Acapela Group poinformowała na swojej stronie internetowej o poszerzeniu oferty o produkty, dedykowane programistom systemu Android w wersjach 1.6 i wyższych, które są kompatybilne z systemem Android w wersji 3.0.
Na chwilę obecną, programiści mają do dyspozycji 25 języków i 51 głosów, jakie mogą wykorzystać w swoich aplikacjach. Acapela przygotowała po dwie wersje każdego głosu, różniące się jakością generowanego dźwięku, a także, co za tym idzie, jego objętością.
Integracja z tworzoną aplikacją jest zdaniem twórców niezwykle prosta i intuicyjna, sprowadza się bowiem do zamieszczenia kilku linijek kodu napisanego w języku Java. Dla twórców zainteresowanych implementacją syntezy mowy w swoich aplikacjach, Acapela Group przygotowała specjalnie w tym celu stworzoną stronę internetową, na której zawarte są szczegółowe informacje odnośnie przygotowanych głosów, sposobu implementacji, warunków licencyjnych no i oczywiście stosownych opłat. Informacje dostępne są po rejestracji na stronie Acapela For Android.
Niestety, system syntezy mowy przygotowany przez Acapela Group może być używany tylko i wyłącznie przez programistów, którzy własnoręcznie muszą go zaimplementować w swojej aplikacji, nie jest możliwe skorzystanie z niego przez użytkownika w dowolnym programie jako silnika syntezy, np. w środowisku Eyes Free Shell, o czym Acapela informuje wyraźnie w dziale ?Najczęściej zadawane pytania?.
Interesujące jest również to, że wszyscy autorzy aplikacji na system iOS, którzy zaimplementowali w swoich programach udźwiękowienie bazujące na syntezie Acapeli, a tworzą równoległe wersje swoich aplikacji także dla Androida, będą mogli w stosunkowo prosty sposób umieścić syntezę także i w tych wersjach swoich programów.
Polski głos Acapeli mimo pewnych mankamentów jest całkiem przyjemny w odbiorze, a póki co np. dla użytkowników komputerów Apple to jedyna metoda na skorzystanie z polskiej syntezy.
O ile cieszy wejście producenta na kolejny rynek, o tyle szkoda, że głosy dostępne są tylko i wyłącznie dla programistów, co wróży, że synteza będzie co najwyżej jakimś dodatkiem do aplikacji, np. tłumaczących tekst, czy też wielojęzycznych słowników. Pozostaje jedynie nadzieja, że pojawi się również ktoś, kto będzie chciał skorzystać z tych głosów, tworząc czytnik ekranu dla tego systemu operacyjnego, lub za jakiś czas doczekamy się innej, bardziej rozszerzonej polityki licencyjnej Acapeli.
Źródło: Acapela Group