Logo Tyfloświat

Brak wzroku lub znaczący ubytek widzenia często przyczyniają się do poważnego ograniczenia aktywności ruchowej. Bezpośrednią tego konsekwencją jest wzrost ryzyka powstania nadwagi czy otyłości, co może prowadzić do pojawienia się problemów kardiologicznych, czy wreszcie do zamanifestowania się lub nasilenia, występujących u osób z dysfunkcją wzroku znacząco częściej niż w reszcie zdrowej populacji, zaburzeń rytmu snu i czuwania.  Dlatego należy z wielkim zainteresowaniem przyjąć powstanie  Dostępnych dla niewidomych i słabo widzących materiałów treningowych.

Każdy chyba zetknął się z płytami zawierającymi prezentacje w rodzaju: Piękna figura w trzydzieści dni, Żyj bez bólu pleców, Zrzuć z nami zbędne kilogramy itp.

Skorzystanie z tych materiałów napotyka jednak na poważne trudności:

Najpierw uruchomienie filmu wymaga od nas przedzierania się przez niedostępne menu ekranowe. Załóżmy jednak, że nauczyliśmy się go na pamięć lub mamy do pomocy osobę widzącą i uruchomiliśmy film. Wtedy pojawia się

Trudność wynikająca z tego, że lektor nie opowiada szczegółowo co i jak należy wykonywać. Co za tym idzie, opisy ćwiczeń są niezrozumiałe, nieprecyzyjne czy w jakikolwiek inny sposób dla nas nie dostateczne.

Rozwiązanie tego problemu proponuje nam amerykańska firma Blind Alive.

Zainteresowani mogą tam kupić i pobrać materiały instruktażowe w formie audioprezentacji. Oferta obejmuje ćwiczenia od treningu w schorzeniach kardiologicznych, poprzez różnego rodzaju programy fitness po jogę. Ponieważ prezentacje nie są filmami zadbano o to by wszystkie elementy ćwiczenia były opisane w jednoznaczny i zrozumiały sposób. Gwarancją jakości sprzedawanego produktu ma być ponad to fakt, że firma została założona przez ceniącą sobie aktywność fizyczną osobę z dysfunkcją wzroku. W polskich warunkach przeszkodą w korzystaniu z tych materiałów wprawdzie może być język angielski, ale skoro można w Ameryce to kto wie, czy i u nas z czasem nie pojawi się podobna oferta.

Źródła:

http://www.blindalive.com/

http://discovertechnologies.com/blog/exercise-audios/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top