Logo Tyfloświat

Firma Google powstała w 1998 roku i w ciągu kilku lat uzyskała niekwestionowaną do dziś pozycję w światowym indeksowaniu i przeszukiwaniu Internetu. Wyszukiwarkę, czyli flagową usługę Google znamy właściwie wszyscy i nie trzeba jej specjalnie prezentować.

Od tamtych czasów przebyliśmy wraz z Google’em długą drogę. Początkowo, wyszukiwarka zapisywała preferencje wyszukiwania w formie tymczasowych plików internetowych znanych dziś lepiej jako ciasteczka Lub Cookies. Później wyszukiwarka rozwijała się pokazując co raz bardziej trafne wyniki, była ulepszana poprzez dodanie takich funkcji jak fragmenty           tekstu z odpowiedzią czy też wyszukiwanie obrazem. Konto Google umożliwia znacznie więcej i stało się potrzebne, gdy wyszukiwarka zaczęła łączyć się i integrować z innymi nowymi usługami Google.

Wyszukiwarka, to jednak dzisiaj tylko chyba najbardziej znana, ale nie jedyna usługa tej firmy.

Dawniej zakładając konto np. poczty, profil w serwisie z grami online itp., używaliśmy odrębnego konta dla każdej z usług.

zrzut ekranu zaawansowane wyszukiwanie w Google, strona na komputerze w przeglądarce

Google również początkowo na swoim koncie oferowało tylko możliwość korzystania z poczty e-mail, czyli z Gmaila. Po pozyskaniu serwisu YouTube.com oraz wraz z tym jak powstawały nowe usługi, zakres możliwości konta Google i integracji usług w ramach tego konta zaczął znacznie się zwiększać

Kiedy będzie potrzebne założenie konta Google?

Z wielu usług firmy Google można nadal korzystać bez logowania się np. z YouTube’a, map Google czy wyszukiwarki, ale ich funkcjonalność będzie ograniczona np. nie będzie można w mapach dodawać swoich punktów takich jak miejsce parkowania, praca czy dom albo w wyszukiwarce zapisać na dłużej historii swojego przeszukiwania Internetu czy też preferencji wyszukiwania. W YouTube natomiast nie będą zapisane takie dane jak przechowywana historia odtwarzania, polubione filmy czy subskrypcje. Nie będzie też możliwości założenia kanału w tym serwisie oraz publikacji treści. Wszystkie one będą dostępne po założeniu konta Google.

Konto Google jest niezbędne, aby skorzystać z poczty Gmail, a także w sytuacji, gdy chcemy instalować aplikacje ze sklepu PlayStore na urządzeniu z androidem takim jak telefon, tablet, telewizor czy też przystawka tv lub dekoder.

W przypadku urządzeń, w których producent nie zablokował takiej możliwości konto Google nie będzie potrzebne, aby pozyskać aplikację w formie pliku *.apk ze źródła innego niż sklep z aplikacjami i zainstalować ją w naszym urządzeniu. W tych urządzeniach, w których zablokowano możliwość instalacji aplikacji ze źródeł innych niż sklep Play store konto Google będzie niezbędne.

Konto Google będzie również niezbędne, jeżeli chcemy korzystać w pełni z możliwości przeglądarki Chrome np. synchronizacja między urządzeniami takich danych jak historia przeglądania, otwarte karty czy zapisane hasła.

Można oczywiście korzystać z przeglądarki Chrome od Google bez logowania się do konta, ale wtedy synchronizacja i niektóre funkcje będą niedostępne.

Kolejną usługą, która wymaga konta Google do działania jest Dysk Google. Jeżeli nie założymy konta Google nie będziemy mogli z niego skorzystać.

Aby używać takich funkcji jak Dokumenty Google czy Arkusze Google również będziemy go potrzebować.

Jak widać przymus posiadania konta Google nie jest tak duży, jak w przypadku konta Microsoft i systemu Windows, gdzie trzeba czasem uciekać się do niestandardowych obejść, aby w Windows 11 korzystać wyłącznie z konta lokalnego, ale również w istotny sposób produkty Google używane bez połączenia z kontem są mniej lub bardziej ograniczone w swoich możliwościach.

