Ostatnio jeden z moich znajomych narzekał na dodatkowe anonsowanie przez VoiceOver zmiany głośności systemowej na Macbooku z paskiem dotykowym (Touch Bar). Gdy przyglądałem się temu problemowi zauważyłem, że na Gładziku nie ma opcji regulacji głośności systemu. A to mi przypomniało, że już dawno miałem Wam napisać, jak do Gładzika możemy dodawać różne nowe polecenia.
Dodawanie nowego Polecenia do Gładzika
Aby dodać nowe Polecenie do Gładzika powinniśmy:
- Uruchomić Narzędzie VoiceOver, na przykład naciskając skrót VO+F8.
- Strzałką w dół przejść na kategorię Polecenia.
- Wyjść z interakcji z Kategoriami Narzędzi, korzystając z Szybkiej Nawigacji, przejść w prawo na rozwinięte opcje Poleceń.
- Upewnić się, że w sekcji Dodatkowe sterowanie VoiceOver zaznaczona jest pozycja Gładzik. Jeśli nie, to ją zaznaczyć.
- Kliknąć w przycisk Opcje Gładzika.
- Otwarte zostanie okno dialogowe: Opcje gładzika a w nim instrukcja:
Aby włączyć obsługę VoiceOver przy użyciu gładzika, naciśnij i przytrzymaj klawisz modyfikujący VoiceOver oraz obróć dwa palce na gładziku w prawo (w dowolnym miejscu). Aby wyłączyć tę możliwość, naciśnij i przytrzymaj klawisz modyfikujący VoiceOver oraz obróć dwa palce na gładziku w lewo. Aby poznać lub zmienić polecenia VoiceOver przypisane do gestów gładzika, edytuj zbiór poleceń.
Zgodnie z instrukcją klikamy przycisk Edytuj zestaw poleceń użytkownika…
- Otwarte zostanie okno zawierające ponad 500 poleceń, które możemy przypisać do gestów Gładzika. Domyślnie jest ich przypisanych znacznie mniej. Polecenia, dla łatwiejszego ich odnalezienia, podzielone są na różne kategorie.
Aby do listy aktywnych poleceń dodać kolejne, należy kliknąć w przycisk Dodaj.
- Po kliknięciu przycisku, na liście pojawi się nowe polecenie, które nie będzie posiadało żadnych właściwości. Pojawi się ono w miejscu, gdzie ustawiony był fokus VoiceOver. Jeśli nie weszliśmy w interakcję z tabelą poleceń, to nowe polecenie pojawi się jako pierwsza pozycja w tabeli.
Po wejściu w interakcję z tabelą i odnalezieniu nowego polecenia, fokus VoiceOver ustawiamy w kolumnie Polecenie, na przycisku Brak.
- Naciśnięciem VO+spacja aktywujemy przycisk i strzałkami góra / dół wybieramy kategorię interesujących nas poleceń. W tym przykładzie ja wybieram Audio a następnie naciskając strzałkę w prawo rozwinę listę dostępnych poleceń.
- Z rozwiniętej listy ja wybieram Zmniejsz głośność systemu.
Zauważycie, że po wybraniu polecenia, w tabeli pojawiła się jego kategoria.
- Teraz korzystając z Szybkiej Nawigacji przechodzimy w lewo do kolumny Wejście i naciskając skrót VO+spacja aktywujemy przycisk opisany jako Brak.
- Strzałką góra / dół ustawiamy się na pozycji Gładzik i rozwijamy ją strzałką w prawo.
- Strzałką góra / dół wybieramy tak zwany klawisz modyfikujący. Ja wybieram Shift i strzałką w prawo rozwijam dostępne opcje.
- Aby z gładzika korzystać intuicyjnie, z dostępnych opcji wybieram pozycję ⇧ Obrót w lewo.
-
- Na koniec klikamy w znajdujący się poza tabelą przycisk Gotowe.
-
Dla własnych potrzeb i równowagi, do poleceń dodałem jeszcze analogiczny gest na zwiększanie głośności systemu poprzez naciśnięcie klawisza Shift i obrócenie wirtualnego pokrętła w prawo. Od tej pory mogę wygodnie regulować głośność systemu za pomocą Gładzika.
W ten sposób do Gładzika możemy przypisać wiele poleceń, które domyślnie nie są dostępne z jego poziomu. Dzięki temu pod ręką możemy umieścić nie tylko opcje VoiceOver, ale także różne funkcje systemowe a nawet skróty.
Jak zwykle zachęcam do testowania i dzielenia się wrażeniami.
Piotr Witek