Logo Tyfloświat

Od jakiegoś czasu poszukiwałem dla siebie rejestratora dźwięków. W związku z pracą zawodową, społeczną oraz ze względu na częste uczestnictwo w różnego rodzaju konferencjach jest dla mnie niezbędny. Jedną z najważniejszych cech, jakie musiał posiadać wybrany przeze mnie model, była wysoka jakość nagrywanego dźwięku.
Na początku bieżącego roku otworzyłem pudełko, w którym znaleźć miałem rejestrator dźwięku Olympus LS-14. Kupiłem go trochę w ciemno, kierując się tym, co na jego temat przeczytałem oraz opiniami kilku osób, których zdanie cenię. W niniejszym artykule podzielę się wrażeniami z użytkowania tego rejestratora. Nie będę skupiał się na danych technicznych, a raczej przedstawię moje osobiste odczucia, istotne z punktu widzenia osoby z dysfunkcją wzroku, którą sam jestem.
Do czego służy rejestrator dźwięku Olympus LS-14? Olympus LS-14 jest rejestratorem, którego funkcjonalność kładzie nacisk głównie na nagrywanie, a nie odtwarzanie.
Nagrania są wysokiej jakości. Za pomocą specjalnego pokrętła użytkownicy mogą ustawiać tuner i 3 dodatkowe tryby nagrywania – „Quick”, „Manual” i „Smart”. Dzięki „Automatic Gain Control (AGC)” w trybie „Quick” nie trzeba regulować poziomu głośności. W trybie ”Manual” można wprowadzić indywidualne ustawienia, natomiast inteligentny tryb ”Smart” automatycznie ustawia optymalne parametry – wykrywa maksymalną głośność wejściową w określonych odstępach czasu i optymalizuje poziom nagrywania. Nagrywanie rozpoczyna się automatycznie, po wcześniej ustawionym przez użytkownika odstępie czasowym: po 10 sekundach, po 30 sekundach, po jednej minucie lub od razu.
Ponieważ wcześniej nie miałem opisywanego tu urządzenia w rękach, nieco zaskoczył mnie jego kształt. To miłe w dotyku, solidne, prostokątne pudełko, na którego górnej ściance znajdują się lekko odstające pod skosem mikrofony kierunkowe, pomiędzy którymi jest jeszcze jeden mikrofon. Taki układ zapewnia wysoką jakość rejestracji dźwięku we wszystkich zakresach, od niskich do wysokich częstotliwości. Połączenie mikrofonu stereofonicznego o wysokiej wydajności z mikrofonem środkowym, który wzbogaca tony niskie, umożliwia szerokopasmową rejestrację dźwięków w zakresie od 20 Hz do 20 000 Hz, zbliżonym do oryginalnego brzmienia dźwięku.
Nagrywałem zarówno w trakcie różnego rodzaju konferencji, meczów, koncertów, jak również notatki głosowe. Jestem bardzo zadowolony z jakości nagrań. Nie zauważyłem, by sygnał był przesterowany, a w sytuacji, gdy mówcy przemawiali cicho i nie trzymali mikrofonu w trakcie wystąpienia na konferencji odpowiednio blisko ust, nagrania okazywały się zdumiewająco dobrej jakości. Były nawet takie sytuacje, że dopiero odsłuchując nagrania z rejestratora, w pełni rozumiałem, co prelegent mówił.
Dodam jednak, że nieco rozczarował mnie poziom głośności, gdy odsłuchu dokonywałem bezpośrednio z rejestratora. Dopiero gdy plik skopiowałem na komputer i wzmocniłem za pomocą programu MP3 Gain, uzyskiwałem właściwą dla mnie głośność.
Godną uwagi cechą tego rejestratora jest funkcja zapisu liniowego PCM o jakości przynajmniej równej CD. Umożliwia ona realistyczny zapis dźwięku z najrozmaitszych źródeł. Szerokopasmowa rejestracja dźwięku przy jednoczesnej wysokiej częstotliwości próbkowania i transmisji bitów umożliwiają osiągnięcie jakości porównywalnej lub przewyższającej jakość muzycznych płyt CD (częstotliwość próbkowania 44,1 kHz, przetwornik 16-bitowy).

Olympus LS-14 jako odtwarzacz książek

Moim zdaniem, osoby, które chciałyby wykorzystywać Olympus LS-14 głównie do słuchania książek, mogą czuć się nieco rozczarowane. Olympus LS-14 nie pamięta zakładek, a jego głośność może nie być dla niektórych użytkowników satysfakcjonująca.

