Na tegorocznej NFB National Convention, organizacja NPR Labs, projektująca rozwiązania wspierające publiczne oraz niekomercyjne stacje radiowe w USA, zaprezentowała ciekawe urządzenie, dzięki któremu także głuchoniewidomi będą mogli skorzystać z części audycji radiowych.
Braille Radio to niewielkie urządzenie, które z jednej strony podłączamy do odbiornika systemu HD Radio, bo właśnie w ten sposób na terenie Stanów Zjednoczonych transmitowany jest sygnał radia cyfrowego. Z drugiej strony konwertera podłączamy linijkę brajlowską, co umożliwi czytanie przez osobę głuchoniewidomą informacji transmitowanych razem z sygnałem danej stacji radiowej. Tymi informacjami mogą być dowolne komunikaty, w tym również tekstowe wersje prezentowanych audycji, informacje dotyczące kolejnych pozycji programowych, czy też komunikaty w przypadku sytuacji klęsk żywiołowych, bowiem amerykańskie stacje radiowe na mocy prawa zobligowane są do przekazywania tego typu informacji. Urządzenie w chwili obecnej jest jeszcze w fazie rozwojowej i nie jest znana jego cena, jednak, jak w wywiadzie dla podcastu SeroTalk powiedział przedstawiciel NPR Labs, nie będzie ona przesadnie wysoka, bowiem Braille Radio będzie spełniać tylko i wyłącznie rolę łącznika między odbiornikiem a linijką brajlowską.
W chwili obecnej, jeśli chodzi o polskie realia, format transmisji sygnału cyfrowego radia nie jest jeszcze znany. Natomiast w rekomendacji ITU-R BS 1894 podpisanej przez członków Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej ITU w maju bieżącego roku opracowane zostały wskazówki, dzięki którym możliwe będzie wdrożenie systemu napisów we wszystkich popularnych obecnie na świecie cyfrowych formatach. Istnieje zatem szansa, że i u nas w przyszłości pojawią się materiały radiowe, dostępne dla niesłyszących czy głuchoniewidomych.
Źródło: SeroTalk, NPR Labs