.

Opakowanie głośnika Audio Pro G10 z góry

Model G10 to jedna z tańszych propozycji firmy. Aktualnie głośnik ten można zakupić w cenie 999 zł.

Wyposażony został on w łączność Bluetooth oraz wifi, wsparcie zarówno dla Airplay jak i Chromecast Audio oraz pełną obsługę Asystenta Google. Integracja z ekosystemem Google pozwala na tworzenie systemów multiroom wraz z innymi, kompatybilnymi głośnikami, także innych firm.

Poniżej garść danych technicznych:

  • Moc wzmacniacza: 52 W Digital class D
  • Pasmo przenoszenia: 55 – 20.000 Hz;
  • Crossover: 300 Hz
  • WiFi: Tak
  • AirPlay: Tak
  • Bluetooth: Tak
  • Wymiary (S x W x G) mm: 140 x 193 x 140
    • Bluetooth 4.2;
    • Tweeter: 1 x 1.25″ BMR driver;
    • Woofer: 1 x 3″, long throw;
    • Passive radiators: Dual 2 x 4.5″

Pierwsze wrażenie i zawartość pudełka

Już po samym opakowaniu głośnika można stwierdzić skąd pochodzi firma Audio Pro. Znajdziemy na nim slogan „The Sound of Scandinavia” oraz przywodzące na myśl widoki z pocztówek obrazki domków i skandynawskiej przyrody. Dowiemy się również, że głośnik wspiera Asystenta Google oraz jak z niego korzystać na przykładzie kilku wybranych komend w języku angielskim. Wizualna strona opakowania zrobiła ogromne wrażenie na asystującej mi w testach osobie widzącej i została bardzo ciepło przyjęta.

Bezpośrednio po otwarciu pudełka natrafimy na tekturową przegrodę zawierającą kabel zasilający, przewód służący do połączenia głośnika z innym urządzeniem audio np. komputerem, szereg adapterów do gniazdek innych typów niż europejskie, a także krótką instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Instrukcja jest w istocie dość krótka, składa się z około dwudziestu stron napisanych w języku angielskim i oprócz podstawowych pierwszych kroków takich jak podłączenie i montaż głośnika, zastosowanie poszczególnych przycisków itp., zawiera także wskazówki dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z naszym urządzeniem. Instrukcję można również znaleźć w Internecie, na stronie producenta. Oznaczenie przeznaczenia portów i przycisków wykonane jest jedynie w formie graficznej, nie jest więc możliwe, aby osoba niewidoma mogła zapoznać się z głośnikiem w ten sposób. Jako produkt dostępny na polskim rynku, mógłby on także posiadać dokumentację w języku polskim, ale być może schemat ten jest dość powszechny w przypadku sprzętu, po który nie każdy będzie chciał sięgnąć.

Pod przegrodą zawierającą dodatki, znajduje się już sam głośnik, owinięty szmatką dla lepszego zabezpieczenia przed zakurzeniem.

Opakowanie głośnika Audio Pro G10 z przodu

Wygląd zewnętrzny głośnika Audio Pro G10

Głośnik Audio Pro G10to urządzenie o cylindrycznym kształcie, w znacznej większości pokryte przyjemną w dotyku, typową dla tego typu sprzętu, materiałową siateczką ochraniającą trzy membrany, z których wydobywa się dźwięk. Tył głośnika został zarezerwowany na przestrzeń do zawieszenia głośnika na ścianie oraz zagłębienie na porty zasilania, wejścia AUX i przycisk resetu głośnika do ustawień fabrycznych. Z wierzchu głośnik posiada okrągłe, plastikowe przyciski potrzebne do jego obsługi ułożone na podstawie z gładkiego tworzywa miłego w dotyku.

Przyciski zostały ułożone w dwóch blokach po lewej i prawej stronie. Obydwa bloki ułożone są w kształt kwadratu przypominającego brajlowską literę G w powiększeniu. Obydwa bloki przedzielone są podłużnym klawiszem głośności umieszczonym pośrodku i przypominającym dwukierunkowe strzałki nawigacyjne obecne w pierwszych telefonach komórkowych.