Z czego jeszcze możemy skorzystać używając konta Googledostępnych w nim usług?

Paleta usług firmy Google jest tak szeroka, że możemy w tym artykule tylko pokrótce zasygnalizować istnienie większości z nich i opisać niektóre funkcje i możliwości.

Zaloguj z Google.

Jak to działa? Podobnie, jak w przypadku Facebooka czy Apple, konto Google może być użyte jako bramka logująca do różnych serwisów np. do portalu i aplikacji Koleo i wszędzie tam, gdzie wdrożono funkcję zaloguj z Google.

Menedżer haseł na wszystkich urządzeniach

Posiadanie konta Google to możliwość skorzystania z przechowywania i zarządzania hasłami do różnych witryn i aplikacji. Fakt, że zapisywane one są na koncie Google sprawia, że mamy do nich dostęp na każdym urządzeniu z androidem, które zalogujemy na nasze konto, w każdej przeglądarce chrome oraz w aplikacji Google czy YouTube na iPhonie, iPadzie czy komputerze, którą zalogujemy na naszym koncie.

Jeżeli korzystamy z wielu platform: komputer z systemem Windows, telefony i tablety z iOS i androidem, konto Google i przeglądarka chrome pozwalają nam na synchronizację haseł nie tylko w obrębie produktów Google, ale również dzięki dodatkom do chrome, jak Hasła w iCloud można synchronizować je między pękiem kluczy Apple a kontem Google, w którym je zapisujemy.

Hasła przechowywane na koncie Google są bezpieczne i ich możliwość przenoszenia czy synchronizacji z odpowiednikami w Apple czy Microsoft właściwie eliminuje potrzebę posiadania specjalizowanej aplikacji służącej jednemu tylko celowi, a mianowicie przechowywaniu i zarządzaniu hasłami.

Gmail, prawdopodobnie najporządniejsza poczta na świecie

O Gmailu już wspomniałem w tym artykule. W tym miejscu chciałbym jednak rozwinąć temat tej poczty i jej głównej zalety.

zrzut ekranu widok ustawień poczty gmail na komputerze w przeglądarce

Wszystkie skrzynki umożliwiają wysyłanie i odbieranie wiadomości oraz w mniejszym lub większym zakresie ich porządkowanie, ale tylko poczta od Google, Microsoftu i Apple ma tak dobre filtry antyspamowe. Filtry te wykrywają wiadomości, które zaśmiecają skrzynkę odbiorczą i przenoszą je do folderu spam.

Jeżeli jednak używał ktoś filtra antyspamowego np. dołączonego do programu antywirusowego wie, jak ten strasznie się potrafił mylić, modyfikując ważne wiadomości i oznaczając je jako spam.

W Google takie pomyłki mają miejsce bardzo rzadko, w przeciwieństwie do wielu polskich portali oferujących konto pocztowe.

Konto Google i Android

Aby zachować znaczną część ustawień i aplikacji używanych w systemie android, gdy zmieniamy urządzenie, trzeba również posiadać konto Google.

Kopia zapasowa naszych danych i programów z poprzedniego urządzenia zostanie odtworzona na nowym urządzeniu w przypadku np. wymiany telefonu na inny.

Nie jest to oczywiście tak efektywne jak podczas odtwarzania danych z iCloud  w urządzeniach Apple, ale i tak eliminuje wiele z czynności, które musimy wykonać na nowym urządzeniu, gdy trzeba je kolejno instalować i konfigurować.

Logując się na nowym urządzeniu w sklepie Play możemy również przywrócić zakupione poprzednio funkcje w aplikacjach i same aplikacje bez potrzeby ponownego ich zakupu, jeżeli płatność była jednorazowa, a nie odnawialna.

W najnowszych wersjach systemu android możemy też, podobnie jak w Apple skorzystać z funkcji znajdź moje urządzenie.

zrzut ekranu z stroną główną zarządzanie kontem google, dużo ustawień i kategorii, konto na Kamil Żak

Na koncie przechowywane są też te ustawienia systemowe, które mogą być zapisane niezależnie od tego, od którego producenta telefon czy inne urządzenie z Androidem posiadamy.

