Logo Tyfloświat
Telefon komórkowy trzymany w dłoni, wyświetlony ekran główny w iPhone

Temat dodawania dzwonków do iPhone powraca regularnie. Wcześniej z poziomu iTunes, później aplikacji Muzyka. A skoro pytanie to jest jak król rock’n rolla – wiecznie żywe – przyszła w końcu pora na podanie sposobu na dodawanie nowego dzwonka do iPhone, lecz tym razem z poziomu samego iPhone.
Opisany poniżej sposób do Mojej Szuflady podesłał Paweł Masarczyk, za co mu bardzo dziękuję.

Przygotowanie

Abyśmy w ogóle mogli zabrać się za dodawanie dzwonka do iPhone z poziomu iPhone, potrzebujemy dwóch rzeczy – samego dzwonka, oraz zainstalowanej na iPhone aplikacji GarageBand.
Jak tworzymy dzwonek? Dłuższy plik np. piosenki, możemy przyciąć dowolnym programem, typu Audacity. Pamiętajmy tylko, że ostatecznie taki plik musimy przekonwertować na format dzwonka z rozszerzeniem m4r, określającym go jako dzwonek.
Dlatego znacznie wygodniej jest od razu skorzystać z aplikacji Muzyka w systemie macOS, albo dedykowanego programu do tworzenia dzwonków, typu iRinger na Windows, Music to Ringtone na iOS, czy iLove Ringtone Maker na macOS. Wszystkie wymienione aplikacje oczywiście są dostępne dla programów odczytu ekranu. Wtedy tworząc dzwonki pozostaje nam już tylko pamiętać, że finalny plik nie może być dłuższy niż 30s.
Z kolei GarageBand, jeśli go jeszcze nie macie na swoich iPhone, albo już zdążyliście go usunąć (jest preinstalowaną aplikacją Apple), za darmo pobieracie i instalujecie, np. korzystając z poniższego odnośnika:
Pobierz GarageBand z App Store

