Logo Tyfloświat

Ostatni kwartał 2011 roku to dla redakcji Tyflopodcastu m.in. czas pracy z interesującym sprzętem oraz oprogramowaniem. Efekty tego usłyszeć można w kolejnych odcinkach, które sukcesywnie pojawiają się na stronie www.tyflopodcast.net, a których liczba zbliża się do 300.

Miłośnikom dźwięku polecamy prezentację możliwości kolejnych rejestratorów firmy Olympus – LS-3 oraz LS-5, jaką specjalnie dla Tyflopodcastu przygotował Tomek Bilecki. Ten sam autor zaprezentował w audycji Tyflopodcast kolejny rejestrator, tym razem z nieco wyższego przedziału cenowego, mianowicie Fostex FR 2 LE.

Urządzenia Apple, wyposażone w program odczytu ekranu VoiceOver, stanowią kolejny temat, jaki w dalszym ciągu interesuje naszych słuchaczy, a tym samym redakcję Tyflopodcastu. O najnowszym tablecie spod znaku nadgryzionego jabłka, czyli iPadzie 2, oraz o możliwościach, jakie daje, we współpracy z ekranem dotykowym, bezprzewodowa klawiatura posłuchać można w audycjach Piotra Witka.

Nie zapominamy również o sprzęcie specjalistycznym, dedykowanym typowo niewidomym użytkownikom.

Michał Dziwisz w kolejnej audycji dotyczącej sprzętu brajlowskiego zaprezentował notatnik Braille Sense On Hand, a Robert Hetzyg, na przykładzie modelu czterdziestoznakowego, przedstawił możliwości monitorów firmy Esys.

Tyflopodcast to także kolejne odsłony prezentacji na temat podstaw pakietu Office. O sposobach edycji tekstu oraz o tym, czym tak naprawdę są style i do czego mogą nam się przydać posłuchamy w audycjach Sylwestra Piekarskiego.

Przedstawione tematy to jedynie wycinek z problematyki poruszanej w tym kwartale w poszczególnych odcinkach Tyflopodcastu.

Oprócz tego, co tydzień na żywo, na antenie internetowego radia EN (www.radioen.fm) pojawia się audycja, w trakcie której słuchacze mogą na żywo porozmawiać z zaproszonym do studia gościem, zadać nurtujące ich pytania z zakresu tematyki danego odcinka.

W audycjach z cyklu Tyflopodcast w Radiu EN gościliśmy m.in. twórców gry 1812 Serce Zimy, czy przedstawiciela firmy Olympus. Wspólnie z Magdaleną Szyszką rozmawialiśmy o istotnych z perspektywy niewidomych zagadnieniach prawnych, a z gośćmi z fundacji Pies Przewodnik o tym, jak bardzo w życiu osoby niewidomej przydatny jest pies asystujący.

Robert Łabędzki opowiadał o sprzęcie sieciowym, od Tomka Bileckiego usłyszeliśmy garść przydatnych porad z zakresu nagrywania dźwięku. Robert Hetzyg przedstawiał dostępne w Polsce monitory oraz notatniki brajlowskie, Rafał Kiwak przekazał garść przydatnych wskazówek związanych z przeglądaniem stron internetowych, a Michał Mołek opowiedział o studiach informatycznych z perspektywy osoby niewidomej.

Tyle za nami, jeszcze więcej przed nami, a wszystko jak zawsze na www.tyflopodcast.net.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top