Przyciski ułożone zostały w następujący sposób:

Lewy blok

lewy blok, lewy górny przycisk: Power (włączanie i wyłączanie urządzenia);

  • lewy blok, prawy górny przycisk: odtwarzanie i pauza
  • lewy blok, lewy dolny przycisk: przełączanie trybów pomiędzy Bluetooth, wifi oraz AUX;

lewy blok, prawy dolny przycisk: parowanie Bluetooth;

Prawy blok

prawy blok, lewy górny przycisk: poprzedni utwór;

prawy blok, prawy górny przycisk: następny utwór;

prawy blok, lewy, dolny przycisk: wyciszanie mikrofonu;

prawy blok, prawy dolny przycisk: wywoływanie Asystenta Google

Przyciski są dobrze wyczuwalne i choć w testowanym przeze mnie egzemplarzu niektóre z nich sprawiały wrażenie jakby delikatnie wklęsłych, bez problemu wyczujemy, że je naciskamy.

Za sekcją z przyciskami znajdziemy szereg diod informujących o działaniu głośnika oraz jego poszczególnych trybów (Bluetooth, wifi, AUX), ułożony w formie łuku.

Audio Pro G10 Głośnik widok z przodu

Głośnik jest na tyle duży i ciężki, że trudno byłoby go objąć jedną ręką, w dotyku zaś sprawia wrażenie solidnie wykonanej, a zarazem estetycznej konstrukcji wysokiej klasy.

Pierwsze uruchomienie

 

Przed rozpoczęciem konfiguracji, należy podłączyć głośnik do prądu. Kabel zasilający przypomina w dotyku ten znany z wielu sprzętów AGD, posiada on gruby oplot i płaską wtyczkę, która bez problemu zmieści się nawet do wielu popularnych zwłaszcza w kuchniach rozdzielaczy gniazdek tzw. Trójników. Po podłączeniu, głośnik uruchomi się samoczynnie co potwierdzi sygnałem dźwiękowym. Za każdym kolejnym razem urządzenie będziemy włączać pojedynczym naciśnięciem przycisku Power i tak samo je wyłączać.

Ponieważ jest on ściśle zintegrowany z ekosystemem Google, do jego konfiguracji potrzebna nam będzie aplikacja Google Home. Uruchamiamy aplikację, a głośnik powinien od razu dać się wykryć. Wybieramy go, a następnie czekamy, aż zostanie z niego odegrany dźwięk. Fakt usłyszenia dźwięku potwierdzamy w aplikacji. Teraz czeka nas typowy dla kompatybilnych z Google głośników kreator: podłączenie do sieci wifi, wybór języka Asystenta (język polski w dalszym ciągu nie jest obsługiwany przez urządzenia inteligentnego domu), nadanie głośnikowi nazwy, przyporządkowanie go do pomieszczenia w naszym domu i wyrażenie (bądź nie), zgód na warunki świadczenia usługi oraz zgód marketingowych. Po przeprowadzeniu tego procesu głośnik będzie już gotowy do użycia.

Brzmienie głośnika Audio Pro G10

Wiele materiałów reklamowych wskazuje na to, że stworzony on został z myślą o zawieszeniu go na ścianie i łączeniu w zestaw multiroom z kolejnymi głośnikami Audio Pro. Niestety nie posiadam warunków, aby sprzęt przetestować w ten sposób, więc został on klasycznie postawiony na biurku co mogło wpłynąć na mój odbiór dźwięku z Audio Pro G10. Z drugiej zaś strony, przykładowe komendy Asystenta Google reklamowane na opakowaniu urządzenia zawierają minutnik przydatny podczas gotowania, możliwe więc, że i zastosowanie w kuchni zostało przewidziane przez producenta.

Nie jestem audiofilem i nie miałem okazji do przetestowania wielu podobnych urządzeń, moja perspektywa jest więc perspektywą przeciętnego użytkownika produktu. Szczegółowe próbki dźwięku głośnika w różnych sytuacjach zarejestrowane Zoomem H2 można znaleźć w poświęconym temu urządzeniu podcaście na łamach serwisu Tyflopodcast.

