Kiedy mniej więcej trzy lata temu opisywałem Tyflopodcast na łamach kwartalnika Tyfloświat, obiecywałem, że pojawią się tam nie tylko audycje stricte techniczne. Wychodząc z założenia, iż lepiej późno niż wcale, miło mi jest poinformować szanownych Czytelników, że słowa dotrzymałem! Tyflopodcast staje się powoli miejscem, skupiającym wszelkie tematy dotyczące osób niewidomych i słabowidzących. Świadczą o tym choćby pierwsze audycje kulinarne, prowadzone przez Karolinę Baran i Alicję Witek. Można z nich dowiedzieć się m.in. jak przygotować pyszną sałatkę z kurczaka, upiec idealne na wakacje ciasto porzeczkowe, czy jakim urządzeniem przygotować sobie pyszną, stawiającą na nogi „małą czarną”.
Oczywiście nie zaniedbujemy bynajmniej audycji dotyczących nowoczesnych technologii, sprzętu i oprogramowania. Pragnących spotkania z ciekawym sprzętem i oprogramowaniem, zachęcamy do słuchania audycji Michała Dziwisza, Michała Kasperczaka i współpracujących ze stałą redakcją Tyflopodcastu autorów.
Na pytanie, czym różni się rejestrator Zoom H2 od Roland R-05, odpowiada Tomek Bilecki. Jak wygląda nowy rejestrator Olympus LS-7 (u nas występujący jako LS-3), specjalnie dla słuchaczy Tyflopodcastu relacjonuje Paweł Loba z Kanady, a 18-znakowy monitor Refreshable Braille Display we współpracy z iPhonem przybliża Robert Hetzyg. Zainteresowanych obsługą Twittera zachęcamy do posłuchania podcastu Huberta Meyera o przystosowanym dla niewidomych programie Qwitter. Więcej na stronie www.tyflopodcast.net.
Przypominamy, że Tyflopodcast zaistniał również na antenie radiowej. Wszystkich, którzy mają dostęp do Internetu, zachęcamy do słuchania nas w każdy poniedziałek po godzinie 19 na www.radioen.fm oraz do czynnego uczestnictwa w audycji (telefon: (22) 398-80-27, wewnętrzny 938 oraz Skype: tyflopodcast.net), w której co tydzień poruszamy inny, naszym zdaniem ciekawy temat.
W ostatnim czasie rozmawialiśmy o technologii GPS i jej użyteczności dla niewidomych oraz przyglądaliśmy się rozmaitym komunikatorom pod kątem dostępności. Skoro już o dostępności mowa, wg tego samego kryterium przefiltrowaliśmy również programy pocztowe i edytory audio, a także programy, dzięki którym z naszego komputera możemy uczynić małe, radiowe studio. Dostępność to bardzo szerokie zagadnienie, w związku z tym poświęciliśmy jej samej jedną audycję, a że i to okazało się niewystarczające, wróciliśmy ponownie do dostępności, tym razem jednak, skupiając się na transporcie publicznym.
Wszystkie audycje w kilka godzin po ich wyemitowaniu będą dostępne na stronach Tyflopodcastu.
Michał Dziwisz