Logo Tyfloświat

Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego opracowali urządzenie, które być może ułatwi pracę niewidomym realizatorom dźwięku.

Osoba z dysfunkcją wzroku podczas edycji dźwięku może mieć trudności z kontrolowaniem poziomu sygnału. Wydawałoby się, że przecież zniekształcenia związane z przesterowaniem sygnału po prostu słychać. Rzecz jednak nie jest tak prosta, jak się wydaje, ponieważ zadania realizatora dźwięku wykraczają daleko poza proste wychwytywanie akustycznych brudów. Istniejące obecnie rozwiązania pozwalające osobie niewidomej kontrolować poziom sygnału dają wprawdzie możliwość panowania nad interesującymi realizatora parametrami, ale ich wadą jest to, że potrzebną informację dostarczają w postaci dźwięków. Rozwiązanie takie nie dość, że wprowadza hałas tam, gdzie obrabia się dźwięk, to jeszcze ma tę wadę, że umożliwia jedynie kontrolę poziomu sygnału nie dając przy tym żadnej wiedzy o jego kształcie.

Urządzenie stworzone przez naukowców z Londynu pozwoli na dotknięcie widocznego na ekranie wykresu fali dźwiękowej. Nie zobaczymy wprawdzie całego przebiegu fali z jej zmiennością, to ostatnie zresztą byłoby dotykowo bardzo trudne, a urządzenie, które miałoby udostępniać wykres w taki sposób byłoby niezwykle drogie, lecz dzięki prostej drewnianej ramce nakładanej na ekran, w której umieszczono przesuwający się nad wykresem wskaźnik będziemy mogli bez słuchania dodatkowych rozpraszających dźwięków kontrolować obrabiany sygnał. Urządzenie nie tylko pokaże wychylenie wskaźnika, lecz ponadto za pomocą wibracji zasygnalizuje krytyczne wartości monitorowanych parametrów. Twórcy rozwiązania twierdzą, że opanowanie umiejętności korzystania z omawianego wskaźnika nie powinno być trudne. Czy urządzenie znajdzie praktyczne zastosowania? Czas pokaże.

Źródło: http://rviv.ly/uGVSy #A11Y

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top