Logo Tyfloświat

Focus 40 Blue – nowy członek rodziny Freedom Scientifics

22 czerwca firma Freedom Scientific zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego modelu monitora brajlowskiego z rodziny Focus o nazwie Focus 40 Blue.

Obsługuje się go podobnie, jak jego poprzednika z tej serii.

Monitor Focus 40 Blue_fot. Freedom ScientificFocus 40 ma czterdzieści modułów brajlowskich o gładkiej powierzchni, dwa przyciski nad każdym modułem, kółka nawigacyjne, przyciski na przedniej krawędzi, podobnie jak poprzedni model, klawiaturę brajlowską i port USB 2.0, przeznaczony do łączenia z komputerem oraz ładowania wewnętrznego akumulatora.

Monitor został dodatkowo wyposażony w technologię Bluetooth 2.0, dzięki czemu można go bezprzewodowo połączyć z komputerem lub telefonem komórkowym. W materiałach nie wymienia się wprost nazw konkretnych programów udźwiękawiających telefony, ale w rozmowie z pracownikiem producenta dowiedziałem się, że dostarczane będą sterowniki do Talksa i Mobile Speaka.

Wbudowany akumulator zapewnia możliwość pracy przy połączeniu bezprzewodowym przez 20 godzin.

Klawiatura brajlowska jest “rozproszona”, więc urządzenie nie zostało wyposażone w przykrywającą ją klapkę. Klawisze brajlowskie umieszczone są za rzędami przycisków przywoływania kursora, a ?spacja? znajduje się przed modułami brajlowskimi. Klawisze brajlowskie są raczej owalne niż okrągłe, więc ich kształt zachęca do tego, by palce kłaść na nich, a nie stawiać pionowo.

Focus 40 Blue jest o 40% mniejszy od swojego poprzednika i ma kompaktowe, jak na monitor brajlowski, wymiary: szerokość ? 318 mm, głębokość ? 97 mm , grubość – 25 mm. Waga monitora to jedynie 850 g. Dla porównania, poprzedni Focus 40 ważył 1190 g.

Producent przewidział dwuletnią gwarancję na urządzenie.

Wysyłka nowych Focusów rozpocznie się pod koniec lipca, a polskim dystrybutorem nowych Focusów będzie firma Altix.

Cena Focusa w Stanach Zjednoczonych to 4495 USD, w Polsce nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości.

Igor Busłowicz

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top