Logo Tyfloświat

Osoby korzystające z czytników ekranu niejednokrotnie borykają się z problemem dostępności i efektywnego użytkowania serwisów społecznościowych. Nie inaczej jest z Facebookiem, największym tego typu serwisem, którego polscy niewidomi niemal nie używają.

Prawdopodobnie to stało się powodem wypuszczenia przez ekipę spod znaku Klango aplikacji, która ułatwi niewidomym przynajmniej podstawową pracę z Facebookiem.


Aby skorzystanie z nowego narzędzia było możliwe, niezbędna jest aktualizacja Klango i doinstalowanie odpowiedniego dodatku z menu “Programy”, “Pobierz programy i Aktualizacje”. Po instalacji, klienta FB odnajdziemy w menu “Programy”, “Usługi zewnętrzne”. Niezbędne jest oczywiście wcześniejsze odwiedzenie strony tego serwisu w tradycyjny sposób, tj. za pomocą przeglądarki, i zarejestrowanie się w nim.
Przy okazji nadmienię, że, jak twierdzą twórcy stron związanych z Accessibility, mobilna wersja strony Facebook jest bardziej dostępna.

Obecnie funkcjonalność opisywanego klienta nie zachwyca, program umożliwia tylko podstawowe operacje:
– wyszukiwanie znajomych,
– dodawanie tzw. eventów – czyli informacji, gdzie i co zamierzamy robić w najbliższym czasie,
– publikowanie na naszej tablicy,
– przeglądanie wpisów znajomych, a także publikowanie na ich tablicach.

Nie możemy narazie kasować naszych kontaktów, a także usuwać wpisów dodanych na naszej tablicy przez inne aplikacje FB. Największą niedogodnością jest niemożność dodania wyszukanej przez nas osoby do znajomych z poziomu klienta. Zapewne w kolejnych aktualizacjach te problemy znikną.

To kolejna, co bardzo cieszy, po Twitterze, Youtube czy Wikipedii integracja Klango z serwisem zewnętrznym. Pozostaje liczyć na więcej innowacji i trzymać kciuki za rozwój tej, jak i innych aplikacji autorstwa toruńskich programistów.

Przy okazji zapowiedziano, że trwają prace nad wsparciem DAISY w Klango.

Za czas jakiś napiszemy więcej o Facebooku i sposobach korzystania z niego.

Źródło: Klango Team

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top