Grafika ozdobna – świnka skarbonka, autor: shutterstock.com
Zakupy w Internecie zdobywają coraz większą popularność, o czym piszą w swoich artykułach Robert Łabędzki i Michał Dziwisz. W nowych rozwiązaniach mobilnych, takich jak Android czy iOS, za aplikacje kupowane w sklepie płacimy naszymi pieniędzmi, ale transakcje realizowane są w Internecie.
Książki, muzykę, a nawet produkty spożywcze możemy kupić poprzez serwisy aukcyjne, m.in. Allegro czy eBay’a, oraz za pośrednictwem innych sklepów internetowych. Wiąże się to jednak z koniecznością podawania wrażliwych danych finansowych, np. numeru karty kredytowej. Wiadomo, że nie ma idealnego rozwiązania zabezpieczającego płatności po obu stronach, tak sklepu internetowego i podmiotu pośredniczącego, jak i użytkownika/ płatnika, który płaci za zakup w Internecie.
Ryzyko to można jednak zmniejszyć, podając swoje dane w miejscach, z których dostęp do dóbr w sieci będzie największy, dlatego w niniejszym artykule przybliżę, wspomniany przez Roberta Łabędzkiego system PayPal. Dlaczego go polecam? Co go wyróżnia?
O systemie płatności internetowych PayPal
PayPal to międzynarodowa firma z wieloletnią tradycją, która pośredniczy między handlowcami korzystającymi z płatności w sieci. Zdobyła renomę oraz zaufanie klientów i wiele sklepów i firm umożliwia uiszczenie opłaty właśnie za pośrednictwem systemu PayPal.
Zacznę od tego, że pierwsza i podstawowa jego zaleta to fakt, iż jeśli już jakiś sklep internetowy przyjmuje płatności w systemie PayPal, to nie podajemy mu naszych danych finansowych, wszystko realizowane jest za pomocą tego serwisu pośredniczącego. Tylko PayPal posiada te dane i dokonuje płatności w naszym imieniu, po naszym potwierdzeniu. Zmniejsza to ryzyko, jakie ponosi każdy klient, który podaje w sieci numery karty kredytowej czy nawet karty do konta osobistego, którą można płacić w sieci. W przypadku systemu PayPal dane wysyłamy tylko raz, a płacimy w wielu miejscach. Istnieje też możliwość doładowania konta PayPal przelewem z konta bankowego, jednak trwa to kilka dni i najwygodniej jest płacić kartą kredytową lub przedpłaconą.
Grafika ozdobna – klawiatura komputerowa, autor: shutterstock.com
Drugą zaletą PayPal jest jego międzynarodowy zasięg, umożliwiający obrót wieloma walutami. Posłużę się przykładem z mojego doświadczenia. Gdy znajduję w sieci jakiś program, którego licencję chcę kupić, a dany sprzedawca prezentuje konkurencyjną do polskiej cenę, właśnie z pomocą systemu PayPal mogę dokonać zakupu w obcej walucie. Możemy zapłacić sprzedawcy w takiej walucie, w jakiej przelicznik kosztu wymiany i ceny jest dla nas najkorzystniejszy, a przy tym nie pozbawiamy się polskiej wersji językowej interfejsu dokonywania płatności, nie musimy używać konta walutowego w banku, które zazwyczaj dla klientów indywidualnych, rzadko korzystających z transakcji międzynarodowych i wymiany walut, jest po prostu nieopłacalne i drogie.
Jak widać możemy płacić przez system PayPal zarówno w Polsce, jak również za granicą, jeśli tylko sprzedawca prowadzi sprzedaż zagraniczną.
Trzecią zaletą PayPala jest prostota. Po założeniu konta, przebiciu się przez wszystkie regulaminy, potwierdzenia, których wcale nie ma tak dużo, jak się może wydawać, dysponujemy aktywnym i gotowym do działania kontem. Płatność wygląda najczęściej tak, że na stronie sklepu internetowego wybieramy sposób płatności, a po pojawieniu się ekranu logowania do systemu PayPal, wpisujemy login i hasło. Płatność dokonana! Szybko i prosto? Owszem. System PayPal sam dokonuje transakcji, wykorzystując środki, jakimi doładowaliśmy konto PayPal lub pobierając je z domyślnej karty kredytowej/debetowej, jaką podłączyliśmy do systemu PayPal.
Czwarta zaleta to czytelność i prostota strony. Płacenie za pomocą systemu PayPal jest proste także dla niewidomych i słabo widzących użytkowników. Nie musimy przebijać się przez zapełnione banerami, często się przeładowujące strony. Wiele sklepów internetowych niestety nie umożliwia tak komfortowych zakupów, dlatego jeśli tylko można gdzieś zapłacić przy użyciu systemu PayPal, wybieram tę drogę. Nie wiem, czy strona spełnia wszystkie standardy dostępności. Dokonywanie płatności czy wysłanie pieniędzy jest jednak możliwe, wygodne i nawet użytkownikom trochę starszych wersji screenreaderów, programów powiększających czy systemu operacyjnego nie powinno sprawić kłopotu.
