Logo Tyfloświat

Już dawno na łamach Tyfloświata, nie poświęcałem miejsca odtwarzaczom DAISY. Ich rozwój dosyć mocno przystopował, do czego bez wątpienia przyczyniła się ekspansja, a co za tym idzie – coraz większa popularność smartfonów – w szczególności iPhone’a. Gdyby jednak nieco bliżej przyjrzeć się zagadnieniu, to okazuje się, że oferta dostępnych odtwarzaczy DAISY nie jest wcale taka uboga. Choć urządzenia wydają się do siebie dosyć podobne, to jednak ostatecznie czymś się od siebie różnią, a znane od lat marki odtwarzaczy za sprawą aktualizacji oprogramowania albo dzięki wprowadzeniu na rynek nowego modelu zyskują coraz ciekawsze, dla wielu użytkowników bardzo istotne funkcje. Tak stało się z Victorem, PlexTalkiem, Milestone’m i Orionem, czyli wszystkimi topowymi odtwarzaczami w omawianej tu kategorii.

W niniejszym artykule przyjrzę się głębiej odtwarzaczowi Evo12, który w Polsce nazywa się Orion. Sprzedawany jest przez firmy E.C.E , jako Orion E.C.E.  oraz przez Altix pod nazwą Orion Plus. Oba powyższe warianty polskiej dystrybucji odtwarzacza nieco się różnią, dlatego aktualizację oprogramowania należy wykonywać biorąc pod uwagę dystrybucję posiadanego modelu: E.C.E. i Altix. Warto też wiedzieć, że wersje urządzenia sprzedawane przez obie firmy różnią się zastosowanym silnikiem mowy syntetycznej. W przypadku Oriona dystrybuowanego przez E.C.E. są to głosy Ivona, natomiast dla oferowanego przez Altix, są to głosy Nuance.

Opakowanie odtwarzacza Orion

Egzemplarz testowy Oriona Plus otrzymałem od firmy Altix, której dziękuję za wypożyczenie odtwarzacza. Stąd w dalszej części tekstu, będę się odnosił do tego, oferowanego właśnie przez Altix.

Specyfikacja

  • Pamięć wewnętrzna 8 GB,
  • Pamięć zewnętrzna do 32 GB,
  • Głosy firmy Nuance – trzy polskie, jeden angielski,
  • Obsługa Daisy 2.0.2. i 3.0,
  • Obsługa plików TXT, DOC/DOCX, HTM, HTML, EPUB, PDF,
  • Obsługa plików audio MP3, WMA, WAV, FLAC, APE, ACC, OGG, RA, M4A,
  • Obsługa video RM, RMVB, AVi, MP4, 3GP, MOV, WMV, FLV, MPG, MPEG, DAT,
  • Języki polski i angielski,
  • Czas pracy na baterii 10 godzin,
  • Port USB 2.0,
  • mikrofon zewnętrzny, wewnętrzny, wejście liniowe, funkcja redukcji szumów,
  • możliwość nagrywania audycji z radia FM i z radia internetowego,
  • dodatkowe funkcje – 5 opcji alarmu, kompas, kalkulator, zegarek, radio FM, radio internetowe, przypominacz głosowy itp.,
  • temperatura pracy od 0 do 40° Celsjusza,
  • wymiary 123 x 60 x 17 mm,
  • waga 115 g.

W komplecie

  • Odtwarzacz Orion Plus w kolorze czarnym z białymi i żółtymi przyciskami,
  • kabel USB,
  • słuchawki,
  • ładowarka sieciowa,
  • zawieszka,
  • przejściówka USB / OTG,
  • pokrowiec na urządzenie.

Wygląd urządzenia

Orion to stosunkowo niewielki odtwarzacz o wymiarach 123 mm długości, 60 mm szerokości i 17 mm grubości. Jest wykonany z matowego plastiku. Urządzenie jest przyjemne w dotyku, raczej dobrze spasowane. Mało który element skrzypi i trzeszczy. Wszystkie przyciski zaopatrzono wypukłe oznaczenia, dzięki czemu łatwo je odnaleźć i rozróżnić. Tak było w poprzedniej mniejszej wersji Oriona, tak też jest w tej recenzowanej.