Konto Google i usługi płatne

Korzystając z konta Google możemy podobnie jak w Microsoft czy Apple wykupić subskrypcję na różne dodatkowe funkcje. Np. powiększyć ilość dostępnego miejsca na dysku Google płacąc za subskrypcję Google One, wykupić YouTube Premium, które umożliwia odtwarzanie treści bez przeplatających je reklam i odblokowuje dostęp do YouTube Music oraz wiele, wiele więcej.

Google Authenticator, czyli aplikacja uwierzytelniająca podczas weryfikacji dwuetapowej

Przy okazji opisu konta Microsoft wspomniałem o programie Microsoft authenticator.

Google również posiada taką aplikację, ale nazywa się ona jakże przewidywalnie, czyli Google Authenticator.

Program ten umożliwia logowanie się przy użyciu kodów jednorazowych do wszystkich kont, którym włączono weryfikację dwuetapową i obsługują one aplikacje uwierzytelniające zewnętrzne inne niż własna. Nie każdy serwis czy konto pozwala na obsługę zewnętrznych generatorów kodu.

Google Authenticator działa zarówno w systemie iOS oraz Android, co umożliwia synchronizację programu authenticator w obu systemach.

Google Pay

Usługa ta umożliwia przechowywanie kart płatniczych i kredytowych oraz płacenie nimi wszędzie tam, gdzie to jest możliwe w Internecie i sklepach stacjonarnych.

Aby korzystać z Google Pay również niezbędne jest posiadanie konta Google.

W Internecie płacimy poświadczając płatność kontem Google, a w sklepach stacjonarnych korzystamy z czujnika zbliżeniowego NFC, aby zrealizować płatność podobnie jak w przypadku plastikowej karty. Różnica między fizyczną kartą płatniczą a Google Pay polega na tym, że zbliżamy telefon i dzięki uwierzytelnieniu biometrycznemu np. odcisk palca, skan twarzy albo ewentualnie kod do urządzenia płacimy bez podawania kodu pin w terminalu płatniczym do karty powyżej stu złotych.

Kalendarz Google, notatki oraz zdjęcia

Usługi zdjęcia Google (Google Photos) nie trzeba przedstawiać wszystkim tym, którzy przechowują dużo zdjęć. Jest to jedna z najlepszych bibliotek Online od wielu lat, a organizowanie i przechowywanie zdjęć jest na wysokim poziomie. Sam z niej nie korzystam z prostego powodu, nie interesuje mnie przechowywanie zdjęć, chyba że lokalnie i okazjonalnie, ale wielu członków mojej rodziny czy znajomych korzysta ze zdjęć Google.

Inne wspomniane w tej części usługi to Kalendarz Google oraz Google Keep, czyli notatki. Aplikacje mobilne oraz dostęp z przeglądarki sprawiają, że zyskujemy możliwość skorzystania z notatek właściwie na każdym urządzeniu i systemie. operacyjnym

Kalendarz jest używany przez wielu pracowników indywidualnych oraz całe firmy, więc można spodziewać się, że dla wygody użytkowników przyjęto pewne standardy podobnie jak w przypadku importowania i przechowywania Haseł Google, Apple i Microsoft umożliwiają synchronizację różnych kalendarzy. Na urządzeniach Apple można wygodnie korzystać z kalendarza Google i odwrotnie.

W programie Outlook Microsoftu spotkania tworzone w Zoom czy kalendarzu Google są również prawidłowo obsługiwane.

Jak widać wiele z usług Google może też integrować się do pewnego stopnia z usługami firm trzecich, nie jesteśmy zatem zamknięci wyłącznie na rozwiązania Google w tym zakresie.

Integracja, synergia, przenikanie się funkcji z różnych usług

Google posiada jeszcze sporo pomniejszych usług lub zawartych w poszczególnych usługach funkcji. Wystarczy dodać, że oprócz ustawień konta Google takich jak bezpieczeństwo, swoje specyficzne ustawienia ma też YouTube, poczta gmail, wyszukiwarka, sklep Play store i ustawienia konta w urządzeniach z systemem Android lub Chrome OS, czyli systemem operacyjnym od Google dla komputerów.

