Logo Tyfloświat

Wielu niewidomych twierdzi, że pismo brajla należy już do historii, a jeśli znajomość tego pisma jeszcze jest do czegokolwiek przydatna, to papierowe publikacje brajlowskie z pewnością należy zaliczyć do kategorii muzealiów.

Wygląda jednak na to, że myliliśmy się w naszej ocenie rzeczywistości. W Kairze niedawno zaczął się ukazywać magazyn Akhbar Braille. Redaktor naczelny magazynu, Ahmad Al-Maraghy, w rozmowie z serwisem Arab News powiedział, że droga do wydawania gazety nie była łatwa. Bardzo trudne okazało się przekonanie wydawców, ponieważ nigdy wcześniej nikt w Egipcie nie wydawał czasopisma, które byłoby w pełni brajlowskie, bez zdjęć czy innych elementów graficznych.

Al-Maraghy zainteresował się pomysłem publikacji w brajlu już 10 lat temu i ma za sobą kilka prób w tej dziedzinie. Powiedział, że największą trudność sprawiło mu pozyskanie do swojej gazety reklamodawców, ponieważ nikt wcześniej nie robił reklam brajlowskich. Naczelny magazynu Akhbar Braille jest jednak optymistą. Ludność Egiptu to około 92 miliony mieszkańców, z czego osoby z dysfunkcją wzroku, które potencjalnie mogłyby stanowić dla magazynu grupę docelową, to około 3 miliony. Redaktor ma w planach objęcie zasięgiem publikacji całego świata arabskiego.

Wydawca traktuje swój magazyn nie jak projekt o charakterze charytatywnym, lecz jak przedsięwzięcie biznesowe, którego model zawiera w sobie elementy odpowiedzialności społecznej biznesu. Obok dochodów z reklam gazeta pozyskała sponsora, którym jest jeden z egipskich banków. Wprawdzie nakład na początek jest niewielki, dochodzi do dwóch tysięcy egzemplarzy, ale wygląda na to, że wydawca ma pomysł na rozwój swego przedsięwzięcia. Zapowiada bowiem, że w przyszłości będzie wydawał brajlowski dziennik.

Źródło: http://www.arabnews.com/node/1150326/media

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top