Odtwarzacz Orion Plus

 

Rozmieszczenie klawiszy i portów

Gdy położymy Oriona klawiaturą ku górze oraz krótszym bokiem z wejściem na kartę SD ku przodowi, to na prawej dłuższej krawędzi w części najdalszej od nas znajdziemy gniazda audio: od góry słuchawkowe mini jack 3,5 mm, a poniżej wyglądające identycznie gniazdo mikrofonowe i dalej, gniazdo Mini USB, które służy zarówno do łączenia Oriona E.C.E. z komputerem, jak również do jego ładowania.

U góry, w lewym rogu klawiatury znajduje się przycisk włącznika, a w prawym rogu przycisk nagrywania.

Poniżej znajdziemy układ czterech klawiszy strzałek (góra-dół, lewo-prawo), pomiędzy którymi na środku umieszczono klawisz OK. Jest nieco większy i oznaczony poziomą wypukłą kreską, więc bez trudu go zlokalizujemy.

Poniżej przycisków W lewo i W prawo, znajdują się odpowiednio klawisze: Menu i Anuluj/Wstecz, trochę podobnie, jak to miało miejsce w dawnych telefonach klawiszowych z systemem Symbian.

Idąc dalej ku dołowi znajdziemy grupę, tym razem sześciu klawiszy ułożonych po trzy w dwóch rzędach. Poniżej przycisków Menu i Anuluj znajdują się przyciski Ciszej i Głośniej, a pomiędzy nimi przycisk Info. Niżej, idąc od lewej strony, znajdują się dwa klawisze funkcyjne, do których domyślnie przypisana została Muzyka i Radio FM. Za nimi, w prawym dolnym rogu omawianej klawiatury, umieszczono klawisz odpowiedzialny za zakładki. Warto przy tej okazji wspomnieć, że przeznaczenie dwóch pierwszych klawiszy może zostać zmienione, tzn. nie muszą one uruchamiać plików muzycznych, ani radia FM, a np. przypomnienia i radio internetowe.

Poniżej klawiatury znajduje się głośnik. Na przeciwległej, krótszej krawędzi, najbliżej przycisków włącznika i nagrywania znajdziemy szczelinę, w którą można włożyć kartę pamięci SD. Zaleca się nie wkładać karty, kiedy urządzenie jest włączone.

Sposób obsługi

Odtwarzacz uruchamiamy w standardowy sposób. Po dłuższym, około 3 sekundowym przyciśnięciu włącznika, Orion zawibruje, po jakiejś chwili odezwie się i zacznie odtwarzać ostatnio wybrany typ publikacji: DAISY, Audiobook, tekst itp. Klawisz Ok służy do wznawiania i pauzowania odtwarzania. Orion zapamiętuje miejsce odtwarzania dla każdego  rodzaju obsługiwanych źródeł tak dokumentów jak i plików audio (wyjątek, co zrozumiałe, stanowią strumienie audio takie jak np. radio internetowe), ale to standard w tego typu urządzeniach. W taki sam sposób wyłączamy Oriona. Aby wyłączyć urządzenie, naciskamy i przytrzymujemy włącznik, aż usłyszymy komunikat “wyłączam się”. Pojedyncze przyciśnięcie przycisku włączania pozwoli nam wybrać czas samoczynnego wyłączenia Oriona.

Nawigacja po książkach umieszczonych w odtwarzaczu Orion nie jest specjalnie trudna i przypomina nieco nawigację po folderach i ustawieniach dostępnych w komputerze. Strzałkami w górę i w dół przemieszczamy się po folderach.  Klawisz OK służy nam do otwierania wybranego dokumentu, nagrania, aplikacji czy stacji radiowej lub folderu, zatwierdza też każdą zmianę ustawień. Już po otwarciu książki, strzałki w lewo-w prawo pozwalają nam na przemieszczanie się o zadaną wartość po pliku lub odtwarzanej liście plików, a strzałki góra-dół umożliwiają wybranie jednej z opcji nawigacyjnych.  Chcąc sprawdzić i wywołać którąś z opcji czytania lub nawigacji, przyciskamy klawisz Menu. Na liście plików i folderów, dwukrotne wciśnięcie Menu wywołuje menu edycji pliku, dzięki któremu możemy usuwać i przenosić pliki pomiędzy pamięcią wewnętrzną, a kartą SD. Wszystko zatwierdzamy klawiszem OK i anulujemy klawiszem z prawej strony, czyli Anuluj. Gdy naciśniemy klawisz Anuluj/Wstecz, wyjdziemy z odtwarzanego pliku do folderu, w którym się znajdował odtwarzany plik, dalsze naciskanie tego klawisza spowoduje, że, podobnie jak ma to miejsce w znanym z komputerów eksploratorze plików, dojdziemy w końcu do głównego folderu urządzenia. Ten w sumie logiczny z perspektywy systemu plików sposób nawigacji, może być nie do końca jasny dla kogoś, kto nie zwraca uwagi, jakiego typu książka go interesuje. Nie da się więc w prosty sposób przełączać pomiędzy książkami DAISY, MP3, plikami tekstowymi, czy muzyką. Z perspektywy urządzenia najprostszym rozwiązaniem wydaje się zapamiętanie, że w folderze „Książki Audio” umieszczamy wszystkie książki w formatach audio innych niż Daisy, a książki w formacie DAISY zawsze znajdują się w folderze o nazwie DAISY.