Konto Google integruje te usługi tam, gdzie może to być pożyteczne np. gdy załącznik przekracza rozmiar, jaki można wysłać przez gmaila bezpośrednio do odbiorcy poczty e-mail, można wysłać zamiast załącznika link do dysku, na którym zostały umieszczone foldery lub pliki przeznaczone dla odbiorcy.

Hasła przechowywane na koncie Google dostępne są nie tylko z poziomu przeglądarki, ale również w aplikacjach dostępnych w Androidzie, gdy logujemy się np. do serwisów zamawiania jedzenia czy też zakupowych.

Google, podobnie z resztą jak Apple sprawdza hasła i loginy użytkowników pod kątem występowania ich w najpopularniejszych i największych bazach danych, które wyciekły do sieci i można je znaleźć w jawnej postaci oraz ostrzega użytkownika, gdy taka sytuacja zostanie wykryta, proponując zmianę hasła w witrynie, której konta lub kont to dotyczy.

Wyszukiwarka Google jest również bardzo rozbudowana, tak, że od czasów, gdy potrafiła znaleźć wybrane fragmenty tekstu na stronach dotarliśmy do momentu, że możemy przeszukiwać różne kategorie np. loty, oferty sprzedaży, miejsca na mapach i inne. Wyszukiwanie może być też ograniczone do bieżącej lokalizacji np. sklepy ze sprzętem elektronicznym w promieniu kilku kilometrów, najbliższa pizzeria, zakład fryzjerski, drogeria, apteka, przystanek transportu publicznego i wiele, wiele innych.

W mapach Google od dłuższego już czasu możemy znaleźć połączenia wielu polskich przewoźników np. kolejowych jak PKP Intercity oraz miejskich operatorów transportu np. MPK Poznań.

Sztuczna inteligencja, czyli Gemini od Google

Celowo poruszam ten temat dopiero w tym miejscu. Modele sztucznej inteligencji, gromadzące co raz więcej danych już zaczęły i w co raz bardziej znacznym stopniu będą zmieniać sposób, w jaki korzystamy z istniejących do tej pory usług.

zrzut ekranu z aplikacji dysk google na iPhone, parametry: miejsce na dane, synchronizacja, uporządkuj, konto Kamil Żak

Sztuczna inteligencja może ułatwić porządkowanie poczty w gmailu, przeszukiwanie Internetu i syntezę treści, których szukamy oraz wiele innych. Te funkcje już są wdrażane w usługach Google i proces ten będzie postępować.

W przypadku osób niewidomych również jest kilka zastosowań SI, które ułatwią pewne sprawy. NP. obrazy są opisywane dokładniej, mogą też być na nich rozpoznawane znane osoby lub obiekty, kody QR i inne elementy, które wcześniej oferowały do obsługi programy i silniki OCR, ale zastosowanie SI przynajmniej potencjalnie wznosi te możliwości na znacznie wyższy poziom dokładności.

W takich usługach jak np. gmail Model Gemini od Google może pomagać w tłumaczeniu tekstu, poprawie błędów itd. Na dysku Google może podsumowywać dłuższe dokumenty, w wyszukiwarce Google Gemini pozwoli na zadawanie pytań w języku naturalnym i będzie zwiększać jakość zwróconych wyników wyszukiwania.

Wyszukiwanie Obrazem jest już dostępne od dłuższego czasu, ale zaangażowanie modelu SI Gemini może spowodować zwiększenie dokładności takiego wyszukiwania np. umieszczenie w polu wyszukiwania obrazu odkurzacza, pralki czy komputera może zwrócić wyniki ze specyfikacją sprzętu, najbliższym sklepem, w którym można kupić znaleziony produkt na podstawie obrazu i wiele więcej.

