Logo Tyfloświat

 

Korzystanie z pieniędzy zawsze wymagało od niewidomych stosowania różnych sposobów na ich rozpoznawanie i porządkowanie. W większości przypadków jedynym sposobem było składanie ich w różny, zależny od nominału sposób albo układanie nominałami w różnych miejscach. Techniki powyższe, jakkolwiek do pewnego stopnia skuteczne, nie pozwalają jednak na kontrolę nad tym, jakie pieniądze dostajemy do ręki od innych. Łatwo zatem niewidomego oszukać. Być może w przyszłości fizyczny pieniądz zniknie z obiegu i wszyscy będziemy płacić walutą elektroniczną, co pozwoli na rozwiązanie problemu dostępności tej tak ważnej sfery życia codziennego, ale póki co używamy tradycyjnych pieniędzy. Specjaliści zajmujący się walutami twierdzą, że dostępne banknoty wprowadziło zaledwie 23 ze 180 podmiotów emitujących walutę.

Dostępność, ale jak?

Rozwiązania proponowane w tej dziedzinie to: różna wielkość banknotów, nominały opisywane na banknocie brajlem i wreszcie różne rodzaje łatwych do rozpoznania, wypukłych oznaczeń umieszczanych na banknotach. Badania potrzeb niewidomych przeprowadzone w USA i Kanadzie (waluty tych państw nie znajdują się jeszcze na liście walut dostępnych), wykazały, że ze względu na zmniejszającą się systematycznie liczbę osób korzystających z brajla, najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczanie na banknotach łatwo rozpoznawalnych znaków wypukłych. Jakkolwiek bowiem różna wielkość banknotów pozwala na ich odróżnianie, wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania jakiegoś wzorca pozwalającego na poprawną identyfikację nominałów.

Do listy podmiotów emitujących dostępną, to znaczy posiadającą oznaczenia brajlowskie walutę, obok Chin, Hongkongu oraz Wschodniokaraibskiego Banku Centralnego, dołączyły ostatnio Zjednoczone Emiraty Arabskie. Godnym odnotowania jest, że Chiny jako pierwsze państwo na świecie już ponad 10 lat temu wprowadziły do obiegu banknoty z oznaczeniami brajlowskimi. Dirhamy będące w obiegu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, obok oznaczeń brajlowskich, będą zaopatrzone dodatkowo w wypukłe oznaczenia, które umożliwią rozpoznanie nominału także osobie niewidomej nieznającej brajla.

Źródła:

http://www.thenational.ae/uae/braille-on-banknotes-a-boon-for-the-blind

http://www.thenational.ae/uae/government/uae-banknotes-with-braille-features-on-the-way

Opracował Damian Przybyła

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top