Logo Tyfloświat

O aplikacjach wspomagających nawigację pisaliśmy w Tyfloświecie wielokrotnie i zapewne jeszcze nie raz pisać będziemy. Temat to ważny, bo potrzeby osób z dysfunkcją wzroku w tej dziedzinie są tyleż wielkie, co pilne. Obok aplikacji stricte nawigacyjnych popularnością cieszą się rozwiązania służące eksploracji mapy. W Polsce rozwiązaniem takim jest SeeingAssistantMove.

Rozwiązaniem podobnym w sensie funkcjonalnym do powyższej aplikacji jest, udostępniony niedawno przez Microsoft w amerykańskim i brytyjskim sklepie z aplikacjami firmy Apple, Soundscape.

Do czego służy Soundscape?

Aplikacja pełni funkcję komplementarną w stosunku do dowolnego programu nawigacyjnego. Soundscape ma nam zastępować widzenie okolicy. Działa to w następujący sposób:

Ustawiamy sobie coś w rodzaju filtra interesujących obiektów. Idziemy ulicą i słyszymy np. „sklep spożywczy”. Jeśli sklep znajduje się po prawej stronie, usłyszymy komunikat w prawej słuchawce. Jeśli zaś po lewej, to komunikat usłyszymy z lewej strony.

Aplikacja posiada ponadto podobną do znanej użytkownikom systemu Android, którzy spróbowali korzystania z nawigatora Getthere, funkcję „Gdzie jestem”. Po jej uaktywnieniu usłyszymy nazwę ulicy, na której się znajdujemy oraz odległość od skrzyżowania, do którego się zbliżamy lub odległość od wybranych przez nas punktów odniesienia.

Założeniem twórców rozwiązania jest umożliwienie nam aktywnej eksploracji otoczenia i pomoc w stworzeniu w umyśle użytkownika mentalnej mapy obszaru, po którym się porusza.

Użytkownicy SeeingAssistantMove znajdą w rozwiązaniu Microsoftu znaną im dobrze funkcję opisu skrzyżowań. Dzięki wykorzystaniu dźwięku stereofonicznego komunikaty w rodzaju „ulica Kowalskiego odchodzi tylko w prawo, a ulica Nowaka tylko w lewo” stały się zbędne. Zamiast nich nazwy ulic usłyszymy po tej stronie, z której ulica dochodzi do interesującego nas skrzyżowania. Dzięki temu aplikacja może mówić mniej, dając nam równie wiele informacji.

Rozwiązanie jest rozwojowe, dlatego nie należy się zrażać tym, że nie ma ono jeszcze polskiej wersji językowej lub tym, że jest niedostępne dla użytkowników innych systemów operacyjnych. Twórcy zapowiadają intensywne prace nad rozwijaniem swojej aplikacji w oparciu o informację zwrotną od użytkowników.

Źródło: https://blogs.msdn.microsoft.com/accessibility/2018/02/28/soundscape/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top