Klawisz Info

Działanie klawisza „Info” ma charakter kontekstowy. Pierwsze naciśnięcie, spowoduje podanie określonej informacji, w zależności od miejsca, w jakim się znajdujemy. I tak: dla plików i folderów będą to informację o nazwie i wielkości pliku, folderze, w którym się znaleźliśmy. Podczas odtwarzania plików audio będzie to nazwa odtwarzanego pliku oraz informacje o czasie, który upłynął od początku i o czasie całkowitym np. “upłynęło 5 minut, czas całkowity 30 minut”. Z kolei podczas czytania tekstu, usłyszymy informację o bieżącej stronie oraz liczbie wszystkich stron w dokumencie, a w Książkach Daisy – tytuł książki, czas który upłynął, czas całkowity, informacje od wydawcy, lektorze itp.

Audiobooki

Powyżej ogólnie przedstawiłem już sposób nawigacji wewnątrz zgromadzonych publikacji. Teraz, w poszczególnych punktach pokażę różnice, dotyczące korzystania z książek DAISY, plików tekstowych oraz muzyki.

Po otwarciu folderu z audiobookami i w ogóle wszelakimi plikami zapisanymi w muzycznych formatach, do dyspozycji mamy: nawigację czasową co 5 i 30 sekund, minutę, 5 i 10 minut oraz godzinę. Możemy również przeskakiwać na początek pliku i przełączać się pomiędzy plikami w obrębie otwartego folderu. Co istotne, Orion zapamiętuje miejsce dla każdego otwieranego pliku, dzięki czemu można dosyć efektywnie i szybko przełączać się pomiędzy różnymi plikami i kontynuować ich odtwarzanie, podobnie, jak to ma miejsce w przypadku podcastów.

Szkoda, że za każdym razem nawigując strzałkami lewo-prawo prócz określonej wartości czasowej musimy słuchać komunikatu “długość skoku w czasie”. Na szczęście dzieje się tak tylko podczas, gdy odtwarzanie jest zastopowane. Gdybyśmy chcieli nawigować po książce, komunikatów tych nie będzie.

W menu opcji do dyspozycji mamy regulację prędkości, wysokość i wszystkie opcje nawigacji po pliku audio, o których pisałem powyżej.

DAISY

Dla książek DAISY, do dyspozycji mamy: nawigację po stronach, frazach, przeskok w czasie (domyślnie 30 sekund), przeskok do danego poziomu (rozdziału, podrozdziału, w zależności od sposobu wyprodukowania określonej publikacji) i regulację prędkości odtwarzania książki

Po otwarciu Menu mamy do dyspozycji następujące opcje:

  • skocz do strony
  • skocz do nagłówka
  • szybkość
      • wysokość

Myślę, że przeznaczenie tych opcji jest zrozumiałe i typowe dla podobnych urządzeń, tak więc nie będę ich tutaj dokładnie omawiał. Poza regulacją wysokości, dostęp do nich możemy zyskać też korzystając ze strzałek góra-dół w trybie odtwarzania książki i oczywiście gdy ją zapauzujemy.

E-booki

Tym razem do dyspozycji mamy opcje charakterystyczne dla tekstu: poziom (rozdziały), strona, akapit, zdanie, wyraz, litera, literowanie (wyraz przeczytany głoskami), zakładka, początek pliku, nawigacja procentowa 1 oraz 10%.