Audio Pro G10 to głośnik monofoniczny, z którego dźwięk wydobywa się punktowo, wprost z przetwornika na przodzie urządzenia. Dwa dodatkowe przetworniki umieszczone są po bokach i odpowiadają za emisję dodatkowych częstotliwości. Dźwięk głośnika uważam za wyważony, nie uderzający basem po uszach jak ma to miejsce np. w głośnikach ze stajni JBL. Taki jest też jego cel – maksymalna optymalizacja pod kątem konsumpcji treści multimedialnych w domowym zaciszu. Basu doświadczymy głównie dotykając membrany głośnika, odczujemy wtedy delikatne ruchy powietrza. Znajdziemy natomiast na pewno dużo środka i trochę mniej wyższych tonów.

Testowałem głośnik na różnych rodzajach muzyki, co można też usłyszeć w próbkach z podcastu. Znajdzie się tam elektroniczna muzyka klubowa, nowoczesne granie z elementami ludowymi, dość dużo elektrycznej gitary, ale także słowo mówione. Początkowo odniosłem wrażenie, że gotycko-metalowe brzmienia nie wypadły najlepiej, a muzyka sprawiała wrażenie bulgotania. Mogło to jednak wynikać z niższej jakości odtwarzanego utworu co głośnik mógł dość dobrze eksponować. Test powtórzyłem na spokojniejszych solówkach gitarowych oraz gitarze akustycznej i efekt był o wiele lepszy. Odsłuch słowa mówionego również nie wzbudził u mnie żadnych zastrzeżeń choć porównując nasze wrażenia ze znajomym odkryłem, że delikatny bas jaki słychać w przypadku profesjonalnie obrobionych materiałów radiowych bądź podcastów nie każdemu może przypaść do gustu. Jest to jednak cecha charakterystyczna wielu głośników domowych, nie można więc surowo oceniać Audio Pro pod tym kątem. W ostatnich wersjach aplikacji Home, Google dodało możliwość dostrajania udziału poszczególnych częstotliwości dźwięku w naszych głośnikach za pomocą funkcji korektora. Choć próbowałem manipulować oferowanymi w ten sposób suwakami, nie odczułem niestety jakiejś wyraźnej zmiany.

To co o głośniku można z całą pewnością powiedzieć to, że jest on głośny. Przy zastosowaniu najwyższej głośności, nawet po zamknięciu drzwi do pokoju, dźwięk był wyraźnie słyszalny z odległości około siedmiu metrów, zaś na dolnym piętrze domu nadal można było usłyszeć i rozpoznać melodię granego utworu. Mimo tej dość dużej ilości decybeli, nawet najwyższe poziomy nie wykazują nieprzyjemnych w odsłuchu artefaktów. Dźwięk jest nadal czysty i przyjemny w odbiorze. Opcja najcichsza również zapewnia wyraźny, płynący w naszą stronę dźwięk. Nie jest natomiast możliwe ściszenie głośnika do poziomu, na którym dźwięk w ogóle się nie wydobywa.

Skoro już przy głośności jesteśmy, jedyną rzeczą, która może wymagać przyzwyczajenia są dość duże skoki pomiędzy różnymi poziomami głośności. Zauważyłem, że istnieje pewna granica, przy której opcja cichsza może w pewnych warunkach być za cicha, zaś głośniejsza – zbyt głośna. Głośnik testowałem również w tandemie z moim JBL Link Portable i zestaw ten sprawdził się dość dobrze, choć JBL przyćmiewał Audio Pro w kwestii basów, o czym wspominałem już powyżej.

Podsumowując, głośnik sprawdzi się świetnie w domowym zaciszu, a większość odtwarzanych na nim multimediów będzie przyjemna w odsłuchu. Kluczem natomiast jest znalezienie optymalnej głośności do codziennego użytku.