Piąta zaleta to możliwość płacenia za zakupy nie tylko w sklepach internetowych, lecz również wspomniana wyżej wymiana pieniędzy. Jeśli dwie osoby mają konto w systemie PayPal, mogą szybko przekazywać sobie pieniądze. Jeśli te dwie osoby z przykładu mają konto w dwóch różnych bankach, to można zauważyć różnicę w czasie dostarczenia pieniędzy. Nowe, szybkie przelewy Express Elixir w Polsce są dopiero wprowadzane i nie są dostępne we wszystkich bankach. Ponadto, jeśli już dany bank je oferuje, są zdecydowanie zbyt drogie. W systemie PayPal nie ma żadnego ograniczenia, poza jednym – obie strony muszą mieć konto PayPal, którego założenie jest darmowe. Koniec z komunikatami, że przelew w dni robocze przejdzie tylko do godz. 17 czy 18, że zostanie zaksięgowany za 2 dni, gdy wysyłamy przelew w sobotę. Jeśli tylko mamy środki na koncie PayPal lub karcie podłączonej do tego konta, to po podaniu nam adresu e-mail przez odbiorcę pieniędzy, możemy je z łatwością wysłać o dowolnej porze i po stosunkowo niedługim czasie trafią one na konto PayPal odbiorcy.
Szósta zaleta to portfele Pay-Pal. Jeżeli otrzymamy pieniądze od kogoś, kto jako głównej waluty używa np. dolara amerykańskiego czy australijskiego, to możemy założyć portfel z tymi walutami. Co to oznacza i jakie ma zalety? Kurs wymiany pieniądza zmienia się w każdym dniu roboczym, jeżeli uznamy, że kurs proponowany przez PayPal jest korzystny, możemy przewalutować pieniądze na naszą walutę główną. Oczywiście, jak w każdym kantorze wymiany, tak i tutaj trzeba ponieść pewne koszty tzw. przewalutowania, ale moim zdaniem są one czasem nawet nieco mniejsze niż w klasycznych kantorach wymiany walut. System PayPal stosuje własny kurs wymiany walut, najczęściej niewiele różniący się od kursu średniego, podawanego przez Narodowy Bank Polski.
Siódma zaleta to możliwość integracji PayPal z serwisem aukcyjnym eBay. PayPal jest obecnie własnością spółki, która prowadzi ten serwis.
PayPal jak zacząć?
Jeśli wszystko, co napisałem powyżej przekona czytelników do założenia konta, to czas teraz wejść na stronę www.paypal.pl.
Aby utworzyć nowe konto, należy aktywować link ‘Załóż konto’. Nie ma sensu opisywać tutaj formularza tworzenia konta, ponieważ wszystkie informacje znajdują się w pomocy systemu PayPal, która znajduje się na stronie głównej PayPal. Tam, po wprowadzeniu odpowiedniego słowa lub słów kluczowych do wyszukiwarki, na pewno odnajdziemy stosowne instrukcje.
Podsumowanie
Opisany wyżej system PayPal to nie jedyny procesor płatności, z jakiego możemy skorzystać. Są również inne, jak np. www.payza.com, niedostępne w polskiej wersji językowej, co może stanowić przeszkodę dla wielu osób, lub, jak w przypadku www.payu.pl, czyli naszego krajowego gracza na tym rynku, posiadające niedostępne strony dodawania kart czy konta bankowego w swoim profilu użytkownika, co jest nie możliwe do zaakceptowania przez użytkowników niepełnosprawnych.
Podsumowując, PayPal to przydatny i pomocny system z wielkim potencjałem. Nie jest on oczywiście pozbawiony wad, ale straty z ich tytułu są niewspółmierne do korzyści płynących z użytkowania serwisu. Nie wszystkie firmy lub sklepy współpracują z PayPalem, tak więc zdarzą się miejsca, gdzie będziemy płacić inaczej, jak np. Allegro.pl i wymienione przeze mnie PayU, które pośredniczy w transakcjach Allegro. Na szczęście formularz płatności PayU w samym Allegro jest odczytywany przez programy wspomagające różnego rodzaju.
PayPal nie zastąpi przelewów bankowych, nie jest też bankiem. Jest pośrednikiem finansowym i jako użytkownik, który ma w nim konto od około roku, mogę śmiało polecić ten system. Są w nim usługi darmowe, ale są też takie, za które trzeba płacić. W ramach serwisu możliwe jest utworzenie konta do celów prywatnych, jak również konta dla firmy. Korzystanie z nich jest zazwyczaj opłacalne, ale oczywiście wszystko należy sobie przekalkulować.
Grafika ozdobna – stosy pieniędzy ułożone pod parasolem, autor: Shutterstock.com
PayPal może się przydać do rzeczy przyjemnych, jak opłacanie dodatkowych funkcji w grze przeglądarkowej, w jaką gram od jakiegoś czasu, czy chociażby do wsparcia fundacji NV Access, zajmującej się rozwojem darmowego screenreadera NVDA. Może też posłużyć do oddania pieniędzy znajomemu, przyjacielowi lub do przechowywania waluty zagranicznej bez konieczności posiadania konta walutowego w zwykłym banku, pieniądze będą w portfelu PayPal. Nigdy nie wiadomo, kiedy PayPal może się nam przydać, czasami takie sytuacje nas po prostu zaskakują. Jak opisałem wyżej, można kupić coś czasem nawet taniej, niż płacąc zwykłym przelewem bankowym, gdzie zyskuje pośrednik będący dystrybutorem.
Posiadanie konta w systemie PayPal znacznie rozszerza horyzonty w zakupowej rzeczywistości XXI wieku i zwiększa nasze możliwości w zakresie operacji finansowych. Zatem życzę owocnej współpracy z PayPalem, sprzedawcami oraz kupującymi!
* Kamil Żak ma 23 lata i studiuję informatykę na Politechnice Poznańskiej. Jest niewidomy od urodzenia. Lubi testować różne programy komputerowe, znany z wielu porad na temat funkcjonowania systemu Windows, przeglądarek internetowych oraz screenreaderów, którymi chętnie dzieli się na listach dyskusyjnych. Dla serwisu Tyflopodcast przygotowuje porady o konfiguracji i możliwościach czytnika ekranu Jaws.