Wygląd urządzenia

Głośnik Olympusa LS-14 znajduje się na tylnej ściance, w jego górnej połowie, natomiast w jej dolnej części znajduje się miejsce, do którego wkładamy baterie. Są to standardowe paluszki. Pomiędzy głośnikiem a komorą baterii znajduje się mały otwór do przykręcenia dołączanego do urządzenia statywu, który ułatwia np. stabilne ustawienie rejestratora na biurku. Na dolnej ściance mamy także, w okolicach rogów, gumowe nóżki, które powodują, że urządzenie nie ślizga się na powierzchniach.
Po bokach urządzenia znajdują się gniazda wejścia liniowego, słuchawkowego, mikrofonowego i USB, a także gniazdo karty pamięci, zabezpieczone odchylaną, gumową osłonką. Ponad to na lewej ściance umieszczono przełącznik, służący do uruchamiania i wyłączania rejestratora.
Na przedniej ściance urządzenia, patrząc od góry, czyli od mikrofonów, znajduje się wyświetlacz, a bezpośrednio pod nim w rzędzie 3 klawisze funkcyjne. Poniżej nich, również w rzędzie, znajdujemy kolejne klawisze, to jest START, STOP i nagrywanie.
Ostatnia część przedniej ścianki to, po prawej stronie, klawisz szybkiego menu, pod nim, działające skokowo, pokrętło do zmiany trybów, klawisze strzałek do poruszania się po menu, ułożone w kształt koła, pośrodku którego znajduje się klawisz potwierdzenia, poniżej umieszczono klawisz kasowania. Niżej w rogach, znajdują się diody sygnalizacyjne.

Krótka i częściowa charakterystyka Olympus LS-14

Poniższą charakterystykę rejestratora skróciłem jedynie do opisania funkcji, które mogą mieć znaczenie z punktu widzenia osoby niewidomej, słabowidzącej i głuchoniewidomej, zwracając też uwagę na ewentualne problemy manualne użytkownika.
Celowo nie podaję dokładnych parametrów technicznych, gdyż suche dane można znaleźć np. na stronie www.olympus.pl. Po zakupie urządzenia zyskujemy także dostęp do instrukcji obsługi w języku polskim, znajdującej się w folderze „Manual” w pamięci wewnętrznej rejestratora, którą również na rzeczonej stronie można znaleźć.

Nośnik zapisu:

•       pamięć zewnętrzna (gniazdo) – karta SD / SDHC (512 MB – 32 GB),
•       pamięć wewnętrzna – 4 GB.
Kartę pamięci wymienić jest łatwo. Znajdujące się na prawej, bocznej ściance urządzenia gniazdo karty przysłonięte jest gumową osłonką, którą należy odchylić, by dostać się do rzeczonego slotu. W miarę używania, osłonka nieco się obluzowuje, dlatego warto ograniczyć wymienianie kart do niezbędnego minimum.

Wyświetlacz:

•       podświetlanie wyświetlacza – tak,
•       kolor wyświetlacza – biały,
•       rodzaj wyświetlacza – wyświetlacz z pełną, punktową matrycą,
•       rozmiary wyświetlacza – 30,1 x 35,4 mm/1,83”.
Jestem osobą całkowicie niewidomą i trudno mi ocenić wyświetlacz. Dlatego, bazując jedynie na opiniach kilku słabowidzących osób, stwierdzam, że podświetlenie jest wyraźne i dobrej jakości.
•             Przewodnik głosowy – tak.
Przewodnik głosowy oparty jest na nagranych wcześniej plikach, które przypisane są do różnych funkcji. Pozwala to jedynie na obsługę menu i wybór większości ustawień. Nie można jednak sprawdzić np. czasu czy daty, dzielić plików itp., a także samodzielnie, bez użycia wzroku, wykorzystać w pełni wszystkie możliwości urządzenia.

Wymiary:

•       Waga – 170 g (z bateriami),
•       Szerokość x wysokość x głębokość – 52,5 x 138,7 x 23,5 mm.
Wraz z urządzeniem otrzymujemy zamykane na zamek błyskawiczny etui na rejestrator. Jest ono miękkie w dotyku, a pod palcami czujemy siateczkę, która lekko się ugina przy nacisku. Do rejestratora można podpiąć także smycz.
LS-14 ma dobrze wyczuwalne przyciski, które jednocześnie trudno wcisnąć przypadkowo. Każdy z nich ma nieco inny kształt lub wielkość. Wspomniane wcześniej pokrętło do wyboru trybu nagrania jest również dobrze wyczuwalne i posiada także dobrze oznaczony wskaźnik na tarczy, którą obraca się skokowo.
Po menu przemieszcza się wygodnie i szybko. Zauważyć należy jednak, iż przewodnik audio jest nieco cichszy niż w popularnych wśród niewidomych dyktafonach Olympus z serii DM.

Podsumowanie

Z czystym sumieniem polecam rejestrator dźwięku Olympus LS-14 wszystkim, którym zależy na wysokiej jakości nagrań, a także tym, którzy przy okazji chcą czegoś posłuchać.
Na koniec dodam, że zauważyłem niski pobór energii przez urządzenie, co jest jego kolejnym atutem.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top