W menu znajdują się następujące opcje:

Idź do nagłówka – pozwala przejść do określonego nagłówka e-booka. Po wybraniu tej opcji, za pomocą strzałek góra-dół wybieramy stosowny nagłówek, a następnie zatwierdzamy wybraną opcję klawiszem OK.

Idź do strony – działa identycznie, ale dotyczy stron tekstu.

Głos – pojawia się lista głosów do odczytywania e-booków. Możemy prócz głosu systemowego, skorzystać z osobnej syntezy, która służyć będzie jedynie do czytania e-booków. Tu można przy okazji zauważyć pewną niekonsekwencję w projektowaniu interfejsu Oriona. Głosy wybieramy tym razem za pomocą strzałek lewo-prawo, a nie jak wcześniej w przypadku opcji tekstu, góra-dół. Po ustawieniu głosu dla wybranej książki tekstowej, głos ten będzie obowiązywać dla wszystkich książek tekstowych. Po ustawieniu szybkości oraz wysokości głosu dla wybranej książki tekstowej, będzie ona obowiązywać dla wszystkich książek tekstowych.

Nagrywanie

Z całą pewnością na uwagę zasługuje możliwość jego szybkiego zainicjowania jednym przyciskiem z każdego miejsca interfejsu urządzenia. Aby zakończyć nagrywanie, należy użyć dowolnego przycisku, z wyjątkiem OK, który pełni funkcję pauzy i kontynuacji nagrywania.

Wcześniej warto sprawdzić i dostosować ustawienia nagrywania: 44,1 kHz, 128 kbps, PCM 16 kHz, PCM 22,5 kHz, PCM 44,1 kHz; ustawienia zewnętrzne nagrywania: mikrofon zewnętrzny, liniowo oraz Ustawienia usuwania szumów.

Nagrywanie nie należy do najmocniejszych stron Oriona. Należy je raczej potraktować jako szybki sposób na zapisanie jakiś informacji, niż jako możliwość rejestracji dźwięku choćby w średniej jakości. Głos jest słyszalny, zrozumiały, może posłużyć do jakiś roboczych nagrań, ale jest wielce prawdopodobne, że średniej klasy smartfon zrobi to lepiej. Orion bardzo mocno rejestruje wszelkie dźwięki i przypadkowe dotknięcia obudowy, do tego w tle słychać dużo szumów i jakiś mikro pisków płynących wprost z urządzenia. Niestety nie mogłem przetestować wejścia liniowego i nagrywania przez kabel.

Zaznaczanie, wycinanie i zastępowanie fragmentu nagrania

Ciekawą funkcją Oriona jest możliwość zaznaczenia i wycięcia fragmentu wcześniej dokonanego nagrania. Choć funkcja ta została dobrze zaprojektowana, to sposób jej działania nie budzi już takiego entuzjazmu i raczej potraktujmy ją jako ciekawostkę. O ile działa ona w miarę szybko przy małych nagraniach (minuta, dwie), to dla dużych plików trzeba uzbroić się w cierpliwość, a kto wie, czy odtwarzacz się przy okazji nie zawiesi.

W jaki sposób dokonujemy zaznaczenia? Podczas odsłuchiwania nagrań, korzystając z menu urządzenia, należy przejść do odpowiedniego trybu. Wówczas F1 (Muzyka), to Ustawienie punktu początkowego, a Przycisk F2 (Radio) Ustawienie punktu końcowego

Przycisk Zakładka powoduje anulowanie zaznaczenia. Tak zaznaczony fragment należy potem usunąć korzystając z menu podręcznego.

Z kolei Wciśnięcie przycisku Nagrywanie rozpoczyna nagrywanie, zaś jego ponowne

wciśnięcie – kończy je. Oryginalne nagranie z punktu a do punktu B zostanie zastąpione nowym nagraniem. Zostanie ono zapisane automatycznie i będzie

można je odtworzyć od edytowanej pozycji.

Radio internetowe

Akurat dla mnie była to jedna z najciekawszych funkcji urządzenia, ale to pewnie dlatego, że dużo słucham radia i często przełączam rozmaite stacje radiowe.

Wystarczy do folderu Radio internetowe skopiować pliki playlist każdej stacji radiowej z osobna w formacie M3u. Dodatkowo można sobie stworzyć podkatalogi w celu przypisywania

stacji radiowych do kategorii, np. Muzyka, Informacja, Polskie Radio itd.

