Logo Tyfloświat

 

Program Putty, czyli klient Telnet i SSH dla systemu Windows jest znany każdemu, kto kiedykolwiek pracował zdalnie na tekstowych systemach operacyjnych. Ten zaś, kto pracował z tym programem przy użyciu NVDA, doskonale wie, że edycja tekstu w linii komend nie jest rzeczą łatwą. Zdarza się, że część liter nie jest odczytywana zgodnie z położeniem kursora. Czasami odczytywany jest znak przed lub po danej literze, a niekiedy część znaków jest po prostu pomijana. Na szczęście istnieje dodatek, który może zaradzić tym kłopotom. Console Timer, bo o nim mowa, to prosty skrypt, którego zadaniem jest spowalnianie odczytywania znaków po naciśnięciu strzałek kursora.

Instalacja dodatku

Dodatek jest bardzo prosty w instalacji, wystarczy pobrać jego najnowszą, stabilną wersję, która dostępna jest pod adresem: https://addons.nvda-project.org/files/get.php?file=conti , i uruchomić instalator, odpowiadając twierdząco na wszystkie kolejne pytania.

Konfiguracja dodatku

Gdy znajdziemy się w programie Putty, opóźnienie możemy zwiększać za pomocą skrótu NVDA+Shift + Page Up lub zmniejszać za pomocą skrótu NVDA  +Shift + Page Down. Opóźnienie zwiększamy w momencie, gdy litery nie są odczytywane prawidłowo, a zmniejszamy, gdy czujemy, że NVDA zbyt wolno reaguje na ruchy kursora. Z własnego doświadczenia napisać mogę, że domyślne ustawienie dodatku na moim łączu w zupełności wystarcza i w końcu jestem w stanie bez problemów modyfikować pliki konfiguracyjne za pomocą tekstowych edytorów takich jak np. Nano. Nie bez znaczenia jest również komfort we wprowadzaniu bardziej skomplikowanych poleceń terminalowych, możliwość wywoływania ich z historii poleceń i bieżącej modyfikacji, a także swobodne korzystanie z uzupełniania klawiszem TAB. Słowem, same plusy i każdy, kto choćby okazjonalnie korzysta z tekstowej powłoki powinien przyjrzeć się temu dodatkowi.

Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top