Dodawanie dzwonka do iPhone z poziomu iPhone

Jeśli już wszystko mamy gotowe, zaczynamy.
1. Gotowy plik dzwonka wrzucamy do iPhone. Najwygodniej przez aplikację Pliki. Jeśli używacie macOS, albo używacie iCloud na Windows, to sprawa prosta. Z poziomu komputera wrzucacie plik do głównego katalogu iCloud.
A jeśli nie używacie iCloud, to dzwonek możecie sobie przesłać np. mailem na własne konto pocztowe i z poziomu iPhone zapisać go w Plikach. Zgodnie z sugestią Pawła, najwygodniej od razu zapisać go w lokalizacji Garageband / Garageband File Transfer. Jeśli tego nie zrobicie w tym miejscu, to po prostu będziecie musieli doklikać się do katalogu, w którym umieściliście dzwonek.
2. Otwieramy GarageBand na iPhone. Warto zwrócić uwagę, że aplikacja uruchamia się poziomo – port ładowania po lewej stronie. .
3. Aplikacja może nam się uruchomić z różnymi widokami. Zwykle tam, gdzie skończyliśmy jej używać. Jeśli jednak uruchamiacie ją po raz pierwszy, na głównym ekranie wybierzcie jakikolwiek instrument. Mogą to być np. pierwsze z brzegu klawisze. Chodzi o to, aby rozpocząć tworzenie nowego utworu. Ale jeśli jest to Wasze kolejne podejście do GarageBand, spokojnie możecie stuknąć w przycisk Nowe Nagranie Dźwiękowe.
4. Jeśli to Wasze pierwsze spotkanie z GarageBand, to po wybraniu instrumentu, szukacie zaznaczonego przycisku Metronom, i go odznaczacie. Nie jest on nam potrzebny, a może nawet przeszkadzać podczas odtwarzania, oraz w samym pliku wynikowym.
5. W kolejnym kroku stukamy w przycisk Ścieżki, a po otwarciu widoku ścieżek, zaznaczamy przycisk “Pętle”.
6. Teraz stukamy w przycisk Pliki”, znajdujący się w okolicy lewego górnego rogu ekranu. Otwarty zostanie kreator pobierania plików. Jeśli wrzuciliście plik dzwonka do lokalizacji polecanej przez Pawła, to będzie on widoczny w tym miejscu. Jeśli nie, to musicie skorzystać z przycisku Przeglądaj rzeczy w aplikacji Pliki, i odnaleźć go w innej lokalizacji. Po znalezieniu dzwonka, stukacie w niego dwukrotnie, a on przenoszony jest właśnie do tej już wspomnianej lokalizacji.
7. Aby dzwonek dodać do ścieżki, stukamy w niego dwukrotnie z przytrzymaniem. Gdy VoiceOver oznajmi: upuść, aby zaimportować do ścieżki – odrywamy palec, a dzwonek dodawany jest do ścieżki, która z kolei zostaje dodana do projektu. Domyślnie dzwonek wrzucony zostanie na losową ścieżkę. Dla eksportu dzwonka nie ma to żadnego znaczenia.
W samym GarageBand pojawia się taka instrukcja:
Dotknij i przytrzymaj pliki, aby przeciągnąć je do widoku ścieżek. Możesz importować następujące pliki audio: AIFF, WAV, CAF, Apple Loops, AAC, MP3 i MIDI. Można tu znaleźć wszystkie pliki zaimportowane z iCloud Drive.
8. Przy dodawaniu dzwonka na ścieżkę, warto od razu po komunikacie VoiceOver, nie odrywać palca od ekranu, ale przesunąć go w lewo, aż VoiceOver zaanonsuje – przy pierwszym uruchomieniu GarageBand: Pasek 1, miara 1, a przy kolejnych: 0 sekund. Wtedy od razu wstawicie na ścieżkę dzwonek zaczynający się od pierwszej sekundy i pierwszego taktu.
9. Na ekranie ścieżek znajdują się również Narzędzia Miksera, które mogą być Widoczne lub Ukryte. Jeśli je odkryjemy, to wśród tych narzędzi znajdziemy m.in. suwak głośności, którym możemy zwiększyć lub zmniejszyć głośność naszego dzwonka.
10. Gdy jesteśmy już zadowoleni z ostatecznego rezultatu, stukamy w znajdujący się w lewym górnym rogu ekranu przycisk Nawigacja, i wybieramy jedyną opcję w menu, Moje Utwory. VoiceOver anonsuje – Zapisuje, a my trafiamy na znany nam już ekran eksploratora plików.
11. Na liście plików nasz dzwonek znajduje się pod domyślną nazwą – Mój Utwór. Kolejne pliki będą posiadały kolejne numery porządkowe. Gdy ustawimy się fokusem VoiceOver na którymś z nich, na pokrętle dostępnych będziemy mieli cały szereg Czynności. Możemy m.in. zmienić nazwę naszego dzwonka na taką, która widoczna będzie w iPhone, albo od razu wyeksportować dzwonek korzystając z opcji Udostępnij.
12. Po wybraniu Udostępnij, z wyświetlanych na ekranie elementów wybieramy i stukamy w przycisk Dzwonek. Jeśli nasz utwór będzie dłuższy niż 30s, na ekranie pojawi się ostrzeżenie:
Dzwonek musi mieć 30 sekund lub mniej i zostanie automatycznie skrócony do odpowiedniej długości
I tak też się dzieje. Dłuższe dzwonki GarageBand automatycznie skraca przy eksporcie do 30s. A komunikat pojawia się nawet wtedy, gdy dzwonki są krótsze niż 30s.
Ostrzeżenie o powyższej treści.
Stukamy w przycisk Dalej.
13. Na kolejnym ekranie możemy zmienić domyślną nazwę dzwonka, lub stuknąć w przycisk Eksportuj, aby dodać dzwonek do iPhone.
14. Na koniec pojawia się potwierdzenie wyeksportowania dzwonka i pytanie, w jakim charakterze chcemy go użyć: Standardowego dzwonka, Dźwięku wiadomości, czy Przypisać do kontaktu. Gdy dokonamy wyboru, kreator zostanie zamknięty, a nasz dzwonek pojawi się w ustawieniach iPhone.
UWAGA! Warto w tym miejscu zauważyć, że nowy dzwonek od razu może zostać ustawiony jako nasz domyślny dzwonek, w zależności od wyboru, jako standardowy dźwięk przychodzącego połączenia, lub nowej wiadomości.
Powyższy opis na pierwszy rzut oka może wydawać się dość skomplikowany, ale po dodaniu pierwszego dzwonka przekonacie się, że całość jest bardzo prosta i dość szybka w przeprowadzeniu. Mnie całość zajmuje jakieś 2 min.

