Logo Tyfloświat
Niewidoma kobieta z białą laską na ulicy. Okulary zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com

W jaki sposób kobiety, które nie posługują się wzrokiem, odnajdują się w „świecie widzących”? Jak rozumieją i wcielają normy, zakazy i nakazy kultury wizualnej, w tym wymogi dotyczące wyglądu i urody? Jak radzą sobie ze społecznymi oczekiwaniami i rolami związanymi z kobiecością? Jak budują partnerskie czy małżeńskie relacje? Jak realizują się w roli matek?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w opowieściach jedenastu niewidomych kobiet. Bohaterki różnią się między sobą pod wieloma względami – okoliczności utraty wzroku, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, światopoglądu, relacji rodzinnych, kariery zawodowej. Tym jednak, co łączy zebrane historie, jest niezwykła otwartość i szczerość rozmówczyń, które zdecydowały się odsłonić bardzo osobiste i niekiedy trudne doświadczenia.
A zatem spotkajcie się z Emilią, rzucającą się na życie jak na wodę, marzącą o wystawieniu na scenie własnego monodramu. Wybierzcie się na spacer z Olą, samotną mamą czwórki dzieci, która woli działać niż rozmyślać. Posłuchajcie Elżbiety, która w wieku 66 lat musiała od nowa zacząć naukę życia. Dajcie zagadać się Kindze, która coraz śmielej mówi o swojej orientacji seksualnej. Usiądźcie z Beatą, która cała jest macierzyństwem, cierpliwością i uporem. Proszę, poznajcie się.
Partnerzy: Niewidzialna Wystawa, Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących VEGA
Prace nad książką zostały zrealizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kamil Pietrowiak – etnolog, badacz społeczny. Autor książki „Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności” (Wydawnictwo UMK, 2019). 
ISBN 978-83-65815-41-5 (wersja drukowana)
ISBN 978-83-65815-42-2 (PDF)
ISBN 978-83-65815-43-9 (MOBI)
ISBN 978-83-65815-44-6 (EPUB)
Wersja w formacie TXT, zawierająca dodatkowe opisy wizualnych elementów publikacji, została przygotowana z myślą o niewidzących odbiorcach.
Źródło: http://quaestio.com.pl/?114%2Cdo-zobaczenia-opowiesci-niewidomych-kobiet&fbclid=IwAR1mBlM6NUgXPTi1OdVB94t9_YuwFkC5keNM8oBlH71WyY2x7HUNrrbGpr8#content

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top