Po naciśnięciu przycisku strzałka w lewo lub strzałka w prawo w katalogu “Radio internetowe” słyszalny będzie komunikat “Moje stacje” lub “Zapamiętane stacje”.

Wszystkie stacje radiowe są domyślnie zapisywane w katalogu “Wstępnie zapisane stacje”, a ulubione stacje są zapisywane w Katalogu “Moje stacje”.

Resztę istotnych opcji tzn. Dodawanie i usuwanie stacji radiowych z Ulubionych, znajdziemy po przywołaniu menu stosownym klawiszem.

Ponadto Orion zaopatrzony został w funkcję klasycznego Radia FM, do którego poprawnego działania potrzebne są słuchawki, które służą wówczas za antenę.

Nagrywanie z radia, w tym radia internetowego

Jedną z ciekawszych funkcji odtwarzacza Orion, która nie jest obecna w innych odtwarzaczach DAISY jest możliwość nagrywania programów radiowych. Wystarczy uruchomić interesujące nas radio, nacisnąć przycisk nagrywania i to wszystko. Kolejne naciśnięcie dowolnego klawisza, kończy nagrywanie, natomiast klawisz OK pełni rolę pauzy i wznowienia nagrywania.

VTuner

Od jakiegoś czasu w kolejnej aktualizacji oprogramowania urządzenia pojawił się dostęp do usługi VTuner, dzięki czemu nie trzeba już kopiować do pamięci wewnętrznej plików playlist. Za to możemy wyszukać i dodać do ulubionych wybrane stacje radiowe oraz podcasty. Niestety korzystanie i nawigacja w ramach tej usługi nie jest tak przejrzysta i efektywna, jak w przypadku radia internetowego oraz podcastów, które dostępne są bez udziału VTunera. Wszystko za sprawą uciążliwego wyszukiwania określonych stacji i podcastów, ale jeszcze bardziej poprzez to, że za każdym razem lista ulubionych stacji oraz określonych kategorii odświeża się, a co za tym idzie fokus znajduje się zawsze na pierwszym elemencie, a nie tym – ostatnio podświetlonym (wybranym).

Podcasty

Pliki playlist podcastów kopiuje się w podobny sposób, jak pliki stacji radiowych. Po wybraniu listy „Moje podcasty”, wybraniu z niej kanału podcastów a następnie interesującego nas odcinka, którego chcemy wysłuchać, naciskając przycisk OK rozpoczynamy słuchanie. Podczas słuchania strzałki góra/dół zmieniają długość przeskoku słuchanego odcinka. I tak możemy przeskoczyć o 30 sekund, 1 minutę, 5 minut, 30 minut, 1 godzinę, plik lub powrócić do początku, czyli tak samo, jak to ma miejsce podczas pracy z audiobookami. Jeśli podczas słuchania naciśniemy przycisk MENU, możemy zmienić szybkość odtwarzania, wysokość odtwarzanego dźwięku, a także wybrać tryb nawigacji.

Samo odsłuchiwanie podcastów przebiega prawidłowo, choć im bardziej chcielibyśmy nawigować po odcinku, tym większa szansa, że będziemy długo czekać na pobieranie i aktualizację odsłuchiwanego strumienia.

Zakładki oraz historia odtwarzania

Zakładki to kolejna bardzo dobrze pomyślana funkcja odtwarzacza Orion. Do ich obsługi przeznaczony jest specjalny klawisz, umieszczony w prawym dolnym rogu klawiatury urządzenia. Po jego pierwszym naciśnięciu zyskujemy dostęp do zakładek, w taki sposób że strzałkami góra-dół wybieramy zakładkę z pliku należącego do wybranego rodzaju plików, a strzałkami lewo-prawo zmieniamy typ zawartości, której zakładki dotyczą: DAISY, Audiobooki, E-booki. Dodatkowo na liście plików, kolejne naciśnięcie klawisza zakładek wyświetla historię otwieranych plików, znowu wg kategorii, podobnie jak to ma miejsce podczas przeglądania zakładek.

Ustawienia

Po naciśnięciu klawisza Menu, gdy jesteśmy na liście plików i folderów urządzenia, zyskujemy dostęp do rozmaitych ustawień. Wśród nich na uwagę zasługują: zmiana prędkości i głosu systemowego, konfiguracja dwóch klawiszy funkcyjnych, wi-fi, czasu i daty, czasu wyłączenia się Oriona i w reszcie parametry nagrywania, takie jak miejsce, format pliku i wzmocnienie mikrofonu.  Opcje są klarownie rozpisane i nie powinny sprawić szczególnego problemu.

