Logo Tyfloświat

Jeden z czołowych amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych – ATT zawarł porozumienie z firmą CodeFactory, na mocy którego oprogramowanie udźwiękawiające system Android – Mobile Accessibility będzie oferowane abonentom ATT bezpłatnie na okres obowiązywania umowy z operatorem. Możliwość ta pojawiła się w wyniku próśb samych niewidomych i amerykańskich organizacji wsparcia osób z wadami wzroku.

Pod nazwą ATT Accessibility Lite kryją się wszystkie znane wcześniej aplikacje hiszpańskiego producenta do bezwzrokowej obsługi telefonu, z udźwiękowionym odtwarzaczem muzyki włącznie. Tym samym niewidomi i słabowidzący użytkownicy zyskują dostęp m.in: do obsługi telefonu, SMS/MMS-ów, Kontaktów, Kalendarza i Alarmu, Poczty elektronicznej i WWW, GPS-u oraz zgromadzonej w telefonie muzyki.

Aplikacje udźwiękawiane są syntezą nuance Vocaliser.

Z zasobów telefonu można korzystać przy użyciu ekranu dotykowego, klawiatury QWERTY, jeśli tylko telefon ją posiada, oraz głosowej komunikacji w wyszukiwaniu i pisaniu maili czy SMS-ów, na co pozwalają funkcje rozpoznawania Nuance oraz samego Androida.

Czytając tak dobre wieści z zachodu pozostaje tylko żałować, że żaden polski operator ani dystrybutor oprogramowania udźwiękawiającego telefony nie dostrzegł jeszcze potencjału takiego rozwiązania. Dla użytkownika końcowego oznacza ono rozłożoną na raty, bo wpisaną w ofertę możliwość legalnego korzystania z aplikacji udostępniającej telefon.

To nie pierwszy taki krok firmy Code Factory. Już kiedyś swoje aplikacje Mobile Speak oferowała ona wraz z telefonem w wybranych sieciach Hiszpanii i Portugalii.

Ekspansji Code Factory na androidowym rynku nie należy się też dziwić, szczególnie w obliczu nadchodzącego nowego systemu iOS5.

Więcej w informacji Code Factory po angielsku: http://www.codefactory.es/en/products.asp?id=424

Źródło: Code Factory

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top