Logo Tyfloświat

Od kilku tygodni, testuję tworzoną dla systemu Android aplikację wspomagającą… no właśnie: co? Czy jest to kolejny program do nawigacji GPS? A może coś więcej?

Dynamicznie rozwijający się projekt Getthere zwraca uwagę tym, że twórcy starają się rozpoznać potrzeby użytkowników. Łatwa, realizowana za pomocą poleceń głosowych lub prostych stuknięć w ekran, obsługa interfejsu oraz bardzo dobrze przygotowany opis trasy do wyznaczonego punktu docelowego wywierają doskonałe wrażenie. Na obecnym etapie swego rozwoju, aplikacja potrafi na żądanie poinformować nas, gdzie się znajdujemy. Co ważne, informacje udzielane są w sposób umożliwiający podjęcie sensownej decyzji o wyborze trasy. Jednakże ktoś, kto korzystając z naszej aplikacji spróbuje dotrzeć do wyznaczonego celu, może mieć z tym poważne kłopoty. Prace nad dynamicznym wyznaczaniem trasy zależnie od przemieszczania się w terenie dopiero trwają.

Trudno powiedzieć, w jakim kierunku twórcy omawianej aplikacji poprowadzą swe prace.

Z jednej strony specjaliści od tzw. orientacji przestrzennej nie umieją odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jak najlepiej zaspokoić związane z tą sferą życia potrzeby osób z dysfunkcją wzroku, z drugiej zaś, utrwalone stereotypy lub twarde trzymanie się poglądów opartych nie tyle na rzetelnych badaniach, ile na przesłankach o charakterze ideologicznym, nie ułatwiają zadania.

Ponieważ jednak twórcy aplikacji bardzo starają się rozpoznać potrzeby nawigacyjne, wynikające z dysfunkcji wzroku, redakcja zwraca się do użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android z uprzejmą prośbą o włączenie się w grono betatesterów i informowanie autorów tak o problemach, jak i o oczekiwaniach związanych z podróżowaniem. Może wspólnym wysiłkiem pomożemy stworzyć narzędzie, które pozwoli nam dotrzeć tam, gdzie chcemy. Może warto zasugerować twórcom integrację trybu pieszego z informacją o transporcie publicznym, albo stworzenie funkcji wzorowanej na znanym z map od Google „Znajdź w pobliżu”?

Aby zostać betatesterem należy najpierw zainstalować  aplikację na swoim telefonie, a następnie zapisać się do forum betatesterów i aktywować wersję testową, klikając na stronie przycisk „Zostań testerem”. Jeśli damy autorom wiedzę o naszych specyficznych, związanych z dysfunkcją wzroku, potrzebach nawigacyjnych, to kto wie, może uda się eventually GetThere.

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top