Logo Tyfloświat

 

Dnia 12 grudnia 2014, światło dzienne ujrzała pierwsza wersja głosów firmy Acapela, dostępnych jako dodatki dla darmowego czytnika ekranu NVDA w systemie Windows. Polskich użytkowników ucieszyć może fakt, że oprócz znanego już głosu Ania, polskie portfolio firmy Acapella wzbogacił jeszcze jeden, żeński głos, tym razem jest to Monika.

Mimo, że NVDA jest programem darmowym, za głosy Acapeli do tego czytnika będziemy musieli zapłacić. W pakiecie podstawowym, kosztującym 59 Euro, otrzymamy 17 głosów, tzw. Colibri, czyli o gorszej jakości. Niestety, w tej wersji dostępny jest tylko jeden polski głos, mianowicie Ania. Posiadaczy nieco zasobniejszego portfela zainteresuje być może pakiet pełny, kosztujący 99 euro i zawierający wszystkie 27 głosów oferowanych przez Acapelę, w tym również polską Anię i Monikę o wyższej jakości. Obecnie kupienie pojedynczych głosów za niższą cenę nie jest niestety możliwe.

Aby korzystać z głosów Acapeli używając NVDA, należy zainstalować specjalny dodatek, a następnie głosów ze strony projektu. Dodatek, jako silnik syntezy wybieramy w oknie wyboru syntezatora, (ctrl+NVDA+s), natomiast konkretne głosy wybieramy w oknie ustawienia głosu (CTRL+NVDA+v).

Wszystkich, zainteresowanych zakupem głosów, bądź też pobraniem wersji demonstracyjnej produktu odsyłamy na jego stronę internetową. Na koniec należy dodać, iż głosy Acapeli dla NVDA mają w chwili obecnej status wersji beta, a producent jest otwarty na wszelkie uwagi, bądź też pomoc w tłumaczeniu dodatku na różne języki.

Źródło inf. własna.

Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top