Konto Google, jego wady oraz usługi i prywatność

Przy tak olbrzymiej ilości danych tzw. Metadanych, czyli nie danych osobistych, ale takich, na podstawie których można określić czyjeś zwyczaje, dochody, nawyki zakupowe i podróżnicze oraz wiele innych rzeczy wymagają stosownej porcji regulaminów. Google obok Facebooka jest firmą, która gromadzi najwięcej takich danych, pozornie ze sobą niepowiązanych, ale możliwych do powiązania, gdy zostaną zgromadzone w wielu usługach.

Nadrzędnym jest oczywiście prawo polskie i europejskie w naszym obszarze i dalej mamy regulamin kont Google i poszczególne regulaminy i polityki prywatności konkretnych usług. Możemy zdecydować o tym, które dane i jak długo mają być przechowywane, o tym, ile tych danych usługi mają przechowywać i udostępniać w inne miejsca.

Mimo, że poszczególne treści regulaminów i Polityki prywatności mają co raz bardziej uproszczony, łatwy do przyswojenia język, to treści tych jest tyle oraz ich złożoność nadal jest tak duża, że dokładnie orientują się w nich zapewne tylko prawnicy lub ci, którzy naprawdę chcą zgłębić ten temat.

Niewątpliwie zgromadzenie znacznej ilości bardzo wrażliwych danych o tak wielu użytkownikach jest moim zdaniem wadą. Nie ma jednak od tego odwrotu i nawet, gdy tylko korzystasz drogi czytelniku czasem z wyszukiwarki, to i tak nie unikniesz gromadzenia pewnych danych przez Google.

Drugą ważną wadą jest zbytnie uzależnienie od portfolio usług konkretnej firmy w całości lub w pewnym zakresie.

Jestem tego dobrym przykładem, ponieważ zdecydowanie preferuję Aplikacje i usługi do edycji tekstu od Microsoftu i nie mogę przekonać się do dokumentów Google. Dostępność pakietu Office jest jednak wieloletnim trwającym procesem, a Google dopiero rozwija te możliwości dla czytników ekranu. Moje przywiązanie do usług konkretnej firmy może jednak być czasem problemem. Podobnie może być z użytkownikami wyłącznie lub prawie wyłącznie większości lub części usług Google bez dopuszczenia do użytku alternatyw.

Podsumowanie

Konto Google to nie tylko adres e-mail czy historia oraz ustawienia wyszukiwania.

Jest to miejsce integrujące i gromadzące wszystkie usługi od Google, z których można korzystać. Założenie konta Google przynosi więcej korzyści niż trudności, a usługi Google są naprawdę na dobrym poziomie, z wyszukiwarką na czele, ponieważ właściwie żadna inna wyszukiwarka w Polsce nie zwraca wyników tak dobrej jakości i trafności.

Wszystkie inne usługi, takie jak dysk, YouTube, Gmail, mapy, zdjęcia i inne łączą się w obszarach wspólnych, aby zapewnić użytkownikowi dobre połączone środowisko pracy i rozrywki.

Wielki Boom na sztuczną inteligencję u dużych i tych mniejszych firm technologicznych nie pozostaje bez wpływu na usługi od Google. Model Gemini, który firma stworzyła i rozwija już teraz dodaje do różnych usług dostępnych na koncie Google nowe ciekawe możliwości np. w praktyce można porozumiewać się z osobami, których języka nie znamy, możemy tworzyć dobrze wyglądające dokumenty czy jeszcze precyzyjniej wyszukiwać informacje. Niewidomi użytkownicy docenią SI tam, gdzie trudno o tekst dostępny bezpośrednio, a znajdujący się np. w plikach graficznych czy na obrazach.

Niewątpliwą łyżką dziegciu w tej beczce słodkiego miodu możliwości usług Google jest olbrzymia ilość danych gromadzonych o użytkownikach przez tę firmę oraz co raz większy stopień uzależnienia od jej usług np. wyszukiwarka nie ma w Polsce poważnej alternatywy.

Tak czy inaczej konto Google warto posiadać, dostosować opcje prywatności i bezpieczeństwa do własnych potrzeb i korzystać z tych usług tak, jak tego chcemy i potrzebujemy.

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top