Od dziesięciu lat National Braille Press przyznaje nagrodę Genius of Touch. Laureatami są twórcy aplikacji, urządzeń lub rozwiązań, które przyczyniają się do promocji alfabetu Braille’a, a także do zwiększania efektywności wykorzystania dotyku jako kanału komunikacyjnego i poznawczego osób z dysfunkcją wzroku.
Jako że z roku na rok presja w kierunku zwiększenia dostępności monitorów brajlowskich poprzez obniżanie cen tych urządzeń jest coraz większa, nie powinno nikogo dziwić, że tegorocznym laureatem nagrody została indyjska firma Innovision. Braille Me to kosztujący około 300 dolarów dwudziestoznakowy monitor brajlowski. Członkowie komitetu nagrody byli pod wrażeniem innowacyjnego rozwiązania zastosowanego w monitorze brajlowskim. Do wysuwania lub chowania punktów brajlowskich użyto magnesów, co pozwoliło uprościć mechanizmy urządzenia, a tym samym obniżyć koszt jego wytwarzania i zwiększyć niezawodność poprzez wyeliminowanie wielu łatwo podatnych na awarie elementów stosowanych w klasycznych urządzeniach tego rodzaju. Monitor Braille Me testowano w ekstremalnych warunkach. Urządzenie było poddawane oddziaływaniu kurzu i wilgoci, co, biorąc pod uwagę tropikalny klimat Indii, wydaje się być jak najbardziej uzasadnione, a wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne testowano zrzucając je na ziemię z wysokości odpowiadającej wzrostowi dorosłego człowieka. Twórcy monitora chwalą się na swojej stronie, że monitor zapewnia użytkownikom odczucia podobne jak przy czytaniu tekstu wydrukowanego na dobrej jakości papierze, czas odświeżania komórek brajlowskich jest krótki, a design monitora brajlowskiego powinien zadowolić nawet osoby o dużych wymaganiach co do ergonomii i estetyki używanego sprzętu. Monitor BrailleMe wyposażono w sześciopunktowe komórki brajlowskie i takąż klawiaturę w układzie Perkinsa. Ci, którzy wprowadzonemu niedawno na rynek przez APH OrbitReaderowii zarzucają, że pozbawienie terminala brajlowskiego klawiszy sprowadzania kursora stanowi dużą niedogodność, z pewnością spojrzą przychylnym okiem na konkurencyjny produkt, bo brajl jest wprawdzie sześciopunktowy, ale klawisze sprowadzania kursora nagrodzony monitor brajlowski posiada.
BrailleMe, podobnie jak OrbitReader, obok trybu terminalowego, może pracować także jako niezależny notatnik i czytnik dokumentów. W odróżnieniu jednak od OrbitReadera urządzenie wspiera pracę w środowisku wielojęzycznym i pozwala na korzystanie z pięciu języków roboczych. Obecnie języki robocze do indywidualnej konfiguracji można dobierać z palety pięćdziesięciu języków. Jakkolwiek oba urządzenia mają w trybie pracy samodzielnej bardzo ubogie, by nie powiedzieć mocno niewystarczające nawet średnio wymagającym użytkownikom możliwości, wygląda na to, że perspektywa relatywnie tanich rozwiązań brajlowskich powoli się przybliża, a zastosowanie tanich komórek brajlowskich w urządzeniach wyposażonych w bogatsze oprogramowanie może przynieść tak długo oczekiwany przez użytkowników pisma brajla kompromis. 20 tysięcy dolarów nagrody dla twórców monitora Braille Me to z pewnością dobry impuls dla firmy Innovision do pracy nad rozwijaniem swego, obdarzonego tak wielkim potencjałem rozwiązania.
Źródło: https://coolblindtech.com/brailleme-wins-touch-genius-prize/