Logo Tyfloświat

Premiera najnowszego systemu dla mobilnych urządzeń firmy Apple już za kilka dni. Firma z Cupertino udostępniła programistom ostateczną wersję, określaną mianem Golden Master. Wersja ta, z bardzo dużym prawdopodobieństwem, bez jakichkolwiek zmian będzie tą, jaką już w najbliższą środę zainstalują na swoich iPhonach, iPodach czy iPadach wszyscy ci, którzy mają ochotę na większą otwartość systemu i nowe funkcje. Dla użytkowników niewidomych czy słabowidzących kolejne wydanie iOS to także sporo nowych funkcji, a także z pewnością nie jeden dostępnościowy chochlik, który, miejmy nadzieję, będzie załatany w kolejnych podwersjach iOS. W tym krótkim tekście chciałbym się skupić na funkcji, która z pewnością budzi spory entuzjazm zarówno wśród niewidomych, jak i w pełni sprawnych posiadaczy urządzeń Apple, mianowicie dyktowania głosowego. Tak, to prawda. Wraz z pojawieniem się iOS 8 Siri nauczyła się rozumieć polską mowę.

Aktywacja dyktowania głosowego

Domyślnie w polskiej wersji iOS dyktowanie nie jest aktywne i wszyscy chętni, by w ten sposób ułatwiać sobie życie, muszą je włączyć. W tym celu wchodzimy w ustawienia, Ogólne, a następnie Siri. Na ekranie, który się pojawi, stukamy dwukrotnie na „Siri, wyłączone”. Teraz pozostaje nam już tylko zgodzić się na wysyłanie niektórych informacji na serwery Apple, stukając w przycisk „Włącz Siri”. To wszystko, możemy już dyktować!

Dyktujemy tekst Siri

Od tej pory, w każdym polu edycyjnym, po lewej stronie spacji na wirtualnej klawiaturze pojawiać się będzie przycisk ‘Dyktuj’. Uaktywniając go, uruchamiamy tym samym proces nasłuchiwania przez Siri naszego głosu. Aby zakończyć dyktowanie, wystarczy stuknąć dwoma palcami w ekran. Przy okazji warto nadmienić, że wspomniany przed momentem gest jest w stanie także zastąpić wciśnięcie przycisku dyktowania, możemy zatem użyć go zarówno na początku, jak i na końcu podyktowania tekstu do Siri. Jeśli chodzi o jakość rozpoznawania to muszę przyznać, Siri zaskakuje bardzo pozytywnie. Myli się stosunkowo rzadko, a jeśli mówimy wyraźnie i powoli, jest w stanie poradzić sobie nawet z kilku zdaniowymi tekstami, nie robiąc praktycznie żadnych błędów.

Nie ma róży bez kolców

Na koniec wspomnę niestety o czymś, co jest sporą łyżką dziegciu w tej beczce miodu. Decydując się na uaktywnienie dyktowania głosowego w Siri, pozbawiamy się innej funkcji, znanej użytkownikom iOS od lat, mianowicie głosowego wybierania w języku polskim, aktywowanego komendą ‘Zadzwoń do’. W systemie iOS, przynajmniej na chwilę obecną, działa albo jedno, albo drugie. Oczywiście, możemy nakazać Siri wykonanie połączenia, używając polecenia ‘Call’ i dyktując numer telefonu za pomocą angielskich cyfr lub „zangielszczając” na siłę imiona i nazwiska naszych znajomych w nadziei, że zrozumie, z kim ma nas połączyć. Oczywiście są to rozwiązania mało eleganckie, których raczej nie zdecydujemy się użyć w towarzystwie czy na ulicy, nie chcąc narazić się na śmieszność.

Na zakończenie

Z pewnością w Tyfloświecie, jak i w serwisie Tyflopodcast.net jeszcze niejednokrotnie wrócimy do systemu iOS 8. Nowa wersja to nowe funkcje, nowe funkcje to nowe możliwości. Złośliwi mówią także, że nowe błędy. Czy zatem plusów Ósemki będzie więcej niż minusów? Wszystko pokaże czas, a my z pewnością będziemy o tym informować z perspektywy niewidomych czy słabowidzących użytkowników urządzeń Apple.

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top