Kilka uwag

Na początku, lub przy pierwszym podejściu, przydać się Wam może kilka podpowiedzi.
1. Jeśli idziecie ścieżką z wyborem instrumentu, może się zdarzyć, że przez przypadek wygenerujecie kilka dźwięków. Wtedy przed eksportem dzwonka, będziecie musieli usunąć te dźwięki, najlepiej kasując całą ścieżkę, np. z poziomu czynności na pokrętle.
2. Może zdarzyć się tak, że przy dodawaniu, dzwonek trafi na ścieżkę z kilkutaktowym opóźnieniem. To oczywiście żaden problem. Wystarczy wtedy dotknąć dzwonka palcem, a następnie dwukrotnie stuknąć jednym palcem, i bez odrywania go od ekranu przesunąć go w dół lub lewo, aż VoiceOver zaanonsuje: Pasek 1, miara 1, tick 1. Wtedy mamy już pewność, że dzwonek odtwarzany będzie od początku. Możemy to dodatkowo sprawdzić uruchamiając odtwarzanie.
3. Po przesunięciu początku dzwonka, na ekranie mogą pozostać tzw. Uchwyty Regionów. Aby je zamknąć wystarczy dwukrotnie stuknąć w środkowy uchwyt, anonsowany jako Przesuń Uchwyt Regionów.
4. W sytuacji, gdy dzwonek jest dłuższy niż byśmy chcieli, lub urywa się nagle,, wcześniej niż planowaliśmy, prawdopodobnie nasz utwór posiada ustawionych za dużo lub za mało taktów. Możemy to zmienić stukając w przycisk Sekcje Utworu.
Okno Sekcje Utworu zawiera kilka elementów. Przycisk podpisany jako Sekcja A zawiera również informacje o liczbie taktów. Jeśli chcemy zmienić liczbę taktów, stukamy w ten przycisk.
W kolejnym kroku wyłączamy automatyczny dobór taktów, stukamy w opcję Ręczne, i na suwaku, przeciągnięciami palcem góra / dół zmieniamy liczbę taktów. Nasz wybór zatwierdzamy stuknięciem w przycisk OK.

Podsumowanie

Cała procedura dodawania dzwonka z poziomu iPhone jest dość prosta. Oczywiście większą ilość dzwonków szybciej i łatwiej można dodać z poziomu komputera, albo je po prostu kupić w iTunes. Tyle że w pierwszym wypadku trzeba instalować / poznawać dodatkową aplikację, w drugim płacić za każdy dzwonek.

Plusy

• Bezpłatne rozwiązanie;
• Dodajesz dzwonki jakie chcesz;
• Nie potrzebujesz komputera.

Minusy

• Samemu musisz stworzyć dzwonek lub znaleźć go w sieci;
• Dzwonek musisz przesłać na maila;
• Długość dzwonka to maksymalnie 30s;
Źródło: https://mojaszuflada.pl/dodawanie-dzwonka-do-iphone-%f0%9f%8e%bc%f0%9f%8e%b6-z-poziomu-samego-iphone-%f0%9f%93%b1/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top