Łączność bezprzewodowa i oferowane standardy

Głośnik Audio Pro G10 można połączyć z dowolnym urządzeniem audio posiadającym złącze liniowe AUX za pomocą kabla dołączonego w zestawie lub innego odpowiedniego przewodu. Urządzenie obsługuje także łączność bezprzewodową w standardzie Bluetooth w wersji 4.2, Apple Airplay w wersji 2 oraz Google Cast. We wszystkich testowanych standardach głośnik zachowywał się bez zarzutu. Transmisja Bluetooth obciążona jest znacznymi opóźnieniami, głośnik w tym trybie nie sprawdzi się więc jeżeli będziemy chcieli odtwarzać przez niego syntezę mowy w programie odczytu ekranu. Poza tym mankamentem, zarówno transmisja dźwięku przez Bluetooth, łączenie aplikacji za pomocą AirPlay i Google Cast zachowało się poprawnie. Tak jak już wspomniałem, udało mi się połączyć głośnik w parę z moim JBL za pomocą obydwu standardów i dźwięk odtwarzany był w idealnej synchronizacji. Jako że dostępne mamy wszystkie popularne na rynku standardy komunikacji bezprzewodowej, jedynie nasza wyobraźnia ogranicza nas w kwestii rodzaju multimediów jakie możemy odtwarzać za pomocą Audio Pro G10.

Asystent Google

Jako że G10 zintegrowany jest ściśle z ekosystemem Google, użytkownicy głośników Google Home lub innych głośników na bazie oprogramowania tej firmy z pewnością odnajdą tu wiele znajomych elementów. O Google w produkcie Audio Pro przypomina nam wszystko od dźwięków systemowych wydawanych przez urządzenie, przez opisany już wcześniej proces konfiguracji i sterowania głośnikiem za pomocą aplikacji Google Home po ścisłą integrację z Asystentem Google. Jest on dostępny natychmiast po skonfigurowaniu urządzenia, a możemy wywołać go na dwa sposoby: używając frazy wywoławczej „OK, Google!” lub poprzez naciśnięcie przycisku w prawym dolnym rogu powierzchni z przyciskami. Tak jak moglibyśmy się tego spodziewać, usłyszymy wtedy znany już dźwięk oznaczający gotowość głośnika do przyjęcia polecenia, które po jego wydaniu zostanie przesłane do serwera Google o czym poinformuje nas kolejny sygnał dźwiękowy, a następnie wykonane co potwierdzi sam Asystent udzielając nam odpowiedzi. Błędnie wydane polecenie w trakcie jego mówienia możemy anulować naciskając przycisk Play (prawy, górny przycisk w bloku po lewej stronie), a chcąc zachować prywatność i uniemożliwić głośnikowi nasłuchiwanie dźwięków z otoczenia, możemy wyciszyć mikrofon przyciskiem poniżej przycisku Play. Po naciśnięciu przycisku wyciszania, głośnik poinformuje nas odpowiednim komunikatem w języku angielskim o obecnym stanie wyciszenia mikrofonu. Jeżeli mikrofon zostanie wyciszony, usłyszymy komunikat „The mic is muted.”, zaś gdy na powrót go uaktywnimy, usłyszymy „The mic is back on”.

Asystent Google rozszerza możliwości naszego głośnika o dostęp do zewnętrznych serwisów z treściami takimi jak stacje radiowe, muzyka czy podcasty.

Za katalog stacji radiowych odpowiedzialna jest usługa Tunein, co powinno wystarczyć do odtworzenia większości znanych stacji. Z uwagi jednak na fakt, iż za obecność w katalogu stacje muszą wnosić cykliczne opłaty, część nowszych i mniejszych rozgłośni, zwłaszcza amatorskich stacji internetowych, może okazać się nieosiągalna. Nie jest tu także możliwe dodanie własnej stacji. Po wywołaniu Asystenta, wydajemy polecenie „Play” i tu nazwa stacji. Aby upewnić się, że Asystent na pewno zinterpretuje nasze zapytanie jako prośbę o odtworzenie stacji radiowej, możemy także dodać frazę „with Tunein” na końcu. Po chwili powinniśmy usłyszeć potwierdzenie, a po kilku sekundach transmisja stacji rozpocznie się, poprzedzona odegraniem jingla reklamowego usługi Tunein. O ile stacja udostępnia taką informację, w każdej chwili możemy wydać polecenie „What’s that Song?”, aby dowiedzieć się jaki utwór jest obecnie odtwarzany. Dostępne są także polecenia „Stop” oraz „Volume up/down/x percent” gdzie X to konkretna liczba, np. 50 (fifty). W przypadku G10 o wiele wygodniej jest jednak regulować głośność czy zmieniać utwory za pomocą przycisków znajdujących się na urządzeniu.