Podłączanie Oriona do Wi-fi

Nieco więcej uwagi poświęcę wpisywaniu hasła i połączeniu z siecią bezprzewodową. Jak wiadomo, hasło może zawierać cyfry, wielkie litery, małe litery i symbole. Strzałki góra-dół pozwalają nawigować i wybrać stosowny znak, strzałka w prawo wkleja go do pola hasła, strzałka w lewo go kasuje, a przycisk zakładki służy do przełączania się między rodzajami znaków oraz symboli. Klawisz OK zatwierdza wpisaną całość i inicjuje połączenie.

Można jednak sprawę sobie uprościć i zapisać hasło, a nawet hasła w pliku tekstowym, który znajduje się w pamięci wewnętrznej urządzenia w głównym folderze i nazywa się “.wifi_password.txt”. Wystarczy, że umieścimy w nim hasło, albo kilka haseł w kolejności interesujących nas routerów Wi-Fi. Teraz w polu edycyjnym wpisywania hasła wystarczy nacisnąć klawisz Menu. Uzyskamy podpowiedź z hasłem z pliku, które trzeba wybrać i zatwierdzić. Cała procedura specyficzna, dziwna o tyle, że hasła ystępują w pamięci otwartym tekstem i nie są w ogóle zabezpieczone.

Wrażenia z użytkowania Oriona Plus

Przez ponad 2 tygodnie testowania Oriona Plus nie doświadczyłem istotnych kłopotów w pracy z urządzeniem. Wszystko działało stabilnie i efektywnie.  Wielkiego uznania wymaga sposób działania odtwarzacza Orion. Wszystkie formaty plików, a szczególnie e-booki o sporej wielkości, wczytują się bardzo szybko. Działanie Oriona, nawigacja po tekście, czas reakcji syntezatora mowy jest naprawdę szybki, porównywalny nawet z komputerem, oczywiście z zainstalowaną podobną syntezą, w rodzaju Ivony, czy Nuance Agata.

Klawiszowa Nawigacja po odtwarzaczu bardzo mi się podobała i sprawiała niemałą przyjemność. Gorzej z głosami Nuance. Z resztą podobnie jest z głosami Ivona w wariancie Orion E.C.E. Mi one nie odpowiadają i słuchało mi się ich dosyć ciężko. Trudno powiedzieć, z czego to wynika. Prawdopodobnie po prostu za bardzo przyzwyczaiłem się już do IPhone’a, VoiceDreamReadera i głosów Nuance znanych z systemu IOS.

Głośność Oriona Plus to też jego znaczący atut. Chociaż odtwarzacz ma tylko jeden głośnik, to jest on naprawdę mocny i czysty nawet przy dużej głośności odtwarzania multimediów. Jakość dźwięku zeszła na drugi plan i raczej nie stanowiła priorytetu podczas projektowania Oriona. Nie znaczy to, że nagrań z Oriona słucha się źle, ale warto pamiętać, że ewidentnie punkt ciężkości postawiony został na odtwarzanie książek audio, a nie plików muzycznych wysokiej rozdzielczości.

I w reszcie Orion Plus ma jeszcze kilka dodatkowych narzędzi, takich jak kompas, konfigurowalne Alarmy i Przypomnienia. Wszystko to jest dostępne i używa się ich dosyć efektywnie.

Podsumowanie

Nieczęsto się zdarza, by propozycje specjalistycznych urządzeń przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących były tak stabilne i dopracowane. Na szczęście opisywany tutaj Orion Plus stanowi dobry przykład udanego projektu dostępnego odtwarzacza DAISY. Sam nawet chętnie pewnie używałbym go dalej, ale za bardzo już przyzwyczaiłem się do jakości dźwięku i funkcji, które oferują rozmaite aplikacje znane z IPhone’a. Pomimo to, bardzo dobrze, że urządzenia takie dalej są tworzone i rozwijane.

Strona produktu

Orion Plus – odtwarzacz książek mówionych na stronie Altix

Instrukcja obsługi odtwarzacza Orion na stronach Altix

Instrukcja odtwarzacza Orion na stronach E.C.E.

Cena: 1495 PLN.

 

Michał Kasperczak

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top