Logo Tyfloświat

Pod hasłem Tyfloświat kryje się nie tylko kwartalnik, ale również portal technologiczny https://www.tyfloswiat.pl, swoją zawartością znacznie poszerzający tematykę czasopisma. Portal to przede wszystkim nowinki ze świata technologii tworzonych z myślą o niewidomych i słabowidzących użytkownikach oraz artykuły bardziej szczegółowo omawiające określone zagadnienia.
Na przełomie 2010 i 2011 r. stali współpracownicy Tyfloświata już po raz drugi podsumowywali miniony rok, skupiając się na tym, co ciekawego wydarzyło się w temacie dostępności telefonów komórkowych, urządzeń Apple i pomocy w orientacji przestrzennej. Wszyscy, ze stałą ekipą redakcji Tyfloświata włącznie, mówiliśmy w kuluarach i napomykaliśmy gdzieniegdzie, że rok 2010, poza nowatorskimi sposobami przetwarzania tekstów drukowanych, nic szczególnego nie przyniósł. Pierwszy kwartał 2011 r. zdaje się nie potwierdzać tej tezy. Nie wszystko na szczęście przewidzieliśmy, a tyflofirmy od czasu do czasu lubią nas jednak czymś zaskoczyć.
Na łamach Portalu pojawiły się, oprócz aktualności z rynku tyfloinformatycznego, także nowe tematy: przegląd czytników kanałów RSS oraz testy notebooków i netbooków, skoncentrowane na potrzebach niewidomych użytkowników.
Bieżący i archiwalne numery czasopisma w postaci elektronicznej, a także materiały poruszające wymienione tematy znaleźć można pod adresem: www.tyfloswiat.pl. Serdecznie zapraszamy do lektury!
& NOWY ROK I NOWE AUDYCJE W TYFLOPODCASCIE
Michał Dziwisz
Pierwsze trzy miesiące działalności Tyflopodcastu były dla naszej redakcji bardzo pracowite, a naszym słuchaczom przyniosły wiele ciekawych materiałów.
Zajęliśmy się między innymi interesującą nowością, jaką jest fabrycznie udźwiękowiony, dotykowy iPod czwartej generacji. Piotr Witek w swoich audycjach szczegółowo omawia rozmaite zastosowania tego urządzenia zarówno w charakterze narzędzia oferującego rozrywkę, jak i nieco „doroślejsze” funkcje, np. osobisty organizer. Przypominam przy tej okazji, że opisywane tu funkcjonalności dotykowego interfejsu oraz samego iPoda znajdziemy również w telefonie iPhone (wersja 3GS i 4).
Pakiet Office to niezwykle potężne narzędzie pracy, które może być bardzo użyteczne również dla osób niewidomych. Wszystkich, którzy chcą zmierzyć się z zagadnieniami edycji w programie MS Word, obliczeń w arkuszu MS Excel czy tworzenia multimedialnych prezentacji w MS Power Point, zapraszamy do słuchania cyklu audycji Janusza Rutkiewicza. Przez najbliższe miesiące, wspólnie z tym autorem, przebrniemy przez całość pakietu Microsoft Office 2007.
Pragnących spotkania z ciekawym sprzętem i oprogramowaniem, zachęcamy do słuchania audycji Michała Dziwisza i Michała Kasperczaka. Czym jest KVM? Do czego służą programy Sharp Reader i MozBackup? Jakie innowacje, w stosunku do poprzednich wersji, przynosi nowy Czytak? Jak wygląda i jakie możliwości posiada najtańszy rejestrator z popularnej serii Zoomów o symbolu H1? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź na stronie www.tyflopodcast.net.
Tyflopodcast zaistniał również na antenie radiowej. Wszystkich, którzy mają dostęp do Internetu, zachęcamy do słuchania nas w każdy poniedziałek po godzinie 19 na www.radioen.fm oraz do czynnego uczestnictwa w audycji (telefon: (22) 398-80-27, wewnętrzny 938, oraz Skype: tyflopodcast.net), w której co tydzień poruszamy inny, naszym zdaniem ciekawy temat.
Wszystkie audycje w kilka godzin po ich wyemitowaniu będą dostępne na stronach Tyflopodcastu. Do tej pory rozmawialiśmy już o urządzeniach dotykowych, ich przydatności oraz wygodzie korzystania z nich przez niewidomych, zajęliśmy się technologicznyminowościami z ubiegłego i obecnego roku, a także przybliżyliśmy czym jeszcze, oprócz czasopisma, portalu i podcastu zajmuje się Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. Oprócz tego omówiliśmy możliwości edycji, rejestracji i montażu dźwięku przez osoby niewidome, poleciliśmy szereg interesujących gier, a także sprawdziliśmy funkcjonalność dostępnych na naszym rynku czytników książek elektronicznych.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top