Odtwarzanie stacji możemy w każdej chwili zatrzymać naciskając przycisk odtwarzania na wierzchu głośnika. Ponowne naciśnięcie przycisku wznowi odtwarzanie.

Oprócz radia, Asystent Google pomoże nam także w odtwarzaniu naszej ulubionej muzyki z serwisów Spotify oraz Youtube Music. To, który serwis będzie serwisem domyślnym możemy ustawić w opcjach Asystenta z pozycji aplikacji Google Home. W każdej chwili preferowany serwis możemy także zdefiniować uwzględniając jego nazwę w poleceniu wydanym Asystentowi.

Możliwe jest także odtwarzanie podcastów z katalogu Google Podcasts, uzyskanie informacji o pogodzie, poproszenie Asystenta o opowiedzenie dowcipu lub odegranie odgłosów zwierząt, a także ustawienie budzika. Choć Asystent Google oferuje także możliwość komunikacji ze znajomymi poprzez Google Meet (dawniej Duo), nie udało mi się skonfigurować tej usługi z głośnikiem. Winne mogą tu być same prace nad rebrandingiem komunikatora w wyniku czego wymagane opcje nie są jeszcze lub już dostępne w aplikacji Meet. Być może też stosownych funkcji brak w aplikacjach Google Home i Google Meet dla systemu iOS. Z tego powodu nie jestem również w stanie powiedzieć wiele na temat jakości dźwięku dostarczanego przez wbudowany w urządzenie mikrofon.

W całej reszcie obsługiwanych zadań, Asystent sprawdza się świetnie i jest idealnym dopełnieniem funkcji oferowanych przez głośnik.

Podsumowanie

Audio Pro G10 to dobrej jakości i wysokiej klasy głośnik do użytku domowego. Powinien sprawdzić się dobrze zarówno na stole w kuchni, w zaciszu salonu czy też na ścianie jako część rozszerzonego zestawu audio. Oferuje on wszystkie obecne na rynku standardy bezprzewodowej transmisji dźwięku rozszerzone dodatkowo przez usługi obsługiwane za pomocą Asystenta Google choć ten, jak wiemy, nie jest dostępny w języku polskim. Oferowany przez urządzenie dźwięk jest czysty na dowolnym poziomie głośności choć zwolennicy mocnego basu mogą się zawieźć. Nie każdemu przypadną również do gustu gwałtowne przejścia pomiędzy różnymi poziomami głośności i znalezienie odpowiedniego poziomu dla siebie w różnych sytuacjach może wymagać odrobiny cierpliwości. Na pewno zdecydowaną zaletą z perspektywy użytkownika z dysfunkcją wzroku jest obecność dużej ilości fizycznych przycisków oraz mnogość sygnałów i komunikatów dźwiękowych informujących o stanie głośnika. Trochę gorzej głośnik wypada, jeżeli zamierzamy używać go jako źródła dźwięku syntezy naszego czytnika ekranu. Instrukcja obsługi mogłaby także zawierać tekstowy opis przycisków oraz posiadać polską wersję językową. Ponownie zachęcam do wysłuchania odcinka Tyflopodcastu poświęconego urządzeniu, gdzie oprócz praktycznej demonstracji i wrażeń bardziej na gorąco, usłyszeć można próbki dźwięku wydobywającego się z urządzenia przy różnych rodzajach muzyki i na całej palecie oferowanych poziomów głośności.

Ja z testowanego głośnika byłem zadowolony i polecałbym jego zakup jako wstęp do organizacji systemu audio w domowym zaciszu. Raz jeszcze pragnę podziękować firmie Audio Klan za udostępnienie nam głośnika do testów, a czytelnikom, którzy zdecydują się na jego zakup życzę miłego korzystania z nabytego sprzętu.

Paweł Masarczyk

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top