Logo Tyfloświat

PUŁAPKA RENTOWA ZLIKWIDOWANA

NIEWIDOMI BĘDĄ MOGLI ODDAĆ KREWZ PSEM NA ZAKUPY, ALE NIE DO KOŚCIOŁA

17 października br. Sejm uchwalił Ustawę o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, poparł ją również, z drobnymi poprawkami, Senat. Zgodnie z nowymi uregulowaniami, osoba niepełnosprawna, korzystająca z pomocy psa asystującego, będzie mogła wejść z nim do obiektów użyteczności publicznej, włącznie z punktami gastronomicznymi oraz sklepami. Posłowie nie przyjęli jedynie wniosku mniejszości, traktującego o wstępie do obiektów sakralnych.
Zmiany są odbiciem rozwiązań prawnych stosowanych od wielu lat w Europie Zachodniej, np. w Wielkiej Brytanii. Wprawdzie ustawa, mająca wejść w życie sześć miesięcy po opublikowaniu, musi jeszcze zostać ponownie zaakceptowana przez Sejm i podpisana przez Prezydenta, jednakże jest to tylko formalność.
[fot. Zdjęcie przedstawia psa przewodnika]
Wprowadzenie tego typu regulacji to krok milowy w drodze do zmiany sposobu postrzegania psów asystujących w świadomości społecznej.

GADAJĄCE OLYMPUSY

Na rynku dostępne są już nowe modele dyktafonów z oferty firmy Olympus. Należą one do serii DS, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem osób niewidomych i słabowidzących.
[fot. Zdjęcie przedstawia dyktafon Olympus z serii DS., podpis: www.partner.olympus.pl]
DS – 55, DS – 65 i DS – 75 powstały po konsultacjach z Royal National Institute of Blind People, brytyjskim odpowiednikiem Polskiego Związku Niewidomych. Wszystkie nowe modele posiadają głosowe przewodnictwo po menu oraz informację o stanie naładowania baterii, a także duży wyświetlacz o wysokim kontraście, niezwykle przydatny w przypadku osób słabowidzących.
Więcej informacji na temat dyktafonów cyfrowych na str. 23 – 27 oraz na stronie www.tyfloswiat.pl.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top